FIN GB SWE
Kirjaudu IRMAan
Vasaman kansallinen keskimatka
Sarja Alue Seura Kilpailijoiden lukumäärä
Sarja H21A
Matka
Osallistujien määrä 29
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Leinonen Pauli LS-37 32.28 0.00.00 86.72 86.83
2 Kirjavainen Santeri KuoSu 34.30 0.02.02 81.17 81.27
2 Lakanen Jani HS 34.30 0.02.02 81.17 81.27
4 Föhr Tero VeVe 35.36 0.03.08 77.82 77.91
5 Oikarinen Lauri S-JKL 35.42 0.03.14 77.18 77.27
6 Taanila Vesa IkNV 36.04 0.03.36 75.97 76.07
7 Manninen Heikki AnttU 36.19 0.03.51 75.04 75.13
8 Pohjola Lauri S-JKL 36.51 0.04.23 73.54 73.63
9 Hakuli Tommi SKUusi 37.40 0.05.12 71.55 71.64
10 Hämäläinen Kasperi KuoSu 38.44 0.06.16 69.19 69.27
11 Lamminsalo Marko KuoSu 40.28 0.08.00 65.85 65.93
12 Pitkänen Jonne S-JKL 40.55 0.08.27 64.76 64.84
13 Ahola Janne Navi 41.12 0.08.44 63.95 64.03
14 Karjalainen Teemu S-JKL 41.22 0.08.54 63.32 63.40
15 Rautanen Mika TuuSe 43.06 0.10.38 60.43 60.50
16 Kallio Kari S-JKL 43.37 0.11.09 59.37 59.44
17 Manninen Kalle AnttU 45.02 0.12.34 57.16 57.23
18 Rissanen Erno-Kalle SonPa 45.56 0.13.28 55.71 55.78
19 Linna Matti S-JKL 46.48 0.14.20 54.36 54.43
20 Häkkinen Janne PelPo 46.55 0.14.27 53.90 53.97
21 Kettunen Heikki VaajTe 47.04 0.14.36 53.41 53.48
22 Hyvönen Jerry KuoSu 48.30 0.16.02 51.52 51.59
23 Häkkinen Kalle PelPo 48.44 0.16.16 50.97 51.03
24 Kettunen Pyry SäynSa 49.34 0.17.06 49.80 49.87
25 Himanen Olli KuoSu 50.34 0.18.06 48.52 48.58
26 Kirvesmies Atte KuoSu 51.10 0.18.42 47.66 47.72
27 Kariniemi Raimo KuoSu 58.07 0.25.39 41.70 41.75
28 Mattila Aleksi HS 1.05.44 0.33.16 36.64 36.68
Rissanen Lari-Antti SonPa KES -

Sarja H35
Matka
Osallistujien määrä 2
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Koivumäki Tuomas SiiRa 54.00 0.00.00
2 Pörsti Markus SiiRa 1.05.40 0.11.40

Sarja H40
Matka
Osallistujien määrä 6
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Väänänen Lassi IisVi 38.21 0.00.00 35.20 35.20
2 Närhi Matti VaajTe 41.32 0.03.11 31.53 31.53
3 Maukonen Timo RastiE4 49.07 0.10.46 25.83 25.83
4 Tolonen Timo SiiRa 49.30 0.11.09 24.82 24.82
5 Aalto Erno LipTa 51.42 0.13.21 22.98 22.98
6 Nurmi Mikko SiiRa 52.53 0.14.32 21.70 21.70

Sarja H45
Matka
Osallistujien määrä 7
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Hietala Jussi S-JKL 31.22 0.00.00 49.26 47.92
2 Rautanen Marko TuuSe 33.03 0.01.41 45.58 44.35
3 Heino Samuli S-JKL 35.11 0.03.49 41.72 40.59
4 Katajisto Teemu S-JKL 37.52 0.06.30 37.74 36.72
5 Sippu Ossi SaSu 39.11 0.07.49 35.49 34.53
6 Huttunen Tomi SiiRa 42.37 0.11.15 31.72 30.86
Karjalainen Mikko KuoSu HYL -

Sarja H50
Matka
Osallistujien määrä 14
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Klemettinen Vesa S-JKL 24.09 0.00.00 58.45 58.03
2 Sivill Timo VaajTe 24.30 0.00.21 56.95 56.54
3 Holm Jari ViiSu 24.51 0.00.42 55.49 55.09
4 Pietiläinen Juha RastiE4 25.13 0.01.04 54.04 53.65
5 Puttonen Jarmo S-JKL 26.56 0.02.47 49.99 49.63
6 Moisio Petri SaPu 28.42 0.04.33 46.34 46.01
7 Minkkinen Juha KR 30.00 0.05.51 43.79 43.48
8 Ruokolainen Jouni NurmSe 33.55 0.09.46 38.25 37.98
9 Pahkamäki Pekka S-JKL 34.14 0.10.05 37.42 37.16
10 Hakamäki Matti S-JKL 35.39 0.11.30 35.48 35.23
11 Laitinen Kari SaSu 36.47 0.12.38 33.94 33.70
12 Lång Pekka KuoSu 37.55 0.13.46 32.50 32.27
13 Torvinen Pekka SiiRa 43.56 0.19.47 27.68 27.48
14 Hartikainen Antti KR 49.47 0.25.38 24.10 23.93

Sarja H55
Matka
Osallistujien määrä 13
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Heikkilä Ossi S-JKL 26.34 0.00.00 55.31 54.93
2 Partanen Juha RasHy 27.49 0.01.15 52.16 51.80
3 Natunen Timo SaSu 28.44 0.02.10 49.86 49.51
4 Itkonen Raimo S-JKL 30.37 0.04.03 46.19 45.87
5 Forsberg Matti SäynSa 31.11 0.04.37 44.76 44.45
6 Kettunen Juha SaSu 32.10 0.05.36 42.83 42.53
7 Thitz Eero SaSu 32.11 0.05.37 42.23 41.94
8 Matilainen Kari HS 36.32 0.09.58 36.70 36.45
9 Joutsensaari Jorma KuoSu 37.11 0.10.37 35.57 35.32
10 Niiranen Ari KR 38.59 0.12.25 33.45 33.22
11 Mutka Jouni S-JKL 48.23 0.21.49 26.57 26.39
Kämäräinen Jarmo KaSu HYL -
Haavisto Marko KuoSu HYL -

Sarja H60
Matka
Osallistujien määrä 12
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kukkola Pauli SiiRa 20.37 0.00.00 53.11 52.32
2 Partanen Timo RasHy 20.44 0.00.07 52.09 51.31
3 Heiskanen Hannu SonPa 21.41 0.01.04 49.12 48.39
4 Mehto Harri VaajTe 24.44 0.04.07 42.46 41.82
5 Forss Jari SaSu 25.54 0.05.17 39.97 39.37
6 Harju Kai KuoSu 27.38 0.07.01 36.92 36.37
7 Jurvakainen Jari S-JKL 29.54 0.09.17 33.62 33.12
8 Martikainen Ari KeuKi 31.49 0.11.12 31.13 30.66
9 Koponen Pekka LohiRa 33.12 0.12.35 29.38 28.94
10 Oikarinen Jarmo TP 41.54 0.21.17 22.92 22.58
Valkonen Pasi IHR KES -
Tiusanen Hannu SaSu KES -

Sarja H65
Matka
Osallistujien määrä 15
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Tolonen Juha ViPa 20.29 0.00.00 43.54 43.03
2 Piironen Markku KR 21.41 0.01.12 40.69 40.21
3 Koistinen Jukka OH 22.10 0.01.41 39.37 38.91
4 Linjala Pekka SaSu 22.49 0.02.20 37.83 37.39
5 Tikkanen Tapio SaSu 22.54 0.02.25 37.27 36.84
6 Huttunen Kalle KuoSu 25.11 0.04.42 33.51 33.12
7 Häkkinen Kari VaajTe 25.21 0.04.52 32.92 32.53
8 Karvonen Paavo IisVi 26.03 0.05.34 31.66 31.30
9 Rajaniemi Vesa S-JKL 27.26 0.06.57 29.72 29.37
10 Suhonen Kauko LS-37 28.40 0.08.11 28.11 27.78
11 Karhunen Juha KuoSu 29.17 0.08.48 27.19 26.87
12 Lyhty Tuomo KuoSu 32.51 0.12.22 23.95 23.67
13 Kilpeläinen Mauri LohiRa 35.07 0.14.38 22.13 21.87
14 Turunen Esko SonPa 35.13 0.14.44 21.79 21.54
15 Huusko Martti IisVi 39.06 0.18.37 19.39 19.16

Sarja H70
Matka
Osallistujien määrä 14
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Slant Teuvo SOC 20.21 0.00.00 42.22 41.50
2 Tervo Vesa RR 20.24 0.00.03 41.63 40.92
3 Tarvonen Keijo Kalske 20.43 0.00.22 40.51 39.82
4 Rantapuska Seppo PetPe 22.33 0.02.12 36.78 36.15
5 Liukkonen Leo PiVe 24.35 0.04.14 33.33 32.76
6 Antikainen Raimo KuoSu 24.53 0.04.32 32.53 31.98
7 Halonen Pauli SäynSa 25.50 0.05.29 30.95 30.42
8 Butilkin Niilo SäynSa 25.59 0.05.38 30.39 29.87
9 Pajamäki Kalevi SäynSa 26.33 0.06.12 29.37 28.87
10 Turpeinen Timo VaajTe 27.02 0.06.41 28.48 27.99
11 Leinonen Markku Pihkan 28.18 0.07.57 26.85 26.40
12 Lakanen Ensio VaajTe 29.29 0.09.08 25.44 25.01
13 Alanko Tapio PerhKi 38.57 0.18.36 19.00 18.68
14 Puolakka Pekka SäynSa 39.29 0.19.08 18.49 18.18

Sarja H75
Matka
Osallistujien määrä 6
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Hyvönen Eero PorvU 26.15 0.00.00 31.65 30.76
2 Karppinen Eino SäynSa 28.24 0.02.09 28.37 27.58
3 Seilonen Reino KaSu 37.32 0.11.17 20.80 20.22
4 Partanen Aimo NilsNu 44.06 0.17.51 17.14 16.66
5 Kettunen Kimmo SäynSa 48.34 0.22.19 15.05 14.63
Suihkonen Matti KuoSu KES -

Sarja H80
Matka
Osallistujien määrä 4
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Nieminen Mauno ViiSu 28.25 0.00.00 27.14 27.01
2 Salo Jaakko SaPu 31.45 0.03.20 23.08 22.97
3 Lehtinen Lauri KuoSu 31.58 0.03.33 21.72 21.61
4 Tolmunen Tauno SäynSa 41.51 0.13.26 15.67 15.59

Sarja H85
Matka
Osallistujien määrä 2
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Moisio Paavo SaPu 32.32 0.00.00
2 Lavikainen Mauno LipTa 43.16 0.10.44

Sarja H18
Matka
Osallistujien määrä 3
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Klemettinen Simo S-JKL 23.52 0.00.00 58.97 56.35
2 Jutila Aleksi S-JKL 27.56 0.04.04 46.61 44.54
3 Heino Paavo S-JKL 29.06 0.05.14 41.11 39.29

Sarja H16
Matka
Osallistujien määrä 5
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Sivill Tommi S-JKL 14.38 0.00.00 48.12 46.36
2 Lakanen Lauri HS 17.52 0.03.14 37.93 36.55
3 Konttinen Otto SaSu 19.18 0.04.40 33.75 32.51
4 Kovanen Sauli S-JKL 20.01 0.05.23 31.22 30.08
5 Heino Eelis S-JKL 25.51 0.11.13 23.15 22.31

Sarja H14
Matka
Osallistujien määrä 5
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Lång Elmeri KuoSu 19.12 0.00.00
2 Heino Iivari S-JKL 20.45 0.01.33
3 Suvinen Sisu SaSu 25.00 0.05.48
4 Karjalainen Akseli KuoSu 38.31 0.19.19
Hietala Vilho S-JKL HYL -

Sarja H12TR
Matka
Osallistujien määrä 11
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Juntunen Kusti-Emil KuoSu 12.54 0.00.00
2 Hietala Nuutti S-JKL 14.28 0.01.34
3 Saari Olavi SiiRa 17.07 0.04.13
4 Männikkö Aapo SaSu 17.19 0.04.25
5 Launonen Lauri KuoSu 17.48 0.04.54
6 Kallio Matias S-JKL 19.03 0.06.09
7 Närhi Niilo S-JKL 19.16 0.06.22
8 Laitinen Viljami S-JKL 19.21 0.06.27
9 Kovanen Jere SaSu 22.28 0.09.34
10 Lyytinen Topias SuoVa 25.05 0.12.11
11 Sutinen Luukas KuoSu 33.12 0.20.18

Sarja H10RR
Matka
Osallistujien määrä 4
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Kinnunen Paulus PiVe 18.34 0.00.00
2 Suvinen Nuutti SaSu 22.22 0.03.48
3 Kovanen Joni SaSu 26.18 0.07.44
4 Kallio Topias S-JKL 29.04 0.10.30

Sarja D21A
Matka
Osallistujien määrä 13
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Heittola Satu S-JKL 34.28 0.00.00 75.52 75.70
2 Taanila Marjo S-JKL 35.08 0.00.40 73.16 73.34
3 Donner Janina S-JKL 35.52 0.01.24 70.76 70.93
4 Klemettinen Kaisa S-JKL 35.56 0.01.28 69.72 69.89
5 Kuokka Iida-Liisa IisVi 38.44 0.04.16 63.84 63.99
6 Kirvesmies Annika KuoSu 41.14 0.06.46 59.18 59.32
7 Korhonen Kati S-JKL 44.12 0.09.44 54.47 54.60
8 Lehtonen Minttu SiiRa 46.33 0.12.05 51.03 51.15
9 Kangasaho Aino KuoSu 50.23 0.15.55 46.50 46.61
10 Uurasjärvi Emilia KuoSu 51.18 0.16.50 45.03 45.14
11 Lång Emma KuoSu 58.37 0.24.09 38.86 38.95
12 Pisto Henna NurmSe 1.24.32 0.50.04 26.56 26.62
Kärnä Nina KuoSu KES -

Sarja D35
Matka
Osallistujien määrä 3
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Rahkonen Eeva LuuRa 39.55 0.00.00 35.78 34.27
2 Tuominen Lotta RaJu 42.24 0.02.29 31.15 29.84
3 Rautanen Eeva TuuSe 42.37 0.02.42 28.48 27.28

Sarja D40
Matka
Osallistujien määrä 1
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Korhonen Carita IisVi 37.28 0.00.00

Sarja D45
Matka
Osallistujien määrä 7
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kivelä Riikka S-JKL 21.54 0.00.00 60.74 59.51
2 Sivill Saana S-JKL 22.53 0.00.59 56.67 55.53
3 Lakanen Reetta S-JKL 23.02 0.01.08 54.86 53.76
4 Lång Maija KuoSu 29.32 0.07.38 41.66 40.82
5 Kallio Terhi S-JKL 38.20 0.16.26 31.23 30.60
6 Savikkomaa Sanna SiiRa 53.44 0.31.50 21.66 21.22
Heino Anna-Mari S-JKL HYL -

Sarja D50
Matka
Osallistujien määrä 4
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Holm Riikka SiiRa 22.11 0.00.00 42.82 40.81
2 Lintunen Sirpa SiiRa 25.51 0.03.40 34.91 33.27
3 Aho Tuija Kalske 29.43 0.07.32 28.77 27.42
4 Kurkinen Cecilia KuoSu 31.41 0.09.30 25.48 24.29

Sarja D55
Matka
Osallistujien määrä 9
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Lahtinen Ulla S-JKL 19.17 0.00.00 50.61 49.36
2 Koistinen Aija KR 20.31 0.01.14 46.67 45.52
3 Matilainen Mirja HS 21.15 0.01.58 44.20 43.11
4 Savolainen Paula PR 21.18 0.02.01 43.24 42.17
5 Suhonen Sirpa KuoSu 24.27 0.05.10 36.92 36.01
6 Kukkola Sinikka KuoSu 26.46 0.07.29 33.04 32.22
7 Meriläinen-Ruokolainen Eija NurmSe 27.08 0.07.51 31.92 31.13
8 Sundvall Tiina KuoSu 29.38 0.10.21 28.61 27.90
9 Laitinen Tiina KuoSu 30.42 0.11.25 27.02 26.35

Sarja D60
Matka
Osallistujien määrä 5
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Mäntynen Anne KR 20.57 0.00.00 46.70 45.18
2 Kihlström Kirsi RastiE4 23.09 0.02.12 40.68 39.36
3 Oikarinen Sirkka TP 29.28 0.08.31 30.71 29.72
4 Jurvakainen Tuija RasHy 48.13 0.27.16 18.01 17.42
Airaksinen Merja KuoSu HYL -

Sarja D65
Matka
Osallistujien määrä 5
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Jämsen Anneli RastiE4 27.50 0.00.00 35.67 35.84
2 Anttonen Päivi ViPa 30.39 0.02.49 31.18 31.33
3 Karjalainen Päivi PiVe 35.42 0.07.52 25.73 25.85
4 Puolakka Päivi SäynSa 35.46 0.07.56 24.64 24.75
Karvonen Pirjo IisVi HYL -

Sarja D70
Matka
Osallistujien määrä 4
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kauppinen Kyllikki KR 26.56 0.00.00 35.83 34.60
2 Malkki Sisko SaSu 28.03 0.01.07 32.68 31.56
3 Lakanen Sirpa RaKaS 32.59 0.06.03 26.33 25.43
4 Taitto Annikka SKVuoksi 45.43 0.18.47 17.94 17.33

Sarja D20
Matka
Osallistujien määrä 1
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Rasimus Siiri S-JKL 27.47 0.00.00

Sarja D18
Matka
Osallistujien määrä 2
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Pahkamäki Nella S-JKL 26.56 0.00.00
2 Kinnunen Saana PiVe 29.37 0.02.41

Sarja D16
Matka
Osallistujien määrä 3
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kinnunen Isla PiVe 21.41 0.00.00 28.01 25.49
2 Kuokka Katri IisVi 23.50 0.02.09 23.57 21.45
3 Karppinen Vilma KuoSu 24.32 0.02.51 21.04 19.15

Sarja D14
Matka
Osallistujien määrä 5
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Rahkonen Janni-Maria LuuRa 24.27 0.00.00
2 Turunen Elina KuoSu 29.42 0.05.15
3 Vepsäläinen Liinu KuoSu 33.43 0.09.16
4 Pohjola Linnea HS 35.03 0.10.36
5 Karjalainen Reetta KuoSu 44.32 0.20.05

Sarja D12TR
Matka
Osallistujien määrä 3
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Hämäläinen Siiri KuoSu 29.03 0.00.00
2 Suvinen Liina SaSu 30.25 0.01.22
3 Kirvesmäki Safira RastiE4 33.01 0.03.58

Sarja D10RR
Matka
Osallistujien määrä 3
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Lakanen Lilja S-JKL 20.40 0.00.00
2 Männikkö Kerttu SaSu 22.25 0.01.45
3 Lyytinen Inka SuoVa 42.39 0.21.59