FIN GB SWE
Kirjaudu IRMAan
Pohjantähti-rastit 1.pv
Sarja Alue Seura Kilpailijoiden lukumäärä
Sarja H21
Matka
Osallistujien määrä 22
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kivelä Matti HiKi 28.18 0.00.00 76.41 74.92
2 Niemi Vili PR 30.11 0.01.53 71.10 69.71
3 Kankainen Valtteri TuS 30.17 0.01.59 70.33 68.96
4 Koirikivi Riku Pohjant 31.24 0.03.06 67.31 66.00
5 Viippola Aapo OuTa 31.47 0.03.29 65.99 64.70
6 Linnainmaa Tero IkNV 31.48 0.03.30 65.45 64.17
7 Tölli Marko S-JKL 31.58 0.03.40 64.60 63.34
8 Vapa Marko S-2000 33.23 0.05.05 61.37 60.17
9 Päivärinta Juhani KiimU 33.36 0.05.18 60.49 59.31
10 Korhonen Konsta Pohjant 33.37 0.05.19 59.98 58.81
11 Similä Severi Pohjant 34.10 0.05.52 58.54 57.40
12 Nissinen Niko RasKu 34.32 0.06.14 57.45 56.33
13 Saarela Ville-Petteri KemU 34.53 0.06.35 56.41 55.31
14 Niemelä Paavo Pohjant 37.58 0.09.40 51.40 50.40
15 Inget Juha-Matti PudU 39.11 0.10.53 49.39 48.43
16 Juola Saku KaJu 42.28 0.14.10 45.19 44.31
17 Härkönen Lasse YlivKu 42.37 0.14.19 44.65 43.78
18 Nissinen Veeti PuolRy 43.17 0.14.59 43.59 42.74
19 Kesälä Mikko Pohjant 44.46 0.16.28 41.78 40.97
20 Gretschel Eino KEV 44.47 0.16.29 41.40 40.60
Kuusikko Miska Pohjant HYL -
Kinnunen Juuso Pohjant EIL -

Sarja H35
Matka
Osallistujien määrä 6
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Hyyppä Jarmo Pohjant 37.29 0.00.00 38.70 38.70
2 Lohi Mikko KoskRi 40.32 0.03.03 34.71 34.71
3 Alasuvanto Mikko KaJu 42.52 0.05.23 31.81 31.81
4 Taskila Markku KoskRi 43.58 0.06.29 30.02 30.02
5 Kinnunen Juha Pohjant 52.03 0.14.34 24.53 24.53
6 Pöytäkangas Teemu VaaSu 1.07.51 0.30.22 18.17 18.17

Sarja H40
Matka
Osallistujien määrä 7
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Laitinen Antti KoskRi 32.31 0.00.00 34.61 34.61
2 Hänninen Janne SaKa 34.16 0.01.45 32.02 32.02
3 Perkkiö Tuomas AlatPi 35.27 0.02.56 30.16 30.16
4 Rapo Mikko S-2000 38.26 0.05.55 27.08 27.08
5 Palosaari Mikko KiimU 40.42 0.08.11 24.88 24.88
6 Saari Aki HaHe 42.46 0.10.15 23.02 23.02
7 Jeskanen Juha HaHe 44.38 0.12.07 21.43 21.43

Sarja H45
Matka
Osallistujien määrä 10
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Viippola Ilpo OuTa 33.18 0.00.00 40.10 38.35
2 Savolainen Tomi RasKe 34.02 0.00.44 38.39 36.72
3 Ponkala Risto AlatPi 37.16 0.03.58 34.30 32.80
4 Virkkala Tero KaSu 39.03 0.05.45 32.00 30.60
5 Ronkainen Markus LapVe 41.13 0.07.55 29.62 28.33
6 Haverinen Jari KaSu 44.19 0.11.01 26.90 25.73
Loukusa Markku Iisu KES -
Järvelin Marko PeRa KES -
Pääkkönen Mikko KuPe EIL -
Palokangas Markus AlatPi EIL -

Sarja H50
Matka
Osallistujien määrä 12
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Haapasalo Harri VePo 34.04 0.00.00 42.04 39.78
2 Maaninka Mika OSVA 34.05 0.00.01 41.39 39.17
3 Westerholm Lasse VePo 34.41 0.00.37 40.06 37.91
4 Kukkola Juha VePo 35.17 0.01.13 38.77 36.68
5 Pihlajaniemi Janne VePo 35.59 0.01.55 37.42 35.41
6 Lauri Hannu OH 36.38 0.02.34 36.17 34.22
7 Leskelä Jyrki Pohjant 39.19 0.05.15 33.15 31.37
8 Männikkö Ari YlikNM 40.36 0.06.32 31.57 29.88
9 Kela Marko OulRe 44.11 0.10.07 28.53 26.99
Kankainen Janne SoJy HYL -
Jurvakainen Mika KiimU KES -
Järvenpää Esa S-JKL EIL -

Sarja H55
Matka
Osallistujien määrä 10
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kemppainen Vesa Iisu 23.49 0.00.00 44.80 43.11
2 Rahkola Mika OH 26.27 0.02.38 39.58 38.09
3 Rantapelkonen Tuomo ONMKY 28.24 0.04.35 36.16 34.79
4 Vilppola Arto AlatPi 35.29 0.11.40 28.38 27.30
5 Backman Kari IinYr 35.30 0.11.41 27.80 26.75
6 Alahäivälä Tapani PudU 37.08 0.13.19 26.04 25.05
7 Lamminaho Hannu S-2000 38.16 0.14.27 24.75 23.81
8 Luodonpää Risto AlatPi 39.09 0.15.20 23.68 22.78
Konttajärvi Seppo VePo HYL -
Härkönen Antti PudU EIL -

Sarja H60
Matka
Osallistujien määrä 9
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Partanen Timo RasHy 29.04 0.00.00 40.54 40.03
2 Piispanen Reima OuHu 30.42 0.01.38 37.66 37.19
3 Kaartinen Pekka KaSu 31.13 0.02.09 36.33 35.88
4 Keränen Kari KEV 31.23 0.02.19 35.43 34.99
5 Karppinen Jouko VaKa 35.15 0.06.11 30.92 30.54
6 Nummi Eino VaKa 35.17 0.06.13 30.27 29.89
7 Seppänen Ilpo VaKa 36.16 0.07.12 28.84 28.48
8 Lotvonen Kari LaiVe 36.41 0.07.37 27.91 27.56
Tepsa Antti LapVe HYL -

Sarja H65
Matka
Osallistujien määrä 18
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Heikka Markku ONMKY 20.56 0.00.00 44.50 43.44
2 Vilminko Pauli SiSe 21.08 0.00.12 43.67 42.63
3 Grekelä Antti HaHe 23.29 0.02.33 38.92 38.00
3 Airaksinen Risto OuTa 23.29 0.02.33 38.92 38.00
5 Kurkela Reino OH 24.08 0.03.12 37.15 36.27
6 Hänninen Tatu SaKa 25.00 0.04.04 35.51 34.67
7 Keltamäki Seppo JoKu 25.45 0.04.49 34.14 33.33
8 Junttila Tuomo RasTiimi 26.02 0.05.06 33.43 32.64
9 Kotila Harri YlikNM 26.39 0.05.43 32.33 31.57
10 Haajanen Juha Pohjant 26.56 0.06.00 31.67 30.92
11 Eriksson Sven GIF 27.52 0.06.56 30.29 29.58
12 Ruokamo Eero OuTa 28.59 0.08.03 28.83 28.14
13 Antikainen Raimo KuoSu 29.27 0.08.31 28.07 27.41
14 Suomio Pekka Pohjant 31.11 0.10.15 26.23 25.61
15 Kaasinen Aulis Pohjant 33.31 0.12.35 24.15 23.57
16 Haapasalo Pertti Pohjant 37.47 0.16.51 21.19 20.69
Pietilä Heikki S-2000 KES -
Kotala Ilkka OH EIL -

Sarja H70
Matka
Osallistujien määrä 12
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kemppainen Taisto VaKa 22.25 0.00.00 38.98 38.42
2 Kanste Pekka PeRa 24.35 0.02.10 35.06 34.56
3 Laitinen Olli PeRa 26.02 0.03.37 32.65 32.18
4 Butilkin Niilo SäynSa 27.00 0.04.35 31.04 30.59
5 Juutinen Hannu Pohjant 27.02 0.04.37 30.56 30.12
6 Torikka Kullervo S-2000 28.20 0.05.55 28.74 28.33
7 Mustonen Lauri AlatPi 29.19 0.06.54 27.37 26.97
8 Tuohimaa Esko ONMKY 30.44 0.08.19 25.72 25.35
9 Puurunen Reijo OuTa 33.00 0.10.35 23.59 23.25
10 Kinnunen Raimo Pohjant 33.27 0.11.02 22.92 22.59
11 Puolakka Pekka SäynSa 39.10 0.16.45 19.27 18.99
Määttä Jouko PuolRy HYL -

Sarja H75
Matka
Osallistujien määrä 7
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Hanhela Mauno HaHe 25.48 0.00.00 34.96 35.31
2 Salminen Jorma VaKa 26.43 0.00.55 32.91 33.25
3 Mäkinen Juhani SalRe 26.50 0.01.02 31.93 32.25
4 Mattila Seppo KoskRi 31.15 0.05.27 26.70 26.97
5 Lukkarinen Olavi Pohjant 33.43 0.07.55 24.07 24.32
6 Pelkonen Alpo OSVA 35.33 0.09.45 22.20 22.42
7 Kukkohovi Reino OSVA 44.06 0.18.18 17.38 17.56

Sarja H80
Matka
Osallistujien määrä 5
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Ekström Marcus KauWi 17.09 0.00.00 27.46 27.14
2 Kittilä Olavi SalRe 18.03 0.00.54 25.11 24.82
3 Nikula Reino OuTa 19.01 0.01.52 22.91 22.64
4 Mikkilä Mauno NiS 20.22 0.03.13 20.52 20.28
5 Veijovaara Jorma Pohjant 20.52 0.03.43 19.18 18.96

Sarja H85
Matka
Osallistujien määrä 1
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Rajavaara Juhani PudU 36.20 0.00.00

Sarja H16
Matka
Osallistujien määrä 6
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Sorsa Eero SoJy 30.35 0.00.00 41.59 39.42
2 Heikkinen Altti SoJy 30.53 0.00.18 39.95 37.87
3 Pöytäkangas Elias VaaSu 32.25 0.01.50 36.88 34.96
4 Heino Veikka Pohjant 32.38 0.02.03 35.47 33.62
5 Pöytäkangas Tuukka VaaSu 34.43 0.04.08 32.24 30.56
6 Tolvanen Elias AlatPi 34.58 0.04.23 30.92 29.31

Sarja H14
Matka
Osallistujien määrä 3
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Hukkanen Pekka VierKo 29.40 0.00.00
2 Lifflander Jesse SalRe 34.51 0.05.11
Palmi Johannes KoskRi HYL -

Sarja H13
Matka
Osallistujien määrä 2
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Ryytty Eino Pohjant 15.28 0.00.00
2 Lauri Heikki OH 21.09 0.05.41

Sarja H12
Matka
Osallistujien määrä 3
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Viippola Veeti OuTa 7.22 0.00.00
2 Westerholm Lauri Pohjant 8.44 0.01.22
Tihinen Matias LaiVe EIL -

Sarja H12TR
Matka
Osallistujien määrä 3
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Seväkivi Heikki LaiVe 11.13 0.00.00
2 Laurila Viljami SalRe 15.49 0.04.36
3 Alahäivälä Pauli PudU 19.19 0.08.06

Sarja H10RR
Matka
Osallistujien määrä 6
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Mäkäräinen Eeli Pohjant 7.03 0.00.00
2 Leinonen Hannes LaiVe 8.13 0.01.10
3 Seväkivi Eero LaiVe 8.25 0.01.22
4 Kangas Emil Pohjant 10.02 0.02.59
5 Tihinen Elias LaiVe 11.06 0.04.03
6 Väisänen Viljami LaiVe 12.52 0.05.49

Sarja D21
Matka
Osallistujien määrä 14
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Tuomisto Anu NOR 31.57 0.00.00 67.99 67.14
2 Rahko Saana-Maria Pohjant 32.10 0.00.13 66.69 65.85
3 Tuomisto Satu VaaSu 35.48 0.03.51 59.16 58.42
4 Hangasmaa Hanna YlivKu 43.59 0.12.02 47.54 46.94
5 Lassila Reetta TP 44.41 0.12.44 46.18 45.61
6 Impiö Tiia Pohjant 45.03 0.13.06 45.21 44.64
7 Lotvonen Essi LaiVe 45.17 0.13.20 44.37 43.82
8 Karppinen Kukka-Maaria LaiVe 45.28 0.13.31 43.60 43.05
9 Nifakina Julia TaivKu 46.13 0.14.16 42.30 41.77
10 Sankelo Lotta Pohjant 49.00 0.17.03 39.34 38.85
11 Kuusrainen Anni KoskRi 50.37 0.18.40 37.55 37.08
12 Päkkilä Suvi HaHe 53.07 0.21.10 35.27 34.83
13 Holappa Suvi-Tuulia YlikNM 59.11 0.27.14 31.20 30.81
Pääkkönen Nea SoJy EIL -

Sarja D35
Matka
Osallistujien määrä 1
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Pöytäkangas Eliisa VaaSu 50.13 0.00.00

Sarja D40
Matka
Osallistujien määrä 4
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Laitinen Kaisa YlikNM 31.59 0.00.00 52.27 53.45
2 Laitinen Maria YlikNM 32.02 0.00.03 49.58 50.70
3 Jaako Niina LänRa 35.03 0.03.04 42.93 43.89
4 Päivinen Sonja KaSu 36.46 0.04.47 38.65 39.52

Sarja D45
Matka
Osallistujien määrä 7
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kankainen Ulla-Maria SoJy 30.32 0.00.00 47.67 42.49
2 Torvinen Sirpa OH 33.30 0.02.58 42.37 37.75
3 Goman Annukka VePo 34.11 0.03.39 40.46 36.05
4 Frant Nina S-2000 34.19 0.03.47 39.24 34.97
5 Palmi Sara KoskRi 39.34 0.09.02 33.11 29.51
6 Lauri Laura OH 41.21 0.10.49 30.80 27.45
7 Kela Merja OulRe 43.48 0.13.16 28.25 25.17

Sarja D50
Matka
Osallistujien määrä 7
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Haataja Mirka YlikNM 23.44 0.00.00 52.87 49.42
2 Mattila Riitta RasTiimi 24.27 0.00.43 50.04 46.78
3 Tolvanen Heidi AlatPi 25.43 0.01.59 46.35 43.33
4 Haverinen Tuula KaSu 27.18 0.03.34 42.52 39.74
5 Viitanen Kirsi OH 28.20 0.04.36 39.86 37.26
6 Oikkonen Mirka OH 30.00 0.06.16 36.60 34.21
7 Laurila Sari SalRe 31.31 0.07.47 33.84 31.64

Sarja D55
Matka
Osallistujien määrä 7
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Lotvonen Arja LaiVe 25.05 0.00.00 37.63 36.96
2 Ekdahl Pirkko NiS 28.37 0.03.32 31.75 31.18
3 Kanerva Kerttu LapVe 31.24 0.06.19 27.81 27.31
4 Piispanen Eija OuHu 35.36 0.10.31 23.53 23.11
5 Jurvakainen Tuija RasHy 35.49 0.10.44 22.40 22.00
Kosamo Maire PudU EIL -
Aikio Outi Pohjant EIL -

Sarja D60
Matka
Osallistujien määrä 2
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Laitala Marja-Liisa NiS 31.02 0.00.00
Jussinniemi Seija SiSe HYL -

Sarja D65
Matka
Osallistujien määrä 4
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Puolakka Päivi SäynSa 31.23 0.00.00 33.41 31.55
2 Kuusela Vappu VaKa 38.34 0.07.11 25.83 24.39
3 Karjalainen Seija LaiVe 42.34 0.11.11 22.17 20.93
4 Ketola Pirjo SalRe 1.11.00 0.39.37 12.55 11.85

Sarja D70
Matka
Osallistujien määrä 4
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Halme Ritva KiimU 20.14 0.00.00 18.96 18.89
2 Kela Mirja OulRe 23.12 0.02.58 15.29 15.24
3 Pelkonen Maija OSVA 25.06 0.04.52 12.99 12.94
Kanste Helena PeRa EIL -

Sarja D75
Matka
Osallistujien määrä 2
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Vilppola Anneli Iisu 26.35 0.00.00
2 Aatsinki Mirja VePo 40.53 0.14.18

Sarja D18
Matka
Osallistujien määrä 6
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Ojanaho Ansa-Lotta OH 27.51 0.00.00 65.28 61.60
2 Lauri Silja OH 28.35 0.00.44 61.70 58.21
3 Palokangas Mette AlatPi 30.14 0.02.23 56.52 53.34
4 Korpi Anna LänRa 32.30 0.04.39 50.90 48.03
5 Viippola Venla OuTa 39.32 0.11.41 40.47 38.18
6 Lauri Elina OH 40.58 0.13.07 37.72 35.59

Sarja D16
Matka
Osallistujien määrä 7
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Ojanaho Eeva-Liina OH 17.18 0.00.00 55.75 54.12
2 Mäkäräinen Selma Pohjant 22.12 0.04.54 42.14 40.91
3 Oikkonen Sissi OH 23.02 0.05.44 39.36 38.21
4 Anttila Minea Pohjant 23.34 0.06.16 37.24 36.15
5 Salmela Anni S-2000 24.29 0.07.11 34.67 33.65
6 Kuusikko Kiia Pohjant 25.03 0.07.45 32.73 31.77
Goman Matleena Pohjant EIL -

Sarja D14
Matka
Osallistujien määrä 4
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Palosaari Maiju KiimU 14.15 0.00.00
2 Saari Annalotta HaHe 16.07 0.01.52
3 Pihlajaniemi Aini Pohjant 20.25 0.06.10
4 Päkkilä Venla HaHe 25.22 0.11.07

Sarja D13
Matka
Osallistujien määrä 8
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Similä Helmiina Pohjant 12.27 0.00.00
2 Virkkala Venla KaSu 14.18 0.01.51
3 Väisänen Martta LaiVe 14.20 0.01.53
4 Alahäivälä Silja PudU 14.44 0.02.17
5 Anttila Ilona Pohjant 14.50 0.02.23
6 Länsitie Pinja Pohjant 15.14 0.02.47
7 Hokkanen Liina Pohjant 16.34 0.04.07
8 Heikkinen Aada Pohjant 17.12 0.04.45

Sarja D12
Matka
Osallistujien määrä 4
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Ryytty Inka Pohjant 7.55 0.00.00
2 Leinonen Helmi LaiVe 10.07 0.02.12
3 Kangas Inga Pohjant 10.41 0.02.46
Niemelä Hetta Pohjant EIL -

Sarja D12TR
Matka
Osallistujien määrä 6
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Hokkanen Hilma Pohjant 9.44 0.00.00
2 Määttä Malla Pohjant 11.27 0.01.43
3 Saari Amanda HaHe 11.34 0.01.50
4 Rinta Sofi LaiVe 13.32 0.03.48
5 Eilola Jenna Pohjant 13.58 0.04.14
Tihinen Milja LaiVe EIL -

Sarja D10RR
Matka
Osallistujien määrä 10
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Perkkiö Lotta AlatPi 7.42 0.00.00
2 Virkkala Anna KaSu 7.54 0.00.12
3 Heikkinen Aamu Pohjant 8.08 0.00.26
4 Virkkala Elisa KaSu 8.11 0.00.29
5 Anttila Oona Pohjant 8.31 0.00.49
6 Pasanen Anni SuomRa 8.37 0.00.55
7 Kangas Saga Pohjant 9.28 0.01.46
8 Pöytäkangas Aada-Liina VaaSu 10.05 0.02.23
9 Ryytty Elena Pohjant 37.08 0.29.26
Määttä Hilla Pohjant EIL -