FIN GB SWE
Kirjaudu IRMAan
Kesälaitumen Rastit
Sarja Alue Seura Kilpailijoiden lukumäärä
Sarja H21A
Matka
Osallistujien määrä 14
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kuukka Anton TP 32.47 0.00.00 85.98 83.70
2 Ikonen Pasi PR 33.33 0.00.46 82.96 80.77
3 Arola Topias PR 35.22 0.02.35 77.71 75.65
4 Ylikylä Petja AngA 39.56 0.07.09 67.94 66.14
5 Kurkela Mikko Koovee 40.49 0.08.02 65.60 63.87
6 Rantala Antti KangSK 44.51 0.12.04 58.92 57.36
7 Hongisto Osmo LoJa 45.03 0.12.16 57.87 56.34
8 Vainiomäki Samuel SuSe 48.46 0.15.59 52.74 51.35
9 Saarela Thomas LHR 49.50 0.17.03 50.91 49.56
10 Lamminsalo Marko KuoSu 51.04 0.18.17 48.99 47.69
11 Jokela Ville SuSe 57.48 0.25.01 42.67 41.54
12 Valkonen Henri IHR 1.17.08 0.44.21 31.52 30.68
13 Pajarre Markus Koovee 1.21.01 0.48.14 29.57 28.79
Mustajoki Olli TP EIL -

Sarja H35
Matka
Osallistujien määrä 2
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Matilainen Juha LS-37 35.15 0.00.00
2 Mäkinen Tuomas KanSu 42.00 0.06.45

Sarja H40
Matka
Osallistujien määrä 7
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Nummi Ilari AngA 35.28 0.00.00 49.50 44.05
2 Nurminen Ville-Veikko SuosmSa 37.34 0.02.06 45.56 40.54
3 Siivonen Jere PirHi 40.16 0.04.48 41.42 36.86
4 Nummela Ville OrPo 44.13 0.08.45 36.73 32.68
5 Mikkola Tuomas SuosmSa 51.13 0.15.45 30.85 27.45
6 Stoor Matti KoS 56.08 0.20.40 27.37 24.35
7 Paasikivi Mikko TuS 1.01.08 0.25.40 24.41 21.72

Sarja H45
Matka
Osallistujien määrä 6
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Lauronen Petteri Lynx 35.36 0.00.00 46.69 45.44
2 Vaininen Juha TuS 35.38 0.00.02 45.25 44.03
3 Rintala Rami Hiisi 40.15 0.04.39 38.82 37.78
4 Pirilä Mikko HlS 40.45 0.05.09 37.12 36.12
5 Teriö Tatu TuS 43.07 0.07.31 33.93 33.02
6 Rintala Veli-Matti MSParma 43.22 0.07.46 32.58 31.71

Sarja H50
Matka
Osallistujien määrä 5
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Numminen Mika UrjU 30.14 0.00.00 57.92 56.53
2 Mannervesi Mika AngA 31.22 0.01.08 53.73 52.45
3 Nokka Ilkka Rasti88 35.16 0.05.02 45.93 44.83
4 Nieminen Jyrki LHR 35.25 0.05.11 43.88 42.83
5 Haapamäki Juha SuSe 36.09 0.05.55 41.17 40.19

Sarja H55
Matka
Osallistujien määrä 9
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Yliluikki Matti SuSi 30.18 0.00.00 46.69 46.11
2 Virta Marko TuS 33.10 0.02.52 41.86 41.34
3 Pihala Mika RaLu 33.28 0.03.10 40.69 40.18
4 Koivisto Ari-Pekka HS 36.42 0.06.24 36.38 35.93
5 Haunia Heikki HSU 41.29 0.11.11 31.55 31.15
6 Koivisto Timo KoKV 43.31 0.13.13 29.46 29.10
7 Kilpi Ari IkNV 52.54 0.22.36 23.74 23.44
8 Rokka Timo LHR 58.26 0.28.08 21.03 20.77
Oksanen Jukka RasKa HYL -

Sarja H60
Matka
Osallistujien määrä 15
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Aalto Aimo RaN 29.45 0.00.00 47.58 47.20
2 Ahonen Pekka HauSi 31.23 0.01.38 44.59 44.23
3 Lanne Vesa Hiisi 33.58 0.04.13 40.71 40.39
4 Asikainen Timo Hiisi 35.26 0.05.41 38.57 38.26
5 Laukkarinen Kari TVV 35.48 0.06.03 37.72 37.41
6 Uotila Antti OrPo 36.46 0.07.01 36.28 35.99
7 Vesala Pekka PirHi 37.03 0.07.18 35.56 35.28
8 Uusikartano Simo TuMe 37.16 0.07.31 34.92 34.64
9 Arki Hannu TuMe 37.53 0.08.08 33.92 33.65
10 Teittinen Matti KoKV 41.22 0.11.37 30.67 30.42
11 Ruotsalainen Hannu EsSu 41.24 0.11.39 30.25 30.00
12 Paukkola Jari RiSu 57.34 0.27.49 21.47 21.30
13 Syrjänen Jukka Koovee 1.03.20 0.33.35 19.26 19.10
Siivonen Tapani HyRa KES -
Toivonen Jari EE EIL -

Sarja H65
Matka
Osallistujien määrä 21
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Toivonen Esa TarpSu 25.10 0.00.00 48.28 47.44
2 Laakso Antero SuosmSa 28.02 0.02.52 43.00 42.25
3 Helle Markku SaPu 29.29 0.04.19 40.56 39.85
4 Kuivala Hannu TuS 30.52 0.05.42 38.43 37.76
5 Nurminen Jouko TP 31.16 0.06.06 37.63 36.98
6 Hanttu Ari RaN 31.57 0.06.47 36.53 35.89
7 Kiiskinen Arto TP 33.13 0.08.03 34.84 34.24
8 Kuivala Juha TuS 33.51 0.08.41 33.91 33.32
9 Vainiomäki Kauko SuSe 34.13 0.09.03 33.26 32.69
10 Lepistö Heikki OrPo 34.36 0.09.26 32.62 32.05
11 Loisa Kari HirvHe 36.41 0.11.31 30.51 29.98
12 Helkkula Rauli TuMe 36.42 0.11.32 30.23 29.71
13 Paunonen Hannu Koovee 38.30 0.13.20 28.57 28.07
14 Hirvelä Reijo SuosmSa 39.12 0.14.02 27.81 27.33
15 Ilmakunnas Pekka Pihkan 41.12 0.16.02 26.23 25.78
16 Nyberg Henry Trian 41.15 0.16.05 25.97 25.52
17 Viitasalo Harri RiSu 43.21 0.18.11 24.49 24.06
18 Koski Harri TarpSu 46.24 0.21.14 22.67 22.28
19 Ahlqvist Hannu RiSu 50.26 0.25.16 20.67 20.31
20 Koskialho Jouko EuVe 55.39 0.30.29 18.56 18.24
Huikkola Markku KangSK EIL -

Sarja H70
Matka
Osallistujien määrä 30
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kerkola Pekka HlT 27.54 0.00.00 45.23 44.65
2 Vesterinen Paavo LHR 28.38 0.00.44 43.85 43.28
3 Ylikoski Erkki KanSu 29.18 0.01.24 42.63 42.08
4 Tuomola Touko Rasti88 30.45 0.02.51 40.40 39.88
5 Turunen Erkki SuSe 31.37 0.03.43 39.09 38.59
6 Mäkelä Harri SuSe 32.07 0.04.13 38.28 37.79
7 Lindstedt Tapio OrPo 33.04 0.05.10 36.98 36.50
8 Pusa Raimo OrPo 33.29 0.05.35 36.33 35.86
9 Nurminen Markku SuosmSa 34.17 0.06.23 35.29 34.83
10 Hiirijoki Pentti SuSe 34.46 0.06.52 34.61 34.16
11 Rasmus Reijo TarpSu 35.12 0.07.18 34.00 33.56
12 Mäkipää Veikko SuSe 35.36 0.07.42 33.43 33.00
13 Haarajoki Matti TP 36.34 0.08.40 32.37 31.95
13 Jokinen Pentti KanSu 36.34 0.08.40 32.37 31.95
15 Koistinen Leo VaRa 36.45 0.08.51 31.85 31.44
16 Lakkinen Keijo SuSe 36.58 0.09.04 31.49 31.08
17 Suominen Risto SuSi 37.10 0.09.16 31.15 30.74
18 Lahtonen Tapio TP 38.16 0.10.22 30.08 29.69
19 Salminen Esko TurSa 39.01 0.11.07 29.33 28.96
20 Olli Reijo VaHa 39.16 0.11.22 28.98 28.61
20 Virtanen Jorma Hiisi 39.16 0.11.22 28.98 28.61
22 Viljanen Keijo LoJa 39.47 0.11.53 28.28 27.91
23 Eklund Ralf RaLu 40.33 0.12.39 27.58 27.23
24 Kallio Erkki LoJa 41.11 0.13.17 27.00 26.65
25 Hakanen Kai ValSu 42.07 0.14.13 26.25 25.91
26 Euren Pertti RasKa 42.25 0.14.31 25.91 25.57
27 Aarnio Seppo RaPi 42.47 0.14.53 25.53 25.20
28 Hörkkö Jaakko LHR 44.42 0.16.48 24.29 23.98
29 Rajamäki Jussi HS 48.00 0.20.06 22.48 22.19
Ojala Antti TurSa HYL -

Sarja H75
Matka
Osallistujien määrä 18
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Tammisaari Pentti HirvHe 27.02 0.00.00 41.19 40.56
2 Inkinen Paavo Jyry 28.11 0.01.09 39.13 38.54
3 Wessman Risto HiKi 28.24 0.01.22 38.47 37.88
4 Ketamo Juhani SuSe 30.14 0.03.12 35.79 35.24
5 Kivistö Erkki Pihkan 32.15 0.05.13 33.23 32.72
6 Ansamaa Reino RaN 33.29 0.06.27 31.69 31.21
7 Hahto Matti OrPo 33.30 0.06.28 31.37 30.89
8 Heinonen Heikki LHR 34.27 0.07.25 30.20 29.74
9 Kaasalainen Oiva SuSe 34.47 0.07.45 29.61 29.16
10 Mannervesi Simo RaLu 35.44 0.08.42 28.53 28.09
11 Paldanius Jorma TuS 36.45 0.09.43 27.46 27.04
12 Laakso Raimo HaHa 40.04 0.13.02 24.92 24.54
13 Tiitola Tero RasKa 40.48 0.13.46 24.22 23.85
14 Niemi Pentti HauSi 56.56 0.29.54 17.17 16.91
15 Paavola Vesa EE 59.51 0.32.49 16.16 15.91
16 Halkosaari Severi NiS 1.02.14 0.35.12 15.37 15.14
Koivisto Pentti TP HYL -
Urhonen Seppo TuS EIL -

Sarja H80
Matka
Osallistujien määrä 14
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Eilu Kalevi RaLu 27.50 0.00.00 34.08 33.73
2 Pietilä Pauli SuSe 29.39 0.01.49 31.63 31.30
3 Haarlaa Rihko HS 33.10 0.05.20 27.94 27.65
4 Erkkilä Olavi HlS 35.39 0.07.49 25.69 25.42
5 Kuusisto Seppo RaLu 35.43 0.07.53 25.33 25.07
6 Juhonsalo Matti LHR 37.41 0.09.51 23.72 23.47
7 Sukki Martti LHR 38.14 0.10.24 23.09 22.85
8 Paavola Seppo EE 38.21 0.10.31 22.74 22.50
9 Saario Pentti LoJa 41.33 0.13.43 20.72 20.51
10 Aronen Osmo RasKa 43.14 0.15.24 19.66 19.46
11 Siivonen Raimo RiSu 45.41 0.17.51 18.37 18.18
12 Houni Mikko EE 45.45 0.17.55 18.10 17.91
Rintala Pentti Hiisi KES -
Nyman Per RasKa KES -

Sarja H85
Matka
Osallistujien määrä 4
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Koppelomäki Mikko EE 42.56 0.00.00 22.74 22.50
2 Laurila Pertti EsSu 45.23 0.02.27 20.44 20.22
3 Helariutta Eero RasKa 47.26 0.04.30 18.52 18.33
4 Liski Eero SalVie 55.11 0.12.15 15.04 14.88

Sarja D21A
Matka
Osallistujien määrä 13
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kuusela Tuija RasKa 35.06 0.00.00 82.38 81.83
2 Jalava Enni MSParma 35.38 0.00.32 79.93 79.40
3 Simonsén Suvi RasKa 35.52 0.00.46 78.20 77.68
4 Heikkonen Anni MSParma 37.27 0.02.21 73.74 73.25
5 Yliluikki Henna AngA 38.30 0.03.24 70.60 70.13
6 Autio Päivi Hiisi 39.29 0.04.23 67.74 67.29
7 Siivonen Hanna-Mari Koovee 41.39 0.06.33 63.18 62.76
8 Kovalainen Ulla-Maria TP 42.49 0.07.43 60.44 60.04
9 Ylikylä Sanna AngA 44.16 0.09.10 57.48 57.10
10 Saarinen Anu Rasti88 49.24 0.14.18 50.63 50.30
11 Joensivu Inka VaHa 56.53 0.21.47 43.21 42.92
Tarkkanen Annika UlvUra EIL -
Fincke Anni-Maija TP EIL -

Sarja D35
Matka
Osallistujien määrä 2
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Mäkinen Pinja AngA 43.01 0.00.00
Laine Sanna LoJa EIL -

Sarja D40
Matka
Osallistujien määrä 3
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Gustafsson Leena EuVe 33.00 0.00.00 25.21 25.21
2 Vallin Kaisa EE 36.19 0.03.19 21.19 21.19
3 Taanila Maria KanSu 55.05 0.22.05 12.84 12.84

Sarja D45
Matka
Osallistujien määrä 4
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Seppänen Minna Rasti88 29.57 0.00.00 49.37 47.66
2 Lamppu Tiina MSParma 39.41 0.09.44 35.40 34.17
3 Rajamäki Riikka HS 45.05 0.15.08 29.52 28.50
4 Koskelainen Teija HlT 50.33 0.20.36 24.86 24.00

Sarja D50
Matka
Osallistujien määrä 3
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Koskinen Sari Hiisi 29.45 0.00.00 49.15 46.07
2 Rokka Susanna LHR 31.12 0.01.27 43.35 40.63
3 Aho Johanna MSParma 36.45 0.07.00 33.82 31.70

Sarja D55
Matka
Osallistujien määrä 6
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Nurmi Anne AngA 25.22 0.00.00 45.21 41.99
2 Sulavuori Eija TuMe 32.50 0.07.28 33.88 31.47
3 Seppälä Anu EE 33.43 0.08.21 31.97 29.70
4 Annila Heli Koovee 39.08 0.13.46 26.67 24.77
5 Paija Päivi LHR 41.06 0.15.44 24.56 22.81
6 Koivuniemi Leena RaN 45.32 0.20.10 21.41 19.88

Sarja D60
Matka
Osallistujien määrä 12
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Aalto Pirjo RaN 24.27 0.00.00 55.48 55.16
2 Pelto-Huikko Anne Hiisi 27.51 0.03.24 47.90 47.62
3 Miettinen Jaana TuS 28.21 0.03.54 46.26 45.99
4 Linko Rita EsSu 29.26 0.04.59 43.79 43.53
5 Kerkola Maija HlT 31.45 0.07.18 39.88 39.65
6 Annila Päivi TP 32.11 0.07.44 38.64 38.41
7 Ilmakunnas Seija Pihkan 34.07 0.09.40 35.79 35.58
8 Virtanen Marjo Hiisi 34.44 0.10.17 34.50 34.30
9 Kallio Arja RiSu 45.01 0.20.34 26.12 25.96
10 Paunonen Silva Koovee 46.36 0.22.09 24.74 24.60
Toivonen Merja EE EIL -
Kankaanpää Tarja KauWi EIL -

Sarja D65
Matka
Osallistujien määrä 9
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kalliola Pirkko MaMa 29.45 0.00.00 46.68 45.86
2 Saari Marita SuSe 31.58 0.02.13 42.63 41.88
3 Juura Maarit KanSu 32.39 0.02.54 40.94 40.22
4 Kajaala-Ylikoski Helena KanSu 34.08 0.04.23 38.40 37.73
5 Turunen Päivi-Kaarina SuSe 41.41 0.11.56 30.82 30.28
6 Koskialho Elisabeth EuVe 41.52 0.12.07 30.06 29.54
7 Ahlqvist Kristiina RiSu 42.46 0.13.01 28.82 28.32
8 Kiiskinen Gunnevi TP 44.19 0.14.34 27.22 26.75
9 Metsämäki Leena TuS 46.45 0.17.00 25.25 24.81

Sarja D70
Matka
Osallistujien määrä 4
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Mäkelä Oivi SuSe 43.10 0.00.00 36.56 32.68
2 Ojala Leena TurSa 48.32 0.05.22 30.89 27.61
3 Lankia Hilkka TP 58.20 0.15.10 24.35 21.76
4 Nurminen Eija TP 58.26 0.15.16 22.96 20.52

Sarja D75
Matka
Osallistujien määrä 5
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Rahkasuo Kaarina Rasti88 32.32 0.00.00 37.87 34.50
2 Mannervesi Helena RaLu 34.21 0.01.49 34.53 31.45
3 Rajamäki Vuokko HS 40.32 0.08.00 28.12 25.62
4 Piiparinen Seija RasKa 41.05 0.08.33 26.62 24.25
5 Kaasalainen Tuula SuSe 43.36 0.11.04 24.02 21.88

Sarja D18
Matka
Osallistujien määrä 1
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Henttonen Kerttu ValSu 1.02.56 0.00.00

Sarja H16
Matka
Osallistujien määrä 1
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
Nummela Luukas OrPo KES -

Sarja D16
Matka
Osallistujien määrä 3
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kaikkonen Oona Koovee 22.25 0.00.00 41.52 39.10
2 Raimovaara Emma HlS 26.25 0.04.00 32.59 30.69
3 Heinonen Sini MSParma 35.10 0.12.45 22.50 21.19

Sarja H14
Matka
Osallistujien määrä 5
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Penttilä Akseli Koovee 31.41 0.00.00
2 Nurmo Olavi PunKu 33.17 0.01.36
3 Heinonen Janne MSParma 35.28 0.03.47
4 Haapala Elias RR 41.12 0.09.31
5 Karjalainen Samuli JRV 45.52 0.14.11

Sarja D14
Matka
Osallistujien määrä 1
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Oksa Siiri RasKa 32.40 0.00.00

Sarja D13
Matka
Osallistujien määrä 2
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Lamppu Laura MSParma 45.47 0.00.00
2 Lamppu Lotta MSParma 48.12 0.02.25

Sarja H12
Matka
Osallistujien määrä 1
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Ekqvist Leo HiKi 27.41 0.00.00

Sarja D12
Matka
Osallistujien määrä 3
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Oksa Jenni RasKa 17.41 0.00.00
2 Malm Saara TP 19.27 0.01.46
3 Tapiola Aada AngA 22.36 0.04.55

Sarja H12TR
Matka
Osallistujien määrä 1
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Matilainen Tuomas EsSu 39.33 0.00.00

Sarja D12TR
Matka
Osallistujien määrä 1
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Siivonen Anni Koovee 23.41 0.00.00

Sarja H10RR
Matka
Osallistujien määrä 5
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Kotta Miikka KanSu 16.58 0.00.00
2 Ekqvist Otto HiKi 18.20 0.01.22
3 Raimovaara Leo HlS 19.57 0.02.59
4 Gustafsson Tuomas EuVe 22.50 0.05.52
5 Matilainen Sakari EsSu 25.26 0.08.28

Sarja D10RR
Matka
Osallistujien määrä 3
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Siivonen Aino Koovee 18.31 0.00.00
2 Mäkinen Venla AngA 19.09 0.00.38
3 Haapasalo Laura PäLuLu 32.30 0.13.59