FIN GB SWE
Kirjaudu IRMAan
Lahden kansallinen
Sarja Alue Seura Kilpailijoiden lukumäärä
Sarja H21A
Matka
Osallistujien määrä 22
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Huikko Petteri VaajTe 38.09 0.00.00 77.32 77.91
2 Järvinen Seppo LS-37 42.58 0.04.49 68.16 68.69
3 Väisänen Marko RR 44.22 0.06.13 65.53 66.04
4 Huotari Lauri LS-37 47.32 0.09.23 60.72 61.19
5 Hytönen Harri RaVa 48.49 0.10.40 58.70 59.15
6 Ovaska Vesa IPR 52.14 0.14.05 54.45 54.87
7 Nikkinen Jari HiKi 53.59 0.15.50 52.30 52.70
8 Sihvola Eerik Kajo 54.31 0.16.22 51.40 51.80
9 Forssén Sampo HS 56.41 0.18.32 49.06 49.44
10 Kuutti Veli-Pekka PertPe 57.05 0.18.56 48.35 48.72
11 Kalapudas Antti AlatPi 1.00.05 0.21.56 45.59 45.94
12 Karvonen Matti KR 1.02.06 0.23.57 43.77 44.10
13 Kalliokoski Toni HalTo 1.07.17 0.29.08 40.08 40.39
14 Niskanen Tuomo MU 1.10.42 0.32.33 37.85 38.14
15 Kärkkäinen Pasi HS 1.11.56 0.33.47 36.90 37.19
16 Nykänen Ville LappRi 1.22.03 0.43.54 32.10 32.35
Kauppi Jussi-Pekka HlS HYL -
Niskanen Teemu LS-37 KES -
Liikkanen Olli RaVa KES -
Lehtinen Niko LS-37 KES -
Kuisma Tuomo HS KES -
Kallatsa Mikko LapVe KES -

Sarja H21C
Matka
Osallistujien määrä 1
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Seitsonen Kauko Kajo 59.33 0.00.00

Sarja H35
Matka
Osallistujien määrä 5
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Villa Juha KaRa 43.51 0.00.00 40.29 40.29
2 Gröhn Timo HU-46 49.50 0.05.59 34.12 34.12
3 Laine Simo HU-46 52.56 0.09.05 30.87 30.87
4 Kotola Mikko LS-37 1.03.41 0.19.50 24.62 24.62
Ikonen Lari LS-37 HYL -

Sarja H40
Matka
Osallistujien määrä 11
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Tuviala Vesa KS 52.56 0.00.00 52.28 50.98
2 Koskinen Arttu HauSi 54.19 0.01.23 50.18 48.93
3 Leppänen Kristian LS-37 54.55 0.01.59 48.88 47.66
4 Romppainen Pasi HyRa 55.50 0.02.54 47.33 46.15
5 Kokkonen Timo KaSu 1.00.17 0.07.21 43.15 42.08
6 Frolov Sergey LHR 1.05.13 0.12.17 39.25 38.27
7 Kivelä Tuomas Raus 1.06.30 0.13.34 37.87 36.92
8 Hämäläinen Petri Pihkan 1.11.16 0.18.20 34.75 33.89
9 Reeni Esko RiSu 1.28.33 0.35.37 27.50 26.82
Soini Toni KyS KES -
Maasilta Tommi RaVa KES -

Sarja H45
Matka
Osallistujien määrä 11
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kurhinen Tomi RaVa 44.19 0.00.00 51.29 51.51
2 Heinilä Hannu RaVa 47.40 0.03.21 46.97 47.17
3 Autio Rauno KaRa 51.57 0.07.38 42.44 42.62
4 Siikaluoma Mika VeVe 55.50 0.11.31 38.88 39.05
5 Simovaara Jyrki EsAk 1.07.00 0.22.41 31.89 32.03
6 Rantala Ilkka RiSu 1.07.53 0.23.34 30.97 31.11
7 Ritvanen Paavo Pihkan 1.16.14 0.31.55 27.13 27.25
8 Aaltonen Jukka HlS 1.46.25 1.02.06 19.12 19.20
Nietosjärvi Tommi Pihkan KES -
Lohikainen Timo RaVa KES -
Kuva Ari RaVa KES -

Sarja H50
Matka
Osallistujien määrä 13
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Peltola Ilkka IHR 34.10 0.00.00 59.54 59.54
2 Anjala Ari TP 43.36 0.09.26 46.08 46.08
3 Pesola Sakari RasKe 45.49 0.11.39 43.29 43.29
4 Vesala Pekka PirHi 48.29 0.14.19 40.39 40.39
5 Neuvonen Timo MulPa 48.46 0.14.36 39.63 39.63
6 Lahtinen Jari IHR 50.41 0.16.31 37.63 37.63
7 Karling Harri Pihkan 52.43 0.18.33 35.70 35.70
8 Ijas Markku Raus 53.59 0.19.49 34.39 34.39
9 Hirvonen Jussi-Petri RaVa 54.27 0.20.17 33.63 33.63
10 Lehtinen Jukka AR 54.37 0.20.27 33.06 33.06
11 Hietanen Ari InkTe 1.37.46 1.03.36 18.21 18.21
Vestola Heikki RaVa KES -
Liukkonen Jari IHR KES -

Sarja H55
Matka
Osallistujien määrä 4
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Hämäläinen Markku RaVa 42.18 0.00.00 47.13 47.08
2 Liikkanen Reima RaVa 45.12 0.02.54 41.90 41.86
3 Laukka John RaVa 47.00 0.04.42 38.18 38.14
4 Korpelainen Reino Jyry 1.07.56 0.25.38 24.95 24.92

Sarja H60
Matka
Osallistujien määrä 20
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Saarinen Heikki MU 42.39 0.00.00 50.71 50.64
2 Kiiskinen Arto TP 43.45 0.01.06 49.05 48.97
3 Aherto Jorma LS-37 45.08 0.02.29 47.17 47.10
4 Nyberg Henry Orient 46.12 0.03.33 45.71 45.64
5 Mäkelä Martti SOC 47.48 0.05.09 43.82 43.75
6 Kaukiainen Raimo HU-46 54.02 0.11.23 38.45 38.39
7 Sani Mikko HU-46 55.22 0.12.43 37.22 37.16
8 Näsi Antero AR 59.40 0.17.01 34.25 34.20
9 Käyhkö Kari LS-37 59.57 0.17.18 33.80 33.75
10 Välimäki Pertti LS-37 1.00.48 0.18.09 33.05 33.00
11 Kalapudas Risto NaTe 1.04.29 0.21.50 30.90 30.85
12 Pammo Kalervo VaHa 1.07.34 0.24.55 29.23 29.19
13 Nykänen Pentti Jyry 1.10.04 0.27.25 27.95 27.90
14 Martikainen Sakari KS 1.11.49 0.29.10 27.03 26.99
15 Ahlqvist Hannu Raus 1.12.34 0.29.55 26.51 26.47
16 Sihvola Eero Kajo 1.16.45 0.34.06 24.84 24.81
17 Lappalainen Martti Navi 1.19.03 0.36.24 23.91 23.87
18 Terävä Seppo XYZ 1.20.23 0.37.44 23.30 23.26
19 Kuikko Seppo VeVe 1.21.20 0.38.41 22.81 22.78
20 Kekki Mikko I KS 1.22.33 0.39.54 22.27 22.24

Sarja H65
Matka
Osallistujien määrä 19
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Liitiäinen Reijo AOK 44.26 0.00.00 42.48 42.48
2 Mäkilä Ilmari EsSu 46.14 0.01.48 40.49 40.49
3 Valldén Kari LeSi 49.07 0.04.41 37.79 37.79
4 Laitinen Matti Mesik 51.38 0.07.12 35.65 35.65
5 Kivelä Pentti HU-46 51.56 0.07.30 35.14 35.14
6 Reijula Tapio Mesik 52.24 0.07.58 34.52 34.52
7 Holappa Paavo TVV 52.34 0.08.08 34.11 34.11
8 Rautavuo Pauli SOC 53.43 0.09.17 33.09 33.09
9 Mattila Hannu EsAk 58.51 0.14.25 29.94 29.94
10 Rönkkö Paavo EsSu 1.00.57 0.16.31 28.65 28.65
11 Tamminen Kari HU-46 1.03.45 0.19.19 27.14 27.14
12 Karvinen Antero OH 1.03.54 0.19.28 26.83 26.83
13 Kykkänen Herkko KaaRa 1.05.32 0.21.06 25.92 25.92
14 Kytöjoki Juhani Jyry 1.06.24 0.21.58 25.35 25.35
15 Ojala Antti TurSa 1.07.02 0.22.36 24.87 24.87
16 Niemi Pentti HauSi 1.07.19 0.22.53 24.54 24.54
17 Hartikainen Pertti S. RiSu 1.11.14 0.26.48 22.97 22.97
18 Reponen Jouko Raus 1.18.05 0.33.39 20.75 20.75
Ilonen Kalevi Orient KES -

Sarja H70
Matka
Osallistujien määrä 23
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Jokinen Juhani MaMa 39.13 0.00.00 49.33 49.33
2 Torvikoski Jouko JäPa 44.54 0.05.41 42.79 42.79
3 Jokinen Esko LS-37 46.21 0.07.08 41.17 41.17
4 Rautavuo Tapani SOC 46.22 0.07.09 40.87 40.87
5 Valtee Pertti HS 46.28 0.07.15 40.49 40.49
6 Karppinen Pentti RaVa 46.35 0.07.22 40.11 40.11
7 Kinnari Seppo Pihkan 47.31 0.08.18 39.04 39.04
8 Rusko Heikki VaajTe 48.49 0.09.36 37.74 37.74
9 Sirola Risto KeU 50.02 0.10.49 36.55 36.55
10 Palomäki Mikko HyRa 50.52 0.11.39 35.70 35.70
11 Tolonen Kalle Mesik 51.05 0.11.52 35.29 35.29
12 Salminen Kari MikVa 51.39 0.12.26 34.64 34.64
13 Heikinheimo Matti HS 52.15 0.13.02 33.99 33.99
14 Jokipelto Seppo HU-46 52.37 0.13.24 33.51 33.51
15 Kvick Aimo IHR 53.38 0.14.25 32.62 32.62
16 Mäkinen Matti Mesik 57.17 0.18.04 30.32 30.32
17 Niinimäki Jukka HyRa 1.02.35 0.23.22 27.54 27.54
18 Martikainen Arvo LS-37 1.03.18 0.24.05 27.02 27.02
19 Etholen Börje HS 1.04.47 0.25.34 26.20 26.20
20 Paasonen Seppo Pihkan 1.20.58 0.41.45 20.80 20.80
Rönn Ralf AOK HYL -
Sorola Matti MulPa KES -
Perkinen Osmo Pihkan KES -

Sarja H75
Matka
Osallistujien määrä 10
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Karnaattu Mauri KS 32.53 0.00.00 36.16 36.16
2 Haaramo Matti EsSu 38.54 0.06.01 30.06 30.06
3 Klinga Esa LS-37 39.33 0.06.40 29.06 29.06
4 Martikainen Erkki LS-37 42.15 0.09.22 26.74 26.74
5 Suutari Veikko JoKu 43.08 0.10.15 25.73 25.73
6 Saario Seppo MSParma 44.05 0.11.12 24.72 24.72
7 Haapaniemi Aimo LS-37 47.14 0.14.21 22.66 22.66
8 Suokas Kyösti HU-46 54.05 0.21.12 19.42 19.42
9 Pohjanpelto Pekka LS-37 1.11.10 0.38.17 14.48 14.48
Huuhtanen Jorma RaVi KES -

Sarja H80
Matka
Osallistujien määrä 5
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Asikainen Ville XYZ 37.13 0.00.00 32.25 32.25
2 Laurila Pertti EsSu 41.18 0.04.05 27.97 27.97
3 Markku Kalevi RaKaS 44.08 0.06.55 25.15 25.15
4 Vanhala Toivo Pihkan 1.00.18 0.23.05 17.66 17.66
5 Luonteri Tapani XYZ 1.11.14 0.34.01 14.32 14.32

Sarja H20
Matka
Osallistujien määrä 2
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Itkonen Otto TuS 1.02.09 0.00.00
2 Hirvonen Lassi RaVa 1.47.27 0.45.18

Sarja H18
Matka
Osallistujien määrä 5
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Rantala Joonas RiSu 50.30 0.00.00 50.09 49.34
2 Leipijärvi Joona HlS 56.34 0.06.04 43.04 42.40
3 Kauppinen Jussi AR 1.02.55 0.12.25 37.19 36.64
4 Leonsaari Antti KangSK 1.09.56 0.19.26 32.10 31.62
Kivikko Antti HlS KES -

Sarja H16
Matka
Osallistujien määrä 6
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Heikkilä Niklas KS 35.35 0.00.00 49.71 49.74
2 Tonder Aapo SKVuoksi 39.33 0.03.58 43.38 43.41
3 Klemola Saul RaKaS 45.27 0.09.52 36.58 36.61
4 Kokkonen Eemeli KaSu 47.44 0.12.09 33.72 33.74
5 Hirvonen Joni AR 50.07 0.14.32 31.06 31.08
6 Hakala Petteri RaN 1.19.49 0.44.14 18.84 18.85

Sarja H14
Matka
Osallistujien määrä 4
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Nykänen Tomi LamSä 26.11 0.00.00
2 Kuva Lassi RaVa 26.37 0.00.26
Leonsaari Juho KangSK KES -
Selin Antti HU-46 KES -

Sarja H12
Matka
Osallistujien määrä 4
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Gröhn Riku HU-46 12.51 0.00.00
2 Maasilta Aapo RaVa 14.54 0.02.03
3 Ketonen Juuso RaVa 19.45 0.06.54
Kupiainen Tuukka Koovee KES -

Sarja H12TR
Matka
Osallistujien määrä 5
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Soini Otto KyS 21.34 0.00.00
2 Karjalainen Akseli PäijRa 23.26 0.01.52
3 Passila Miika HU-46 29.37 0.08.03
4 Pikkarainen Pyry LS-37 31.41 0.10.07
Virolainen Joni KärKV HYL -

Sarja H10RR
Matka
Osallistujien määrä 13
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Fritzen Florian KarjUra 11.21 0.00.00
2 Ala-Heikkilä Elias AR 13.35 0.02.14
3 Kurhinen Samuel RaVa 14.05 0.02.44
4 Passila Veeti HU-46 14.17 0.02.56
5 Oksanen Sauli RaVi 14.22 0.03.01
6 Määttä Max SV 15.12 0.03.51
7 Skyttä Ilari HlS 15.15 0.03.54
8 Kantola Karo LS-37 15.45 0.04.24
9 Sarkkinen Joonas LaTa 18.04 0.06.43
10 Sarkkinen Eetu LaTa 19.25 0.08.04
11 Säyriö Jyri KS 21.02 0.09.41
12 Kupiainen Topias Koovee 26.17 0.14.56
13 Ketonen Jussi RaVa 28.07 0.16.46

Sarja D21A
Matka
Osallistujien määrä 6
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kukkonen Saara LS-37 48.35 0.00.00 69.34 69.34
2 Juga Emma SV 49.33 0.00.58 65.95 65.95
3 Tonder Marja AlatPi 50.51 0.02.16 62.27 62.27
4 Nykänen Eveliina LappRi 54.51 0.06.16 55.89 55.89
Anjala Anna-Kaisa KR KES -
Nevalainen Elina RaVa KES -

Sarja D21C
Matka
Osallistujien määrä 2
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Siikaluoma Minna VeVe 51.03 0.00.00
2 Kantanen Leena RaKaS 1.15.45 0.24.42

Sarja D35
Matka
Osallistujien määrä 2
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Hartonen Anne RR 47.15 0.00.00
2 Hyyrynen Elina KS 1.34.49 0.47.34

Sarja D40
Matka
Osallistujien määrä 5
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Koivuniemi Kirsi LS-37 50.18 0.00.00 55.76 55.76
2 Laukkanen Marja KS 56.15 0.05.57 47.99 47.99
3 Kuva Anne RaVa 1.11.42 0.21.24 36.19 36.19
4 Nyholm Tanja KaRa 1.19.21 0.29.03 31.37 31.37
Liikola Marika PäijRa KES -

Sarja D45
Matka
Osallistujien määrä 6
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Hagman Terése AOK 53.33 0.00.00 48.32 48.32
2 Hirvonen Leena AR 56.30 0.02.57 44.43 44.43
3 Remahl Virpi LS-37 1.00.31 0.06.58 40.19 40.19
4 Harjula Oili KS 1.28.04 0.34.31 26.74 26.74
5 Rantala Katja RiSu 1.29.10 0.35.37 25.54 25.54
6 Hanhijärvi Leena EsAk 1.41.18 0.47.45 21.71 21.71

Sarja D50
Matka
Osallistujien määrä 7
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Einonen Päivi LS-37 53.24 0.00.00 55.56 55.56
2 Liukkonen Sirpa HlS 57.29 0.04.05 50.32 50.32
3 Uusitalo Suvi-Päivikki IHR 58.58 0.05.34 47.80 47.80
4 Vestola Arja NaTe 1.01.44 0.08.20 44.46 44.46
5 Peltomaa Pirjo IHR 1.09.26 0.16.02 38.46 38.46
6 Paronen Hanna IHR 1.09.36 0.16.12 37.30 37.30
7 Lahtinen Terttu IHR 1.10.47 0.17.23 35.63 35.63

Sarja D55
Matka
Osallistujien määrä 3
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Sani Tuula HU-46 43.27 0.00.00 47.80 46.78
2 Lallo Tuula JoKu 48.29 0.05.02 39.62 38.78
3 Kiiskinen Gunnevi TP 1.11.43 0.28.16 24.61 24.09

Sarja D60
Matka
Osallistujien määrä 6
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kattelus Helena KS 35.07 0.00.00 51.27 50.48
2 Kekki Päivi KS 38.05 0.02.58 45.85 45.15
3 Purhonen Kaija HU-46 40.56 0.05.49 41.34 40.71
4 Laukkanen Kirsti HlT 46.58 0.11.51 34.88 34.34
5 Ahlqvist Kristiina Raus 1.01.03 0.25.56 25.95 25.55
6 Kukkonen Marja RaKaS 1.27.21 0.52.14 17.52 17.25

Sarja D65
Matka
Osallistujien määrä 2
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Suomalainen Marja LeSi 59.33 0.00.00
2 Etholen Rose-Marie HS 1.00.48 0.01.15

Sarja D70
Matka
Osallistujien määrä 6
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Karjalainen Hilkka KS 47.26 0.00.00 42.85 42.80
2 Tanska Eeva EsSu 48.31 0.01.05 40.63 40.59
3 Paatero Leena EsSu 54.09 0.06.43 35.28 35.24
4 Väisänen Aune RR 55.23 0.07.57 33.39 33.36
5 Reeni Eva RiSu 55.31 0.08.05 32.22 32.18
6 Lahtinen Raija VaHa 1.04.16 0.16.50 26.88 26.85

Sarja D20
Matka
Osallistujien määrä 1
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Ruponen Petra RaVa 1.50.27 0.00.00

Sarja D18
Matka
Osallistujien määrä 3
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Hirvonen Kia-Lotta RaVa 58.55 0.00.00 36.58 36.58
2 Lindfelt Suvi LS-37 59.57 0.01.02 33.25 33.25
3 Ruponen Terhi RaVa 1.18.44 0.19.49 23.27 23.27

Sarja D16
Matka
Osallistujien määrä 5
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Leipijärvi Jenna HlS 40.07 0.00.00 39.98 37.72
2 Hasu Iina Orient 41.18 0.01.11 37.38 35.27
3 Kivikko Jenni HlS 44.41 0.04.34 33.20 31.33
4 Koljonen Annika HU-46 47.21 0.07.14 30.06 28.36
5 Metsälä Emma HlS 1.03.38 0.23.31 21.43 20.21

Sarja D14
Matka
Osallistujien määrä 10
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Karjalainen Mikaela PäijRa 22.48 0.00.00
2 Nenonen Eriikka RaVa 28.18 0.05.30
3 Lohikainen Eveliina RaVa 35.36 0.12.48
4 Kopra Ella HU-46 38.30 0.15.42
5 Virolainen Sara KärKV 44.28 0.21.40
6 Koljonen Erika HU-46 47.10 0.24.22
7 Kolstela Hilla HU-46 49.39 0.26.51
8 Taipale Anniina HU-46 53.31 0.30.43
Kuusela Aino RaVa KES -
Kangas Roosa HU-46 KES -

Sarja D12
Matka
Osallistujien määrä 5
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Kurhinen Anna RaVa 15.43 0.00.00
2 Kemppainen Veera HU-46 16.25 0.00.42
3 Lokkila Emilia AR 36.20 0.20.37
4 Oksanen Sanni RaVi 38.08 0.22.25
Lokkila Camilla AR HYL -

Sarja D12TR
Matka
Osallistujien määrä 3
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Karttunen Lilia LS-37 16.59 0.00.00
2 Soini Mette KyS 30.14 0.13.15
Aho Essi LS-37 HYL -

Sarja D10RR
Matka
Osallistujien määrä 9
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Kokkonen Meeri KaSu 13.16 0.00.00
2 Selin Helena Katarina HU-46 15.31 0.02.15
3 Maasilta Lumi RaVa 17.03 0.03.47
4 Ketonen Jonna RaVa 18.40 0.05.24
5 Gröhn Ronja HU-46 19.11 0.05.55
6 Väisänen Veera LS-37 19.33 0.06.17
7 Hyyrynen Nanna KS 20.25 0.07.09
8 Hasu Aino Orient 20.30 0.07.14
9 Maasilta Pihla RaVa 45.24 0.32.08