FIN GB SWE
Kirjaudu IRMAan
Hissin kevätkansallinen ja Hämeen Kompassi-cup 1. osakilpailu
Sarja Alue Seura Kilpailijoiden lukumäärä
Sarja H21
Matka
Osallistujien määrä 31
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Suna Jussi TuMe 33.56 0.00.00 84.49 81.30
2 Valtonen Luukas HS 37.02 0.03.06 77.03 74.12
3 Tikhonov Gleb TuMe 38.36 0.04.40 73.54 70.75
4 Kommio Jere AngA 39.04 0.05.08 72.29 69.56
5 Vainio Antti MSParma 39.15 0.05.19 71.59 68.88
6 Viskari Juuso Lynx 39.24 0.05.28 70.95 68.27
7 Ruohola Aaro MSParma 40.02 0.06.06 69.47 66.84
8 Kinni Juho TP 40.25 0.06.29 68.46 65.87
9 Valkonen Lauri IHR 40.51 0.06.55 67.38 64.83
10 Salmenoja Samuli MSParma 41.33 0.07.37 65.90 63.41
11 Liuha Jarkko KangSK 41.48 0.07.52 65.16 62.70
12 Koskinen Eemil RaN 42.10 0.08.14 64.26 61.83
13 Kurkela Mikko Koovee 42.47 0.08.51 62.99 60.61
14 Kleemola Lauri Lynx 42.53 0.08.57 62.51 60.15
15 Mäkelä Jaakko SuSe 43.16 0.09.20 61.63 59.30
16 Mustajoki Olli TP 43.49 0.09.53 60.53 58.24
17 Loukkalahti Marko HiKi 43.56 0.10.00 60.04 57.77
18 Kankkunen Matias OK77 44.37 0.10.41 58.80 56.58
19 Vehmas Miika EsSu 45.27 0.11.31 57.41 55.23
20 Tervala Miska RaVa 45.41 0.11.45 56.80 54.65
21 Rantala Antti KangSK 46.31 0.12.35 55.47 53.38
22 Nokka Vesa Rasti88 46.53 0.12.57 54.73 52.66
23 Niemelä Julius RaN 51.49 0.17.53 49.25 47.38
24 Lipponen Olli LeSi 52.18 0.18.22 48.52 46.68
25 Nuuttila Lauri KangSK 53.51 0.19.55 46.85 45.08
26 Kauppinen Aki EsSu 58.13 0.24.17 43.09 41.46
27 Lanne Ristomatti TP 1.04.10 0.30.14 38.87 37.40
28 Pietikäinen Aleksi SKUusi 1.05.11 0.31.15 38.05 36.61
29 Valkonen Henri IHR 1.12.28 0.38.32 34.03 32.74
30 Sipilä Vili TP 1.15.06 0.41.10 32.64 31.41
Tervo Tuomas RR HYL -

Sarja D21
Matka
Osallistujien määrä 23
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kinni Saila TP 28.36 0.00.00 83.81 79.74
2 Isoherranen Salla Lynx 29.15 0.00.39 81.38 77.43
3 Suhonen Anniina HS 30.58 0.02.22 76.35 72.64
4 Saarijärvi Salla RasKa 31.33 0.02.57 74.42 70.80
5 Simonsén Suvi RasKa 31.52 0.03.16 73.16 69.61
6 Kuusela Tuija RasKa 32.31 0.03.55 71.20 67.74
7 Salmia Tessa MSParma 32.33 0.03.57 70.62 67.19
8 Sivén Hanna KangSK 32.47 0.04.11 69.62 66.24
9 Tervo Susanna RR 33.47 0.05.11 67.08 63.82
10 Juga Emma SKUusi 35.21 0.06.45 63.64 60.55
11 Haunia Heta RasKa 35.48 0.07.12 62.39 59.36
11 Virtanen Heta RasKa 35.48 0.07.12 62.39 59.36
13 Liuha Riina KangSK 37.18 0.08.42 59.00 56.14
14 Kanko Natalia KangSK 37.28 0.08.52 58.30 55.47
15 Kokkoniemi Anna EsAk 39.10 0.10.34 55.35 52.67
16 Kanko Ruut S-JKL 40.27 0.11.51 53.19 50.61
17 Uhotoinen Anu HiKi 42.04 0.13.28 50.76 48.30
18 Laine Anni TP 43.44 0.15.08 48.45 46.10
19 Kuusinen Saana TP 45.05 0.16.29 46.64 44.38
20 Mustajoki Villa TP 45.17 0.16.41 46.07 43.84
21 Kangasaho Aino HS 45.48 0.17.12 45.20 43.00
22 Avelin Melina TP 47.02 0.18.26 43.66 41.54
23 Ray Jenny OK77 48.00 0.19.24 42.44 40.38

Sarja H35
Matka
Osallistujien määrä 3
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Paju Erno TP 51.18 0.00.00 38.32 37.22
2 Löfroos Andreas Raseborg 52.30 0.01.12 34.64 33.64
3 Helin Tuomas RaHa 55.16 0.03.58 30.24 29.37

Sarja H40
Matka
Osallistujien määrä 20
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Väisänen Paavo HS 40.41 0.00.00 61.05 57.58
2 Hyytiäinen Antti KangSK 41.50 0.01.09 58.90 55.56
3 Asikainen Saku Hiisi 44.17 0.03.36 55.20 52.06
4 Kettunen Pyry SäynSa 45.29 0.04.48 53.31 50.28
5 Vainiomäki Markus SuSe 46.39 0.05.58 51.56 48.63
6 Ustinov Jarkko TurSa 46.45 0.06.04 51.03 48.13
7 Harila Esko HS 47.06 0.06.25 50.23 47.38
8 Siivonen Jere PirHi 47.51 0.07.10 49.04 46.25
9 Ritala Markus TP 49.15 0.08.34 47.25 44.56
10 Lassila Jussi PiTa 49.39 0.08.58 46.47 43.83
11 Andelmaa Juha-Pekka AngA 50.40 0.09.59 45.15 42.58
12 Lindberg Lauri HauSi 51.12 0.10.31 44.30 41.78
13 Pohjola Jukka HauSi 52.42 0.12.01 42.66 40.24
14 Ristimäki Tapio HS 55.32 0.14.51 40.13 37.85
15 Ahokainen Nike Pihkan 56.41 0.16.00 38.97 36.76
16 Breilin Oskar AR 1.02.47 0.22.06 34.87 32.89
17 Tolvanen Leo Pihkan 1.05.22 0.24.41 33.20 31.31
18 Heinäaro Petri RR 1.05.41 0.25.00 32.74 30.88
19 Kantelinen Teemu HyRa 1.17.37 0.36.56 27.45 25.89
Lehtonen Pasi HauSi HYL -

Sarja H45
Matka
Osallistujien määrä 38
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Repo Ville TP 25.31 0.00.00 69.10 66.15
2 Ahtiainen Akseli KR 28.27 0.02.56 61.72 59.09
3 Åkerman Anders HiKi 29.12 0.03.41 59.89 57.34
4 Romppainen Pasi HyRa 29.37 0.04.06 58.81 56.30
5 Mjösund Asgeir EsSu 29.54 0.04.23 58.01 55.54
6 Beitnes Amund OK77 29.59 0.04.28 57.61 55.15
7 Vaininen Juha TuS 31.06 0.05.35 55.31 52.95
8 Leppänen Kristian LS-37 31.21 0.05.50 54.64 52.31
9 Pajula Kimmo TuMe 31.59 0.06.28 53.34 51.06
10 Mäntytörmä Jani Keihäs 32.46 0.07.15 51.85 49.63
11 Reitti Mikko Trian 32.48 0.07.17 51.57 49.37
12 Suntila Juha TuMe 33.01 0.07.30 51.02 48.84
13 Heikkonen Rami SuSi 34.09 0.08.38 49.12 47.02
14 Rankinen Petteri KS 34.37 0.09.06 48.25 46.19
15 Matula Antti RaN 35.31 0.10.00 46.82 44.83
16 Laine Mikko HS 36.23 0.10.52 45.51 43.57
17 Liponkoski Sami TP 37.31 0.12.00 43.95 42.07
18 Höysniemi Matti Pihkan 39.27 0.13.56 41.61 39.84
19 Myöhänen Mikko MusNe 39.42 0.14.11 41.17 39.41
20 Laine Sampo TP 39.56 0.14.25 40.75 39.01
21 Isoherranen Sami Lynx 40.00 0.14.29 40.50 38.78
22 Yliaho Marko Koovee 40.40 0.15.09 39.66 37.97
23 Hyvärilä Jussi HyRa 40.47 0.15.16 39.38 37.70
24 Latva Lauri AR 41.07 0.15.36 38.88 37.22
25 Seppälä Petri TP 41.49 0.16.18 38.06 36.44
26 Tuomala Tuukka RaVa 41.50 0.16.19 37.88 36.26
27 Laimio Jussi MusNe 42.09 0.16.38 37.42 35.82
28 Hopearuoho Jan KaRa 42.46 0.17.15 36.71 35.15
29 Rekonen Janne Jyry 43.32 0.18.01 35.90 34.37
30 Hämäläinen Teemu KangSK 44.35 0.19.04 34.90 33.41
31 Nurmiainen Jouko Raseborg 46.08 0.20.37 33.57 32.14
32 Falkstedt Jori UNO 46.32 0.21.01 33.13 31.71
33 Tukiainen Heikki TP 47.52 0.22.21 32.06 30.69
34 Teriö Tatu TuS 48.07 0.22.36 31.74 30.39
35 Reeni Esko RiSu 49.17 0.23.46 30.84 29.53
36 Harmaala Ismo MusNe 51.23 0.25.52 29.44 28.19
37 Pöyhönen Simo Raus 51.43 0.26.12 29.12 27.87
38 Matilainen Teemu RaHa 56.06 0.30.35 26.71 25.57

Sarja H50
Matka
Osallistujien määrä 27
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Hanhela Jussi-Pekka Jyry 27.01 0.00.00 59.04 56.78
2 Gynther Kimmo IHR 27.12 0.00.11 58.31 56.07
3 Venäläinen Toni VaHa 27.26 0.00.25 57.48 55.27
4 Erkkilä Jukka RR 28.34 0.01.33 54.87 52.77
5 Koski Timo Koovee 29.28 0.02.27 52.89 50.86
6 Kärkkäinen Mikko LamSä 29.39 0.02.38 52.25 50.25
7 Pikkarainen Pasi IkNV 30.10 0.03.09 51.05 49.09
8 Koskela Jarmo OK77 30.17 0.03.16 50.55 48.61
9 Ketola Mika Koovee 30.57 0.03.56 49.16 47.28
10 Kahiala Jari Pihkan 31.13 0.04.12 48.45 46.59
11 Havento Jukka KaRa 31.24 0.04.23 47.87 46.04
12 Anttonen Mikael KaRa 32.23 0.05.22 46.13 44.36
13 Hiiri Ari HauSi 32.31 0.05.30 45.66 43.91
14 Heinilä Hannu RaVa 32.32 0.05.31 45.36 43.62
15 Arrakoski Jori OK77 32.48 0.05.47 44.71 42.99
16 Kuosmanen Tuomo Pihkan 33.06 0.06.05 44.02 42.33
17 Haaramo Panu EsSu 34.04 0.07.03 42.50 40.87
18 Tähtinen Timo HS 34.42 0.07.41 41.46 39.87
19 Ojala Ari-Pekka TurSa 34.43 0.07.42 41.18 39.60
20 Autio Rauno KaRa 35.12 0.08.11 40.35 38.80
21 Ilomäki Mika Koovee 35.35 0.08.34 39.66 38.14
22 Nokka Ilkka Rasti88 35.58 0.08.57 38.98 37.48
23 Ritvanen Paavo Pihkan 37.58 0.10.57 36.68 35.28
24 Laaksonen Arto UNO 38.00 0.10.59 36.41 35.01
25 Parttimaa Timo AngA 38.34 0.11.33 35.63 34.27
26 Pekkinen Pasi Pihkan 59.19 0.32.18 23.01 22.13
27 Reiman Markku JäPa 1.04.26 0.37.25 21.04 20.24

Sarja H55
Matka
Osallistujien määrä 28
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Enroth Vesa TarpSu 23.35 0.00.00 55.05 54.02
2 Reiman Jarmo AngA 23.52 0.00.17 54.09 53.08
3 Valkonen Pasi IHR 24.04 0.00.29 53.35 52.35
4 Östergård Patric Trian 24.27 0.00.52 52.21 51.24
5 Laaksonen Petri UNO 25.03 0.01.28 50.68 49.73
6 Kuusinen Mikko Lynx 25.20 0.01.45 49.82 48.89
7 Ketola Petri PäLuLu 25.38 0.02.03 48.96 48.04
8 Borgenström Jussi HyRa 26.10 0.02.35 47.69 46.79
9 Ray Tomas OK77 26.14 0.02.39 47.29 46.41
10 Virtanen Markku LamSä 26.25 0.02.50 46.69 45.82
11 Lintunen Petteri SiiRa 29.29 0.05.54 41.59 40.81
12 Kopra Jyrki TurSa 30.59 0.07.24 39.34 38.61
13 Huttunen Matti Pihkan 31.11 0.07.36 38.86 38.13
14 Villanen Stefan KSF 31.14 0.07.39 38.57 37.84
15 Frilander Heikki Trian 32.28 0.08.53 36.88 36.19
16 Tarkkanen Matti Lynx 33.12 0.09.37 35.85 35.18
17 Savikko Olli TarpSu 34.13 0.10.38 34.57 33.92
18 Lahtinen Jari IHR 34.28 0.10.53 34.11 33.47
19 Launis Kasperi Raus 35.45 0.12.10 32.68 32.07
20 Ijas Markku HyRa 35.53 0.12.18 32.36 31.76
21 Pietikäinen Timo Pihkan 40.07 0.16.32 28.77 28.23
22 Hyyryläinen Pasi EsAk 41.23 0.17.48 27.71 27.19
23 Henriksson Matti HS 43.01 0.19.26 26.49 26.00
24 Lindahl Anders Trian 43.16 0.19.41 26.17 25.68
25 Tolonen Petri HS 45.48 0.22.13 24.57 24.11
Ståhlström Janne UNO HYL -
Salmia Teppo TarpSu HYL -
Nietosjärvi Tommi Pihkan HYL -

Sarja H60
Matka
Osallistujien määrä 16
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kukkola Pauli SiiRa 25.00 0.00.00 49.78 49.09
2 Aalto Aimo RaN 27.23 0.02.23 44.99 44.37
3 Helander Rolf OuHu 27.31 0.02.31 44.32 43.71
4 Molnar Geza LS-37 29.08 0.04.08 41.43 40.86
5 Ojapalo Ilkka RR 31.01 0.06.01 38.52 37.98
6 Toivonen Jari EE 32.10 0.07.10 36.75 36.24
7 Puustinen Tuomo Pihkan 35.44 0.10.44 32.74 32.28
8 Lampinen Raino HS 37.32 0.12.32 30.83 30.41
9 Vainikka Jari Pihkan 39.24 0.14.24 29.06 28.65
10 Järvinen Jari HlT 39.48 0.14.48 28.45 28.06
11 Heikkinen Juha Pihkan 40.54 0.15.54 27.38 27.00
12 Jalanto Esko KangSK 43.24 0.18.24 25.52 25.17
13 Kiuru Esko HyRa 44.16 0.19.16 24.74 24.40
14 Paukkola Jari RiSu 46.04 0.21.04 23.50 23.18
15 Syrjänen Jukka Koovee 49.38 0.24.38 21.56 21.26
Linna Ari HauSi HYL -

Sarja H65
Matka
Osallistujien määrä 26
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Nissilä Jorma KoS 24.06 0.00.00 54.57 53.87
2 Rantio Jukka-Pekka HauSi 25.34 0.01.28 51.13 50.47
3 Sivén Osmo ÄhtU 29.58 0.05.52 43.36 42.80
4 Vehmaa Hannu Koovee 30.12 0.06.06 42.77 42.21
5 Kiiskinen Arto TP 30.34 0.06.28 42.00 41.45
5 Ritanotko Markku TuMe 30.34 0.06.28 42.00 41.45
7 Yli-Kaatiala Jorma KuortKu 30.48 0.06.42 41.17 40.63
8 Liukkala Pekka HauSi 31.10 0.07.04 40.43 39.90
9 Kuivala Hannu TuS 32.11 0.08.05 38.91 38.40
10 Tervo Vesa RR 32.13 0.08.07 38.62 38.12
11 Ahlroth Timo TurSa 32.24 0.08.18 38.16 37.66
11 Nevalainen Eero Pihkan 32.24 0.08.18 38.16 37.66
13 Nurminen Jouko TP 32.46 0.08.40 37.25 36.77
14 Jylhä Kari HS 33.33 0.09.27 36.14 35.68
15 Kuivala Juha TuS 34.04 0.09.58 35.36 34.91
16 Ilmakunnas Pekka Pihkan 34.40 0.10.34 34.52 34.08
17 Hakola Martti RiSu 34.58 0.10.52 34.00 33.56
18 Suhonen Kauko LS-37 35.23 0.11.17 33.38 32.95
19 Leinonen Markku Pihkan 35.36 0.11.30 32.95 32.53
20 Kinkki Seppo HyRa 37.55 0.13.49 30.73 30.34
21 Aalto Timo TurSa 38.04 0.13.58 30.40 30.01
22 Nyberg Henry Trian 38.06 0.14.00 30.17 29.78
23 Viitasalo Harri RiSu 41.34 0.17.28 27.46 27.11
24 Lähteenmäki Hannu HlT 42.16 0.18.10 26.82 26.48
25 Koski Harri TarpSu 43.04 0.18.58 26.14 25.80
26 Ahlqvist Hannu RiSu 48.39 0.24.33 22.98 22.68

Sarja H70
Matka
Osallistujien määrä 34
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Rauhamäki Kimmo JRV 24.55 0.00.00 49.03 48.44
2 Kerkola Pekka HlT 26.19 0.01.24 46.21 45.66
3 Väätäinen Seppo EsSu 27.53 0.02.58 43.41 42.90
4 Käyhkö Kari LS-37 28.31 0.03.36 42.25 41.75
5 Turku Vesa HS 29.22 0.04.27 40.84 40.36
6 Mäkelä Harri SuSe 29.50 0.04.55 40.02 39.54
7 Kokkonen Hannu AR 30.10 0.05.15 39.39 38.92
8 Parkkonen Reima Pihkan 30.29 0.05.34 38.80 38.34
9 Tolvanen Mauri LeSi 31.00 0.06.05 37.97 37.52
10 Railimo Matti SOC 32.02 0.07.07 36.57 36.14
11 Kurvinen Veijo HiKi 32.18 0.07.23 36.10 35.67
12 Slant Teuvo IPR 32.21 0.07.26 35.87 35.45
13 Korhonen Seppo OH 32.32 0.07.37 35.50 35.08
14 Liljedahl Jorma HPV 33.02 0.08.07 34.79 34.38
15 Salminen Esko TurSa 33.07 0.08.12 34.54 34.13
16 Ahola Pentti PäLuLu 34.09 0.09.14 33.33 32.94
17 Mustranta Antti HS 34.23 0.09.28 32.94 32.55
18 Niittymäki Asko TurSa 34.30 0.09.35 32.67 32.28
19 Alexandersson Yngve PIF 34.36 0.09.41 32.42 32.03
20 Roivas Matti UrjU 35.19 0.10.24 31.60 31.23
21 Liljeström Åge HS 35.20 0.10.25 31.43 31.06
22 Arvola Paavo TurSa 35.34 0.10.39 31.07 30.70
23 Lassila Heikki PiTa 37.19 0.12.24 29.46 29.11
24 Hakanen Kai ValSu 39.14 0.14.19 27.88 27.55
25 Ryynänen Jorma Pihkan 39.21 0.14.26 27.66 27.33
26 Rasmus Reijo TarpSu 40.34 0.15.39 26.69 26.37
27 Laine Jaakko HS 40.58 0.16.03 26.29 25.98
28 Pammo Kalervo VaHa 42.09 0.17.14 25.42 25.12
29 Kuosa Harri LoJa 42.38 0.17.43 25.01 24.71
30 Nykänen Pentti Jyry 44.32 0.19.37 23.81 23.53
31 Mäntytörmä Jorma Keihäs 45.44 0.20.49 23.07 22.79
32 Terävä Seppo Pihkan 54.03 0.29.08 19.42 19.19
Hörkkö Jaakko LHR KES -
Aarnio Seppo RaPi KES -

Sarja H75
Matka
Osallistujien määrä 22
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Wessman Risto HiKi 26.27 0.00.00 45.18 45.20
2 Rusko Heikki VaajTe 28.48 0.02.21 41.20 41.21
3 Valtee Pertti HS 31.03 0.04.36 37.94 37.95
4 Moisio Kalevi TuS 31.04 0.04.37 37.64 37.66
5 Elomaa Pekka EsSu 31.42 0.05.15 36.62 36.63
6 Kivistö Erkki Pihkan 32.32 0.06.05 35.42 35.43
7 Partanen Paavo HyRa 32.37 0.06.10 35.07 35.08
8 Reinikainen Pentti Jyry 33.16 0.06.49 34.13 34.14
9 Heinonen Heikki LHR 34.00 0.07.33 33.14 33.15
10 Rönkkö Paavo EsSu 35.01 0.08.34 31.93 31.95
11 Luoma Simo Pihkan 36.46 0.10.19 30.18 30.19
12 Hartikainen Pertti S. RiSu 38.44 0.12.17 28.43 28.44
13 Tammela Seppo TikSu 41.21 0.14.54 26.42 26.43
14 Niinimäki Jukka HyRa 41.45 0.15.18 25.97 25.98
15 Jylhä Keijo JRV 45.27 0.19.00 23.66 23.67
16 Peitsala Osmo HS 46.14 0.19.47 23.08 23.09
17 Koivula Keijo HyRa 47.57 0.21.30 22.07 22.08
18 Niittymäki Antti Eräp 48.08 0.21.41 21.81 21.82
19 Niemi Pentti HauSi 53.25 0.26.58 19.50 19.50
20 Kärkkäinen Eero EsSu 55.15 0.28.48 18.69 18.70
21 Paavola Vesa EE 57.52 0.31.25 17.70 17.71
Peltola Timo MSParma HYL -

Sarja H80
Matka
Osallistujien määrä 11
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Rantala Heikki EE 23.57 0.00.00 34.26 33.76
2 Karjalainen Jouko HS 26.52 0.02.55 30.08 29.64
3 Åberg Karl-Erik EsSu 27.21 0.03.24 29.10 28.67
4 Siivonen Raimo RiSu 30.05 0.06.08 26.04 25.67
5 Hovikorpi Aarno HlT 31.09 0.07.12 24.76 24.40
6 Perkinen Osmo Pihkan 31.17 0.07.20 24.26 23.91
7 Paavola Seppo EE 31.55 0.07.58 23.39 23.05
8 Heinonen Olavi KaRa 35.40 0.11.43 20.59 20.29
9 Sukki Martti LHR 36.10 0.12.13 19.96 19.67
10 Houni Mikko EE 37.32 0.13.35 18.91 18.63
Juhonsalo Matti LHR HYL -

Sarja H85
Matka
Osallistujien määrä 3
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Jokinen Eino HyRa 21.51 0.00.00 31.76 31.87
2 Ijas Johannes KeU 27.11 0.05.20 23.61 23.70
3 Laurila Pertti EsSu 30.51 0.09.00 19.12 19.19

Sarja H18
Matka
Osallistujien määrä 9
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Yliaho Joona Koovee 43.00 0.00.00 55.51 53.44
2 Mbembela Karim Lynx 44.34 0.01.34 52.56 50.60
3 Ristimäki Väinö HS 46.52 0.03.52 49.02 47.20
4 Hågensen Sverre PIF 47.34 0.04.34 47.36 45.60
5 Koponen Matias Lynx 48.28 0.05.28 45.56 43.86
6 Korento Benjamin OK77 50.45 0.07.45 42.62 41.04
7 Kytömäki Aapo SKUusi 1.15.46 0.32.46 27.96 26.92
8 Kopra Jami TurSa 1.34.06 0.51.06 22.04 21.22
Koskinen Mikael RaN KES -

Sarja H16
Matka
Osallistujien määrä 17
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Fritzen Florian Lynx 25.13 0.00.00 59.75 58.45
2 Mäki-Laurila Anttoni TP 27.32 0.02.19 54.21 53.03
3 Lahti Paavo RasKa 28.21 0.03.08 52.15 51.01
4 Ruusu Rasmus EsSu 30.13 0.05.00 48.46 47.41
5 Simola Jere Koovee 30.51 0.05.38 47.01 45.98
6 Isoherranen Antti Lynx 31.44 0.06.31 45.26 44.27
7 Liponkoski Eino TP 33.03 0.07.50 43.03 42.09
8 Hyvärilä Touko RR 33.18 0.08.05 42.28 41.36
9 Koponen Rasmus Lynx 33.33 0.08.20 41.54 40.64
10 Vennelä Nuutti KangSK 33.55 0.08.42 40.68 39.79
11 Harju Tuomas RaN 34.13 0.09.00 39.91 39.04
12 Mjösund Linus EsSu 38.19 0.13.06 35.27 34.50
13 Kuusinen Tuomas Lynx 40.47 0.15.34 32.79 32.07
14 Kuusinen Karri Lynx 43.42 0.18.29 30.28 29.62
15 Ritala Arttu TP 50.15 0.25.02 26.05 25.48
16 Kantelinen Leevi HyRa 1.01.59 0.36.46 20.89 20.44
Lehtovirta Eetu TP KES -

Sarja H14
Matka
Osallistujien määrä 12
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Lillqvist Erik TP 28.07 0.00.00
2 Syväterä Sampo TP 28.31 0.00.24
3 Lautamäki Topias HlS 28.56 0.00.49
4 Kuikko Matias KangSK 29.49 0.01.42
5 Ketola Lauri TP 31.14 0.03.07
6 Friman Eemeli HyRa 34.16 0.06.09
7 Vartiala Oskari RaN 34.35 0.06.28
8 Hämäläinen Aaro KangSK 37.41 0.09.34
9 Haapala Elias RR 40.52 0.12.45
10 Åkerman Emil HiKi 1.02.58 0.34.51
Szanti Elias TP HYL -
Pakarinen Jere RaN HYL -

Sarja H13
Matka
Osallistujien määrä 18
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Kirves Antti SKUusi 24.56 0.00.00
2 Tolonen Vilho Koovee 31.47 0.06.51
3 Lemberg Anton TP 32.51 0.07.55
4 Uusitalo Tami KangSK 33.15 0.08.19
5 Juote Aleksi LHR 34.56 0.10.00
6 Mäkelä Konsta Koovee 35.24 0.10.28
7 Kinnunen Onni KangSK 36.54 0.11.58
8 Ahonen Pyry TP 39.16 0.14.20
9 Niskala Aaro TP 39.21 0.14.25
10 Reitti Matias HauSi 40.26 0.15.30
11 Holmström Samuli Trian 40.43 0.15.47
12 Ristimäki Eino HS 40.53 0.15.57
13 Göransson Niklas HlS 42.34 0.17.38
14 Ahtola Touko KangSK 42.45 0.17.49
15 Mattila Ato KangSK 43.29 0.18.33
16 Seppälä Vilho TP 51.25 0.26.29
Penttilä Akseli Koovee HYL -
Paju Vilho TP HYL -

Sarja H12
Matka
Osallistujien määrä 22
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Kantelinen Vili HyRa 16.27 0.00.00
2 Vuorenmaa Joona Koovee 16.42 0.00.15
3 Lepistö Onni HauSi 16.49 0.00.22
4 Backman Voitto KangSK 17.28 0.01.01
5 Vigren Valtteri Koovee 18.07 0.01.40
6 Kärkelä Tuure KangSK 19.24 0.02.57
7 Liuha Eino KangSK 19.27 0.03.00
8 Kivistö Joona TP 20.32 0.04.05
9 Latva Leino AR 20.52 0.04.25
10 Repo Saku TP 21.24 0.04.57
11 Väistökoski Miko TP 21.40 0.05.13
12 Koskinen Linus Trian 22.42 0.06.15
13 Syrjälä Vilho LHR 22.57 0.06.30
14 Valkama Ville RaN 23.02 0.06.35
14 Heikkinen Paavo TP 23.02 0.06.35
16 Siivonen Eero Koovee 23.07 0.06.40
17 Forsman Aaron Lynx 26.32 0.10.05
18 Ahola Miko HyRa 29.58 0.13.31
19 Pusa Väinö PäLuLu 31.55 0.15.28
20 Vartiala Valtteri RaN 38.45 0.22.18
21 Åkerman Oskar HiKi 43.22 0.26.55
Immonen Topias HlS HYL -

Sarja H12TR
Matka
Osallistujien määrä 5
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Kaipainen Niklas HlS 16.25 0.00.00
2 Kinni Aaro EsSu 19.42 0.03.17
3 Koski Konsta Koovee 20.12 0.03.47
4 Varjola Veeti Koovee 25.24 0.08.59
5 Kosenius Lenni RiSu 29.48 0.13.23

Sarja H10RR
Matka
Osallistujien määrä 19
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Kinnari Elmeri TP 10.57 0.00.00
2 Koskinen Okko TP 10.58 0.00.01
3 Pohjola Ilmari HauSi 12.13 0.01.16
4 Itävuo Roope TP 12.23 0.01.26
5 Honkala Niilo TP 12.26 0.01.29
6 Nissinen Akseli TP 12.30 0.01.33
7 Kivistö Aleksi TP 12.38 0.01.41
8 Tiits Kaarle TP 13.10 0.02.13
9 Honkavaara Eero HlS 13.28 0.02.31
10 Kinnunen Veli KangSK 13.31 0.02.34
11 Raimovaara Leo HlS 13.36 0.02.39
11 Mariani Frank Koovee 13.36 0.02.39
13 Ahlfors Matias TP 13.58 0.03.01
14 Österman Lassi RiSu 14.47 0.03.50
15 Heikkinen Juho TP 15.00 0.04.03
16 Nieminen Valtteri VaHa 20.03 0.09.06
17 Paju Eemil TP 22.10 0.11.13
18 Kinni Otto EsSu 25.41 0.14.44
19 Loiva Tuure RiSu 44.48 0.33.51

Sarja D35
Matka
Osallistujien määrä 4
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Sabel Jenni Hiisi 37.11 0.00.00 37.72 34.95
2 Maisila Mirkka MSParma 38.01 0.00.50 35.05 32.48
3 Nissinen Katariina TP 41.13 0.04.02 30.63 28.38
4 Pajunen Eija TuS 1.34.41 0.57.30 12.59 11.67

Sarja D40
Matka
Osallistujien määrä 16
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Sundberg Karoliina Lynx 24.40 0.00.00 69.03 63.88
2 Porkka Paula HiKi 27.33 0.02.53 61.19 56.62
3 Siivonen Hanna-Mari Koovee 27.39 0.02.59 60.35 55.85
4 Tervo Johanna Pihkan 28.04 0.03.24 58.85 54.46
5 Laurila Kirsti Pihkan 29.43 0.05.03 55.01 50.90
6 Torvela Tiina KuoSu 30.00 0.05.20 53.92 49.90
7 Ojapalo Anna Lynx 30.15 0.05.35 52.92 48.96
8 Laine-Itävuo Tuija TP 31.27 0.06.47 50.35 46.59
9 Löyttyjärvi Sara HauSi 36.12 0.11.32 43.28 40.05
10 Kytömäki Katri KeU 37.02 0.12.22 41.84 38.72
11 Breilin Anniina AR 38.17 0.13.37 40.03 37.04
12 Kauppila Terhi TP 39.04 0.14.24 38.79 35.90
13 Mäki-Laurila Anne PunKu 40.22 0.15.42 37.12 34.35
14 Lehtonen Kirsi HauSi 42.06 0.17.26 35.19 32.56
15 Kosenius Anna-Kaisa HyRa 49.09 0.24.29 29.80 27.57
16 Elovaara-Salmi Anna HS 50.30 0.25.50 28.66 26.52

Sarja D45
Matka
Osallistujien määrä 20
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Salonen Heidi HS 26.54 0.00.00 63.83 62.57
2 Niittymäki Katri Hiilto 28.56 0.02.02 58.87 57.71
3 Viskari Tanja Lynx 29.45 0.02.51 56.80 55.68
4 Niittymäki Johanna Hiilto 29.50 0.02.56 56.19 55.08
5 Velema Riikka Rasti88 30.18 0.03.24 54.88 53.79
6 Ketola Heli Koovee 31.02 0.04.08 53.14 52.09
7 Seppänen Minna Rasti88 31.59 0.05.05 51.14 50.13
8 Wolff Charlotta Raseborg 32.16 0.05.22 50.27 49.28
9 Svetloff Maria Hiilto 32.34 0.05.40 49.39 48.42
10 Friman Kaisa HyRa 32.53 0.05.59 48.50 47.55
11 Kirves Hetti KeU 33.59 0.07.05 46.53 45.62
12 Mjösund Katja EsSu 34.43 0.07.49 45.16 44.27
13 Francke Astra EsSu 35.43 0.08.49 43.52 42.66
14 Nyholm Tanja KaRa 36.00 0.09.06 42.80 41.95
15 Lehto Salla Lynx 36.09 0.09.15 42.25 41.41
16 Latva Katariina AR 39.30 0.12.36 38.32 37.56
17 Haapamäki Jatta Eräp 40.12 0.13.18 37.32 36.58
18 Nokka Katja Rasti88 44.25 0.17.31 33.47 32.81
19 Hyyryläinen Ulla EsAk 45.40 0.18.46 32.25 31.62
20 Humppi Susan JRV 46.21 0.19.27 31.49 30.86

Sarja D50
Matka
Osallistujien määrä 16
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Pietilä-Annala Jaana KangSK 27.21 0.00.00 63.74 62.46
2 Saarijärvi Sari RaN 27.52 0.00.31 61.93 60.69
3 Hirvonen Leena AR 29.28 0.02.07 57.98 56.81
4 Kollanen Teresa Lynx 30.36 0.03.15 55.26 54.15
5 Ray Carola OK77 32.21 0.05.00 51.73 50.69
6 Holm Riikka SiiRa 33.12 0.05.51 49.88 48.88
7 Laurila Anneli Trian 35.33 0.08.12 46.09 45.17
8 Borgenström Elina HyRa 36.07 0.08.46 44.89 43.99
9 Torp-Donner Heidi OK77 38.59 0.11.38 41.14 40.32
10 Filipsson-Korento Lena OK77 39.53 0.12.32 39.77 38.98
11 Lintunen Sirpa SiiRa 40.11 0.12.50 39.04 38.26
12 Ala-Nissilä Tiina LoJa 40.36 0.13.15 38.21 37.45
13 Tervo Tiina HS 42.04 0.14.43 36.47 35.74
14 Suorsa Mervi Pihkan 43.58 0.16.37 34.49 33.80
15 Franssila Hanna AngA 44.13 0.16.52 33.91 33.23
16 Andersson Annika PIF 59.51 0.32.30 24.76 24.26

Sarja D55
Matka
Osallistujien määrä 13
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Ljungqvist-Sarparant Nina Lynx 24.49 0.00.00 54.80 53.34
2 Vierikko Annamari HS 26.17 0.01.28 51.09 49.73
3 Molnar Pia LS-37 29.08 0.04.19 45.51 44.30
4 Lankinen Pauliina HS 30.20 0.05.31 43.15 42.00
5 Schoultz von Annika OK77 30.42 0.05.53 42.08 40.96
6 Juote Taina Pihkan 32.40 0.07.51 39.03 37.99
7 Westberg-Arrakoski Annika OK77 33.01 0.08.12 38.10 37.09
8 Seppälä Anu EE 34.57 0.10.08 35.50 34.56
9 Mankkinen Minna-Liisa TP 40.42 0.15.53 30.07 29.27
10 Myllys Leena Lynx 41.06 0.16.17 29.36 28.58
11 Launis Teija Raus 44.33 0.19.44 26.71 26.00
12 Reiman Anu AngA 46.16 0.21.27 25.35 24.68
13 Järvinen Tuija HlT 46.46 0.21.57 24.72 24.06

Sarja D60
Matka
Osallistujien määrä 22
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kottonen Annariitta Lynx 26.53 0.00.00 52.86 51.97
2 Puromies Merja EsSu 27.53 0.01.00 50.60 49.75
3 Lusa Sirpa TP 28.04 0.01.11 49.90 49.07
4 Juga Liisa KeU 28.08 0.01.15 49.42 48.60
5 Aalto Pirjo RaN 28.21 0.01.28 48.69 47.87
6 Rajamäki Terhi KangSK 29.18 0.02.25 46.76 45.98
7 Kokkila Marita EsSu 30.32 0.03.39 44.54 43.80
8 Jalanto Terttu KangSK 31.35 0.04.42 42.74 42.02
9 Toivonen Merja EE 31.38 0.04.45 42.35 41.64
10 Kerkola Maija HlT 31.49 0.04.56 41.79 41.09
11 Lahtinen Terttu IHR 32.45 0.05.52 40.29 39.61
12 Linjama Mirja EsSu 34.30 0.07.37 37.95 37.32
13 Henriksson Ann-Catherine PIF 35.26 0.08.33 36.66 36.05
14 Laurila Saija KangSK 35.51 0.08.58 35.96 35.35
15 Ilmakunnas Seija Pihkan 36.57 0.10.04 34.61 34.03
16 Jokinen Irma TurSa 40.36 0.13.43 31.25 30.73
17 Borgenström Lotta HyRa 42.58 0.16.05 29.29 28.80
18 Toivanen Tuula RaN 43.56 0.17.03 28.42 27.94
19 Uusitalo Suvi-Päivikki IHR 44.37 0.17.44 27.75 27.29
20 Kallio Arja RiSu 46.00 0.19.07 26.70 26.25
21 Hakomäki Kirsi HS 47.52 0.20.59 25.44 25.02
22 Heinilä Seija RiSu 55.16 0.28.23 21.85 21.49

Sarja D65
Matka
Osallistujien määrä 13
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Raiko Erja HyRa 19.31 0.00.00 49.64 49.70
2 Korpio Aulikki VaHa 20.54 0.01.23 45.78 45.83
3 Sivén Hannele ÄhtU 21.35 0.02.04 43.77 43.82
4 Liimatainen Raili HyRa 22.01 0.02.30 42.35 42.40
5 Laukkanen Kirsti HlT 22.57 0.03.26 40.10 40.15
6 Kiiskinen Gunnevi TP 28.33 0.09.02 31.81 31.85
7 Pajunen Arja OrPo 30.52 0.11.21 29.03 29.07
8 Ahlqvist Kristiina RiSu 31.52 0.12.21 27.74 27.78
9 Nurminen Eija TP 32.00 0.12.29 27.25 27.28
10 Ojapalo Anneli RR 32.05 0.12.34 26.80 26.83
11 Bergström Anneli EsSu 32.45 0.13.14 25.89 25.92
12 Elomäki Irmeli VaHa 33.12 0.13.41 25.17 25.20
13 Kosenius Sirkka-Liisa RiSu 55.42 0.36.11 14.78 14.80

Sarja D70
Matka
Osallistujien määrä 13
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Saari Irmeli HirvHe 18.46 0.00.00 43.57 41.63
2 Luoma Helena Pihkan 21.54 0.03.08 36.87 35.23
3 Salonen Marja-Liisa HauSi 23.20 0.04.34 34.16 32.65
4 Venäläinen Kaija VaHa 23.24 0.04.38 33.63 32.14
5 Alexandersson Gia PIF 23.35 0.04.49 32.93 31.47
6 Ryynänen Eliisa Pihkan 23.58 0.05.12 31.98 30.56
7 Laitinen Hellevi EsAk 24.17 0.05.31 31.14 29.76
8 Malmsten Beatrice Lynx 24.55 0.06.09 29.94 28.61
9 Kurvinen Ulla HiKi 41.22 0.22.36 17.79 17.00
10 Lindsten Ulla Jyry 42.45 0.23.59 16.97 16.22
11 Törrö Maria-Leena VaHa 45.18 0.26.32 15.79 15.09
12 Laakso-Lähteenmäki Mirja-Liisa HlT 48.52 0.30.06 14.43 13.79
Turku Kaija HS KES -

Sarja D75
Matka
Osallistujien määrä 5
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Tanska Eeva EsSu 19.07 0.00.00 38.30 38.43
2 Salmela Juulia RiSu 19.58 0.00.51 35.29 35.41
3 Torp Tytti HS 26.01 0.06.54 26.03 26.12
4 Ohramaa Tuula Jyry 27.39 0.08.32 23.50 23.58
5 Karvinen Tuulikki HS 39.45 0.20.38 15.66 15.71

Sarja D80
Matka
Osallistujien määrä 1
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Ruusunen Marja-Liisa EE 33.32 0.00.00

Sarja D20
Matka
Osallistujien määrä 1
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Järventausta Ennimaria KyRa 45.26 0.00.00

Sarja D18
Matka
Osallistujien määrä 3
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Yliaho Iiris Koovee 31.58 0.00.00 28.09 26.35
2 Viskari Siiri Lynx 38.13 0.06.15 21.74 20.38
3 Heinäaro Iida RR 39.53 0.07.55 19.14 17.95

Sarja D16
Matka
Osallistujien määrä 16
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Viskari Saana Lynx 25.59 0.00.00 60.87 58.67
2 Ryynänen Ella Pihkan 28.24 0.02.25 55.13 53.14
3 Laamanen Emma-Riikka TarpSu 28.36 0.02.37 54.20 52.24
4 Lillqvist Isabella TP 29.03 0.03.04 52.81 50.90
5 Davidsson Linnéa TP 30.24 0.04.25 49.95 48.14
6 Aaltonen Nelli Lynx 31.19 0.05.20 47.98 46.25
7 Salonen Heidi Koovee 35.00 0.09.01 42.48 40.94
8 Saarinen Hetta HyRa 35.41 0.09.42 41.22 39.73
9 Väistökoski Meri TP 39.08 0.13.09 37.18 35.84
10 Varjola Mette Koovee 43.07 0.17.08 33.38 32.18
11 Viippola Sofia HS 44.57 0.18.58 31.67 30.52
12 Mbembela Kia Lynx 50.02 0.24.03 28.13 27.12
13 Hänninen Sanni TP 50.48 0.24.49 27.40 26.41
14 Häkkinen Kaisla TP 51.17 0.25.18 26.83 25.86
15 Heinilä Lumi TP 58.21 0.32.22 23.31 22.47
Kaikkonen Oona Koovee HYL -

Sarja D14
Matka
Osallistujien määrä 13
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Koski Hanni Koovee 26.10 0.00.00
2 Enroth Emma TarpSu 28.56 0.02.46
3 Ylilehto Emilia TP 30.06 0.03.56
4 Enroth Jenna TarpSu 31.07 0.04.57
5 Mäkelä Ilona Koovee 32.25 0.06.15
6 Ahti Ronja TP 35.16 0.09.06
7 Järvenpää Seela TP 37.19 0.11.09
8 Ahlfors Erika TP 40.01 0.13.51
9 Mariani Sandra Koovee 40.41 0.14.31
10 Mustonen Vilma KangSK 41.27 0.15.17
11 Kosenius Tuuli RiSu 44.15 0.18.05
12 Mustikkamaa Salla RaN 49.49 0.23.39
13 Fingerroos Sofia PR 54.39 0.28.29

Sarja D13
Matka
Osallistujien määrä 10
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Koskinen Iida RaN 23.16 0.00.00
2 Koskinen Aino TP 36.23 0.13.07
3 Pyhtilä Neea KyRa 36.42 0.13.26
4 Lehtovirta Saana TP 40.38 0.17.22
5 Jormanainen Tuuli KangSK 40.42 0.17.26
6 Honkala Emmi TP 46.34 0.23.18
7 Laamanen Karoliina TarpSu 47.08 0.23.52
8 Nurmiainen Elsa Raseborg 57.47 0.34.31
Salmia Kaisla TarpSu HYL -
Tohka Jenna PäLuLu KES -

Sarja D12
Matka
Osallistujien määrä 11
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Mennala Venla HlS 14.19 0.00.00
2 Kulju Silva HlS 17.02 0.02.43
3 Turpeinen Selma TP 17.14 0.02.55
4 Kalari Kaisla TP 17.52 0.03.33
5 Peltotalo Alma HlS 18.02 0.03.43
6 Lauronen Anni TP 20.42 0.06.23
7 Koskinen Frida Trian 20.56 0.06.37
8 Malm Saara TP 21.03 0.06.44
9 Saarinen Taimi TP 23.31 0.09.12
10 Pyhtilä Vilma KyRa 23.53 0.09.34
11 Ahti Saana TP 28.44 0.14.25

Sarja D12TR
Matka
Osallistujien määrä 7
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Damskägg Hilda HyRa 14.51 0.00.00
2 Breilin Linda AR 15.34 0.00.43
3 Lindberg Ella HauSi 17.59 0.03.08
4 Kosenius Iida RiSu 19.36 0.04.45
5 Tuominen Joanna HlS 30.50 0.15.59
6 Yrjönen Iida RiSu 37.26 0.22.35
Törmä Mira RiSu HYL -

Sarja D10RR
Matka
Osallistujien määrä 19
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Andelmaa Oona AngA 10.02 0.00.00
2 Turpeinen Saana TP 10.23 0.00.21
3 Tervo Kiira Pihkan 12.20 0.02.18
4 Siivonen Anni Koovee 12.41 0.02.39
5 Kalari Inkamari TP 12.42 0.02.40
6 Lepistö Aino HauSi 12.57 0.02.55
7 Blomberg Elsa HlS 13.26 0.03.24
8 Tarri Emma KyRa 13.27 0.03.25
9 Göransson Alisa HlS 14.43 0.04.41
10 Velema Signe PR 15.09 0.05.07
11 Hakkarainen Ella LS-37 15.22 0.05.20
12 Vuorenmaa Saana Koovee 18.02 0.08.00
13 Kantelinen Mona HyRa 25.25 0.15.23
14 Haapasalo Laura PäLuLu 26.07 0.16.05
15 Ahti Salla TP 27.52 0.17.50
16 Pusa Olga PäLuLu 35.01 0.24.59
17 Vartiala Vanessa RaN 35.13 0.25.11
18 Syrjänen Ilona HlS 39.26 0.29.24
19 Lehtonen Nella HauSi 39.51 0.29.49