FIN GB SWE
Kirjaudu IRMAan
eGames 14, Huippuliiga finaali
Sarja Alue Seura Kilpailijoiden lukumäärä
Sarja H21E
Matka
Osallistujien määrä 25
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Lakanen Jani VaajTe 47.37 0.00.00 91.23 91.56
2 Portin Fredric PR 47.41 0.00.04 90.53 90.86
3 Sirén Mikko AngA 47.47 0.00.10 89.78 90.10
4 Simosas Otto Orient 48.52 0.01.15 87.23 87.54
5 Henriksson Tobias PIF 48.57 0.01.20 86.53 86.84
6 Fincke Simo-Pekka KR 49.06 0.01.29 85.71 86.02
7 Niemi Vili RR 49.40 0.02.03 84.19 84.49
8 Koistinen Olli-Pekka HiKi 49.43 0.02.06 83.56 83.85
9 Leskinen Aapo Lynx 49.45 0.02.08 82.95 83.25
10 Saari Toni VaajTe 49.55 0.02.18 82.13 82.43
11 Patana Mikko HiKi 50.13 0.02.36 81.10 81.39
12 Hämäläinen Sami MSParma 50.17 0.02.40 80.45 80.74
13 Suna Jussi TuMe 50.26 0.02.49 79.68 79.96
14 Penttinen Topi Orient 50.29 0.02.52 79.06 79.34
15 Kivelä Matti HiKi 50.30 0.02.53 78.50 78.78
16 Anttonen Antti VaajTe 50.45 0.03.08 77.57 77.85
17 Hirvikallio Joni Koovee 51.11 0.03.34 76.39 76.66
18 Tranchand Frederic PR 52.46 0.05.09 73.58 73.84
19 Mäkelä Tuomo AngA 52.54 0.05.17 72.88 73.14
20 Huhtinen Mikko TuS 55.09 0.07.32 69.42 69.66
21 Hall Andreas HiKi 56.58 0.09.21 66.73 66.96
22 Elo Markku AngA 57.11 0.09.34 66.00 66.23
23 Gorokhov Sergey IkNV 57.45 0.10.08 64.88 65.11
24 Morrison Ross RR 1.04.21 0.16.44 57.80 58.01
Suominen Miika RR KES -

Sarja D21E
Matka
Osallistujien määrä 19
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Saarimäki Heini AngA 48.39 0.00.00 92.16 91.39
2 Haajanen Sofia Pohjant 48.43 0.00.04 91.27 90.50
3 Viberg Tuulia MSParma 48.45 0.00.06 90.44 89.68
4 Norrgrann Saara PR 49.02 0.00.23 89.16 88.40
5 Patana Jenny HiKi 49.06 0.00.27 88.28 87.53
6 Kinni Saila TP 49.18 0.00.39 87.16 86.42
7 Dambe Inga PR 49.27 0.00.48 86.14 85.41
8 Liikanen Marjo RR 49.32 0.00.53 85.24 84.52
9 Järveläinen Julia Femman 50.02 0.01.23 83.64 82.94
10 Joensuu Marttiina Pohjant 50.12 0.01.33 82.62 81.92
11 Teini Marika Pohjant 51.30 0.02.51 79.81 79.13
12 Wennman Heini Pohjant 53.20 0.04.41 76.36 75.72
13 Sianoja Maija MSParma 54.04 0.05.25 74.64 74.01
14 Hirvonen Eveliina PR 55.01 0.06.22 72.67 72.06
15 Elo Sanni AngA 55.18 0.06.39 71.62 71.02
16 Westerlund Ina OK77 55.22 0.06.43 70.86 70.26
17 Valonen Hanna RR 57.32 0.08.53 67.54 66.97
18 Peltomäki Elli RasKa 57.46 0.09.07 66.62 66.06
19 Silvennoinen Emma PR 1.00.29 0.11.50 63.01 62.48

Sarja H21A
Matka
Osallistujien määrä 80
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Fagerudd Kim PR 33.56 0.00.00 90.81 92.13
2 Huttunen Esa TuMe 34.22 0.00.26 89.50 90.80
3 Saari Petri VaajTe 34.37 0.00.41 88.68 89.97
4 Lakanen Jonne VaajTe 35.12 0.01.16 87.05 88.31
5 Sorvisto Juha VaajTe 36.11 0.02.15 84.52 85.75
6 Stenlund Daniel PR 36.15 0.02.19 84.20 85.43
7 Valkama Sami PR 36.59 0.03.03 82.37 83.57
8 Wickholm Jörgen RR 37.07 0.03.11 81.92 83.11
8 Saramäki Niklas Lynx 37.07 0.03.11 81.92 83.11
10 Knuuttila Mikko IkNV 37.36 0.03.40 80.56 81.73
11 Hasu Topi Orient 37.38 0.03.42 80.33 81.50
12 Mjösund Asgeir MSParma 37.39 0.03.43 80.14 81.30
13 Liukkonen Matti RR 38.11 0.04.15 78.87 80.01
14 Keskisaari Ville VaajTe 38.20 0.04.24 78.40 79.54
15 Mansner Victor SV 38.21 0.04.25 78.22 79.35
16 Loukkalahti Marko HiKi 38.49 0.04.53 77.13 78.25
17 Kleemola Lauri Lynx 38.50 0.04.54 76.94 78.06
18 Lindeqvist Juuso PR 38.54 0.04.58 76.66 77.77
19 Rantala Kalle HS 39.13 0.05.17 75.89 77.00
20 Vartiainen Juha OrPo 39.26 0.05.30 75.33 76.42
21 Ahonen Jere KangSK 39.28 0.05.32 75.12 76.21
22 Heinonen Mikko KR 39.44 0.05.48 74.46 75.55
23 Chegarovskiy Mikhail SV 39.51 0.05.55 74.10 75.18
24 Ahvenainen Timo LS-37 39.58 0.06.02 73.74 74.81
25 Teittinen Panu KangSK 40.28 0.06.32 72.68 73.74
26 Kiema Pasi OrPo 40.36 0.06.40 72.30 73.35
27 Koskinen Roope Hiisi 40.45 0.06.49 71.89 72.93
28 Korpinen Olli-Jussi AnttU 40.46 0.06.50 71.72 72.76
29 Nurminen Ilkka HS 40.47 0.06.51 71.54 72.58
30 Kuusinen Petri HlS 40.49 0.06.53 71.34 72.38
31 Kallio-Könnö Jarno RasKu 41.00 0.07.04 70.88 71.91
32 Saarinen Jarkko HiKi 41.04 0.07.08 70.62 71.65
33 Kinni Juho TP 41.23 0.07.27 69.94 70.96
34 Sipponen Jere PR 42.03 0.08.07 68.69 69.69
35 Rautanen Mika TuuSe 42.07 0.08.11 68.44 69.44
36 Levijoki Sami HiKi 42.15 0.08.19 68.09 69.08
37 Inkeri Eero VeVe 42.23 0.08.27 67.74 68.72
38 Kuutti Veli-Pekka PertPe 42.33 0.08.37 67.33 68.31
39 Vähänen Sami RR 42.45 0.08.49 66.88 67.85
40 Brunell Filip Brahe 43.00 0.09.04 66.36 67.32
40 Tölli Marko S-JKL 43.00 0.09.04 66.36 67.32
42 Kalve Henri PR 43.11 0.09.15 65.80 66.76
43 Taussi Jussi VeVe 43.20 0.09.24 65.44 66.39
44 Aaltio Aapo RR 43.33 0.09.37 64.98 65.93
45 Huovila Miikka KaRa 43.35 0.09.39 64.80 65.74
45 Kapiainen Tomi RaKaS 43.35 0.09.39 64.80 65.74
47 Myllärinen Aki JoKu 44.06 0.10.10 63.77 64.70
48 Rantala Jyri Koovee 44.24 0.10.28 63.21 64.13
49 Matilainen Juha LS-37 44.25 0.10.29 63.06 63.97
50 Lemmetty Teemu OrPo 44.26 0.10.30 62.90 63.81
50 Väisänen Patrik KS 44.26 0.10.30 62.90 63.81
52 Valkonen Lauri LS-37 44.33 0.10.37 62.47 63.38
52 Blomster Daniel SV 44.33 0.10.37 62.47 63.38
54 Suhonen Antto-Iiro HS 44.34 0.10.38 62.19 63.09
55 Heikkinen Janne HS 44.46 0.10.50 61.78 62.68
56 Kopra Tero OrPo 44.48 0.10.52 61.60 62.50
57 Kujala Rainer Lynx 44.55 0.10.59 61.31 62.20
58 Töyrylä Mikko KyS 45.02 0.11.06 61.02 61.91
59 Manninen Kalle AnttU 45.12 0.11.16 60.67 61.55
60 Jarva Jukka OrPo 46.57 0.13.01 58.28 59.13
61 Vainiomäki Markus SuSe 46.58 0.13.02 58.14 58.98
62 Kansonen Jari JoKu 47.07 0.13.11 57.83 58.67
63 Hartvik Toni PR 47.30 0.13.34 57.24 58.07
64 Pirilä Mikko HlS 47.56 0.14.00 56.60 57.42
65 Lassila Juha VetU 47.59 0.14.03 56.42 57.24
66 Vahala Jani MaMa 48.08 0.14.12 56.12 56.94
67 Laakso Antti HS 48.39 0.14.43 55.40 56.21
68 Järvinen Miika Koovee 48.50 0.14.54 55.08 55.88
69 Järvensivu Oula OrPo 49.15 0.15.19 54.49 55.28
70 Kaplas Jarkko JoKu 49.18 0.15.22 54.32 55.11
71 Aaltonen Lassi HS 49.29 0.15.33 54.00 54.78
72 Töyrylä Ville VeVe 52.42 0.18.46 50.59 51.33
73 Turunen Markus RR 53.04 0.19.08 50.13 50.86
74 Ahokainen Nike Pihkan 53.52 0.19.56 49.28 49.99
75 Levlin Patrik Solf 57.43 0.23.47 45.89 46.56
76 Louhisola Toni TuMe 58.46 0.24.50 44.97 45.62
77 Tolvanen Leo Pihkan 59.56 0.26.00 44.00 44.64
78 Huhtala Juho-Matti YlKi 1.16.43 0.42.47 34.30 34.79
Hirvonen Kimmo LS-37 HYL -
Niskanen Teemu LS-37 KES -

Sarja H21AL
Matka
Osallistujien määrä 5
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Myllärinen Jani Koovee 25.34 0.00.00 52.49 52.25
2 Kemppainen Teemu KeU 33.25 0.07.51 38.65 38.47
3 Lassila Jussi PiTa 37.30 0.11.56 33.10 32.95
4 Lahtinen Ismo OJy 52.39 0.27.05 22.62 22.52
5 Muukkonen Jyrki KeU 1.07.42 0.42.08 16.85 16.77

Sarja H35
Matka
Osallistujien määrä 12
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Villa Juha KaRa 37.29 0.00.00 68.79 68.95
2 Packalen Totte Lynx 38.05 0.00.36 66.78 66.94
3 Leppävuori Ilkka TP 41.42 0.04.13 60.15 60.29
4 Hämäläinen Jani LS-37 41.46 0.04.17 59.21 59.35
5 Lyytikäinen Mika PR 42.35 0.05.06 57.25 57.38
6 Reitti Mikko Orient 42.50 0.05.21 56.09 56.22
7 Perä Tapio RasKu 44.11 0.06.42 53.58 53.71
8 Salmi Antti HS 44.52 0.07.23 51.98 52.11
9 Reinikainen Antti Lost 45.01 0.07.32 51.03 51.15
10 Rantala Tommy KaRa 45.49 0.08.20 49.37 49.49
11 Vainio Mikko Koovee 46.56 0.09.27 47.45 47.56
12 Hopearuoho Jan Lost 56.27 0.18.58 38.82 38.92

Sarja H40
Matka
Osallistujien määrä 28
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Salo Mikael Orient 30.13 0.00.00 62.56 62.77
2 Torpo Lasse RaLu 32.56 0.02.43 57.08 57.27
3 Erkkilä Jukka RR 33.55 0.03.42 55.12 55.30
4 Kettunen Heikki VaajTe 36.02 0.05.49 51.59 51.76
5 Nylund Lucas Femman 37.48 0.07.35 48.90 49.06
6 Reinivuo Tuomo PR 38.25 0.08.12 47.84 48.00
7 Wigelius Miikka MaMa 39.03 0.08.50 46.79 46.95
8 Liljeström Kimmo HS 39.06 0.08.53 46.47 46.62
9 Laitamäki Mika HlT 39.20 0.09.07 45.92 46.07
10 Heikkonen Rami SuSi 40.28 0.10.15 44.38 44.52
11 Havento Jukka KaRa 41.16 0.11.03 43.26 43.41
12 Viero Jussi LaihLu 41.22 0.11.09 42.90 43.05
13 Aaltonen Tero Lynx 41.38 0.11.25 42.38 42.52
14 Soikkeli Lauri Mesik 42.42 0.12.29 41.07 41.21
15 Holmback Joakim Femman 42.43 0.12.30 40.81 40.95
16 Mårtenson Rasmus OK77 43.14 0.13.01 40.08 40.21
17 Niemi Tauno MP 45.45 0.15.32 37.65 37.77
18 Viisanen Ville ORa 45.51 0.15.38 37.33 37.46
19 Mustonen Ari HS 47.16 0.17.03 35.99 36.11
20 Tamminen Miika KS 48.13 0.18.00 35.07 35.18
21 Myllymäki Jyri VetU 49.34 0.19.21 33.90 34.01
22 Putkinen Kimmo Lynx 49.41 0.19.28 33.61 33.72
23 Forma Pauli HiKi 50.13 0.20.00 33.04 33.15
24 Korja Oula HiKi 50.39 0.20.26 32.55 32.66
25 Venäläinen Toni VaHa 51.46 0.21.33 31.65 31.75
26 Sundström Sami HS 53.00 0.22.47 30.71 30.81
27 Reeni Esko RiSu 56.17 0.26.04 28.73 28.83
Vesisenaho Tero SaPu HYL -

Sarja H45
Matka
Osallistujien määrä 36
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Virtanen Antti HlS 32.02 0.00.00 70.39 70.39
2 Donner Jan OK77 33.10 0.01.08 67.69 67.69
3 Emaldinov Yuri AngA 36.11 0.04.09 61.78 61.78
4 Niskanen Petteri RasHy 36.57 0.04.55 60.24 60.24
5 Tähtinen Timo HS 37.17 0.05.15 59.44 59.44
6 Parttimaa Timo AngA 37.22 0.05.20 59.05 59.05
7 Yli-Kauppila Mikko Hiisi 37.40 0.05.38 58.32 58.32
8 Ray Tomas OK77 37.49 0.05.47 57.83 57.83
9 Ruuska Vesa KangSK 37.55 0.05.53 57.43 57.43
10 Matilainen Kari HS 38.03 0.06.01 56.97 56.97
11 Heiskanen Pasi HS 38.05 0.06.03 56.67 56.67
12 Tilli Juha Lynx 38.31 0.06.29 55.78 55.78
13 Donner Mikael OK77 38.44 0.06.42 55.22 55.22
14 Hyvönen Sakari KuoSu 39.11 0.07.09 54.34 54.34
15 Kivilaakso Sami Lynx 39.19 0.07.17 53.91 53.91
16 Jylhä Taisto LohtVe 39.25 0.07.23 53.52 53.52
17 Vehkamäki Tero KanSu 39.36 0.07.34 53.03 53.03
18 Östergård Patric SV 39.40 0.07.38 52.70 52.70
18 Heinilä Hannu RaVa 39.40 0.07.38 52.70 52.70
20 Autio Rauno KaRa 40.52 0.08.50 50.68 50.68
21 Huttunen Matti Pihkan 41.16 0.09.14 49.95 49.95
22 Kahiala Jari Pihkan 41.22 0.09.20 49.60 49.60
23 Nietosjärvi Tommi Pihkan 43.07 0.11.05 47.36 47.36
24 Klinga Ville LS-37 43.36 0.11.34 46.62 46.62
25 Kulmala Mika RR 44.32 0.12.30 45.42 45.42
26 Pirtilä Timo KyS 45.49 0.13.47 43.94 43.94
27 Laakso Jarmo RR 49.21 0.17.19 40.60 40.60
28 Niskanen Mikko KyS 50.16 0.18.14 39.66 39.66
29 Ritvanen Paavo Pihkan 51.16 0.19.14 38.70 38.70
30 Kohvakka Hannu Kalske 53.38 0.21.36 36.81 36.81
31 Weiss Robert OK77 55.50 0.23.48 35.19 35.19
32 Hällström af Anders OK77 1.03.01 0.30.59 31.03 31.03
33 Varmavuo Seppo RR 1.03.26 0.31.24 30.67 30.67
34 Mäkelä Markku ViRuS 1.03.27 0.31.25 30.51 30.51
35 Launis Kasperi Raus 1.09.14 0.37.12 27.82 27.82
Lahtinen Jukka HiKi HYL -

Sarja H50
Matka
Osallistujien määrä 31
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Peltola Ilkka IHR 28.41 0.00.00 66.73 66.73
2 Vuorinen Pekka Orient 30.22 0.01.41 62.72 62.72
3 Huostila Markku LamSä 30.23 0.01.42 62.37 62.37
4 Kiljunen Pekka AnttU 30.28 0.01.47 61.88 61.88
5 Syrjälä Pertti KeU 32.07 0.03.26 58.41 58.41
6 Kuusinen Mikko HS 32.11 0.03.30 57.99 57.99
7 Lamberg Seppo VaajTe 32.47 0.04.06 56.64 56.64
8 Partanen Juha RasHy 33.38 0.04.57 54.92 54.92
9 Valkonen Pasi IHR 33.54 0.05.13 54.21 54.21
10 Hirvensalo Kari PR 36.00 0.07.19 50.78 50.78
11 Pesola Sakari RasKe 36.37 0.07.56 49.66 49.66
12 Aalto Aimo RaN 36.59 0.08.18 48.91 48.91
13 Niinimäki Risto Pihkan 37.09 0.08.28 48.43 48.43
14 Ahvonen Jyrki HS 38.10 0.09.29 46.89 46.89
15 Frilander Heikki SV 38.14 0.09.33 46.56 46.56
16 Ritakallio Timo Lynx 39.07 0.10.26 45.26 45.26
17 Kiviniitty Jyrki HS 40.07 0.11.26 43.90 43.90
18 Lampinen Raino HS 40.27 0.11.46 43.30 43.30
19 Elo Jussi LaJy 41.19 0.12.38 42.16 42.16
20 Gureev Maxim RUS 41.42 0.13.01 41.54 41.54
21 Sorri Pertti RaHa 42.06 0.13.25 40.92 40.92
22 Maijala Kari EE 42.14 0.13.33 40.56 40.56
23 Paganus Ari AngA 42.57 0.14.16 39.66 39.66
24 Valtonen Jari HS 45.19 0.16.38 37.38 37.38
25 Pietilä Hannu KaSu 47.07 0.18.26 35.75 35.75
26 Lahtonen Janne LHR 47.59 0.19.18 34.91 34.91
27 Mitenkov Andrej RUS 49.39 0.20.58 33.54 33.54
28 Huhtala Ismo YlKi 54.01 0.25.20 30.65 30.65
29 Liukkonen Jari IHR 1.03.36 0.34.55 25.88 25.88
30 Frenckell von Wilhelm OK77 1.04.39 0.35.58 25.31 25.31
Heikkilä Matti MU KES -

Sarja H55
Matka
Osallistujien määrä 42
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Niemi Arto RR 28.32 0.00.00 62.19 62.07
2 Partanen Timo RasHy 29.41 0.01.09 59.56 59.44
3 Hämäläinen Markku RaVa 30.17 0.01.45 58.17 58.05
4 Routsi Jyrki Hiisi 30.42 0.02.10 57.17 57.05
5 Virtala Arto LaJy 30.46 0.02.14 56.83 56.72
6 Liikkanen Reima RaVa 31.13 0.02.41 55.80 55.69
7 Karamo Jouko HS 31.42 0.03.10 54.75 54.64
8 Heikkinen Jarmo HS 32.06 0.03.34 53.86 53.76
9 Vennelä Simo-Pekka RaVa 32.07 0.03.35 53.63 53.53
10 Pulkkinen Pekka JoKu 32.55 0.04.23 52.13 52.03
11 Lehto Jarmo VeVe 33.28 0.04.56 51.08 50.98
12 Kurkela Reino OH 33.38 0.05.06 50.64 50.54
13 Saarimäki Ilkka AngA 33.48 0.05.16 50.20 50.10
14 Mannila Tapio RasKa 34.31 0.05.59 48.96 48.87
15 Pellinen Jari AngA 34.49 0.06.17 48.36 48.26
16 Parnetti Roy HyRa 36.26 0.07.54 46.03 45.94
17 Hyppänen Timo EKSu 36.52 0.08.20 45.32 45.23
18 Virkki Antti HlS 36.56 0.08.24 45.06 44.97
19 Meriheinä Ulf Pihkan 37.32 0.09.00 44.16 44.08
20 Helle Markku SaPu 39.48 0.11.16 41.49 41.40
21 Parkkinen Kauko RR 39.57 0.11.25 41.17 41.09
22 Lahti Juha HlS 40.34 0.12.02 40.38 40.30
23 Huttunen Jouni Jyry 40.46 0.12.14 40.02 39.95
24 Laukka John RaVa 41.18 0.12.46 39.35 39.27
25 Koistinen Kari HiKi 41.21 0.12.49 39.15 39.07
26 Rustari Mauri ViRuS 42.41 0.14.09 37.77 37.70
27 Kinkki Seppo TaNMKY 42.59 0.14.27 37.36 37.28
28 Järvinen Jari HlT 43.22 0.14.50 36.88 36.80
29 Toikkanen Jukka PorvU 43.43 0.15.11 36.43 36.36
30 Vaara Jari KanSu 45.05 0.16.33 35.18 35.11
31 Turunen Ismo RR 46.13 0.17.41 34.18 34.11
32 Vainikka Jari Raus 47.41 0.19.09 32.99 32.93
33 Rantala Jari Koovee 48.10 0.19.38 32.53 32.46
34 Kuivala Juha TuS 48.26 0.19.54 32.21 32.15
35 Lahtinen Jouko HS 49.38 0.21.06 31.31 31.24
36 Viitasalo Harri RiSu 50.20 0.21.48 30.74 30.68
37 Talja Keijo OK77 50.40 0.22.08 30.41 30.35
38 Aaltonen Jukka AngA 52.42 0.24.10 29.11 29.06
39 Korpelainen Reino Jyry 55.30 0.26.58 27.53 27.47
Airaksinen Petri KuoSu HYL -
Anjala Ari TP HYL -
Malinen Jouko HS HYL -

Sarja H60
Matka
Osallistujien määrä 50
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Viirto Matti HiKi 26.57 0.00.00 57.13 57.13
2 Pietikäinen Markku JoKu 27.37 0.00.40 55.58 55.58
3 Kiiskinen Arto TP 28.09 0.01.12 54.36 54.36
4 Lehto Esa HS 28.14 0.01.17 54.03 54.03
5 Helkkula Rauli TuMe 28.17 0.01.20 53.77 53.77
6 Päivänranta Pertti JoKu 28.36 0.01.39 53.01 53.01
7 Helkkula Simo PiTa 29.18 0.02.21 51.58 51.58
8 Tervo Vesa RR 30.20 0.03.23 49.67 49.67
9 Forsström Ove Raseborg 30.29 0.03.32 49.27 49.27
10 Vainiomäki Kauko SuSe 30.46 0.03.49 48.67 48.67
11 Karhumäki Lauri Pihkan 31.44 0.04.47 47.04 47.04
12 Kerkola Pekka HlT 32.13 0.05.16 46.18 46.18
13 Savonen Esko HlS 32.36 0.05.39 45.50 45.50
14 Nyberg Henry Orient 32.54 0.05.57 44.94 44.94
15 Pettersson Staffan Lynx 32.58 0.06.01 44.70 44.70
16 Rautanen Pauli JäPa 33.13 0.06.16 44.23 44.23
17 Huikkola Markku KangSK 33.24 0.06.27 43.84 43.84
18 Aherto Jorma LS-37 33.45 0.06.48 43.25 43.25
19 Nurminen Jouko TP 33.55 0.06.58 42.90 42.90
20 Sani Mikko HU-46 33.59 0.07.02 42.67 42.67
21 Hintukainen Keijo TuS 34.25 0.07.28 42.00 42.00
22 Salminen Esko SuSi 34.57 0.08.00 41.22 41.22
23 Lavikainen Jussi KangSK 35.34 0.08.37 40.38 40.38
24 Rönnqvist Jarmo OK77 35.43 0.08.46 40.07 40.07
25 Kaukiainen Raimo HU-46 35.54 0.08.57 39.74 39.74
26 Vainio Jarmo HlS 35.56 0.08.59 39.57 39.57
27 Kallio Risto AngA 36.20 0.09.23 39.00 39.00
28 Turunen Erkki SuSe 36.35 0.09.38 38.61 38.61
29 Koskinen Kaj VaHa 37.04 0.10.07 37.98 37.98
30 Leinonen Markku KuoSu 37.35 0.10.38 37.33 37.33
31 Kuivala Hannu TuS 37.46 0.10.49 37.03 37.03
32 Nyström Jan-Eric AOK 38.01 0.11.04 36.66 36.66
33 Valkonen Timo RR 38.05 0.11.08 36.47 36.47
34 Lepistö Heikki OrPo 38.48 0.11.51 35.67 35.67
35 Ahlqvist Hannu Raus 39.02 0.12.05 35.34 35.34
36 Tarvainen Juhani PiTa 39.13 0.12.16 35.06 35.06
37 Moisander Jouni RaVi 40.36 0.13.39 33.74 33.74
38 Lehtiniemi Pekka SaSu 40.40 0.13.43 33.57 33.57
39 Saukonoja Jouni PorvU 40.45 0.13.48 33.39 33.39
40 Nykänen Pentti Jyry 40.55 0.13.58 33.14 33.14
41 Pammo Kalervo VaHa 42.55 0.15.58 31.48 31.48
42 Olli Reijo VaHa 43.21 0.16.24 31.06 31.06
43 Karhunen Juha KuoSu 46.44 0.19.47 28.71 28.71
44 Alilonttinen Martti MSParma 48.55 0.21.58 27.33 27.33
45 Nieminen Hannu NaTe 51.14 0.24.17 26.01 26.01
46 Hyvönen Markku RasPi 52.30 0.25.33 25.29 25.29
47 Terävä Seppo XYZ 52.56 0.25.59 24.99 24.99
48 Penttinen Heikki LS-37 54.49 0.27.52 24.05 24.05
49 Kujanpää Heikki AlajA 1.13.15 0.46.18 17.93 17.93
Halme Tapio AngA HYL -

Sarja H65
Matka
Osallistujien määrä 74
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kanste Pekka Raseborg 23.31 0.00.00 54.69 54.69
2 Savelainen Jouni HS 24.49 0.01.18 51.71 51.71
3 Tolvanen Mauri LeSi 25.17 0.01.46 50.66 50.66
4 Wessman Risto HiKi 25.54 0.02.23 49.35 49.35
5 Peippo Tapio SKVuoksi 26.14 0.02.43 48.62 48.62
6 Turku Vesa HS 26.21 0.02.50 48.30 48.30
7 Inkinen Paavo Jyry 26.35 0.03.04 47.78 47.78
8 Pellinen Veikko JoKu 26.44 0.03.13 47.41 47.41
9 Gärderud Anders SWE 27.20 0.03.49 46.28 46.28
10 Peltola Timo MSParma 27.31 0.04.00 45.87 45.87
11 Jokinen Leo KoS 27.48 0.04.17 45.31 45.31
11 Vannas Hannu MSParma 27.48 0.04.17 45.31 45.31
13 Mouhu Reijo RaKaS 27.49 0.04.18 45.09 45.09
14 Kataja Lasse SuSi 27.50 0.04.19 44.97 44.97
15 Kurvinen Veijo HiKi 27.57 0.04.26 44.69 44.69
16 Järvinen Jorma KeU 28.15 0.04.44 44.12 44.12
17 Liitiäinen Reijo AOK 28.28 0.04.57 43.69 43.69
18 Liljeström Åge HS 28.33 0.05.02 43.47 43.47
19 Huovila Timo KaRa 29.26 0.05.55 42.08 42.08
20 Tanttu Unto KeU 29.57 0.06.26 41.26 41.26
21 Hyvönen Eero PorvU 30.00 0.06.29 41.11 41.11
22 Andelin Jouko LaTa 30.01 0.06.30 40.99 40.99
23 Vuorinen Lasse AngA 30.26 0.06.55 40.35 40.35
24 Tolvanen Harri Pihkan 30.44 0.07.13 39.87 39.87
25 Mustranta Antti HS 31.13 0.07.42 39.17 39.17
26 Erkiö Hannu HS 31.18 0.07.47 38.98 38.98
27 Kyckling Veli-Matti HS 31.49 0.08.18 38.26 38.26
28 Laine Juhani KaRa 32.02 0.08.31 37.92 37.92
29 Sundbäck Tom SV 32.15 0.08.44 37.58 37.58
29 Valldén Kari LeSi 32.15 0.08.44 37.58 37.58
31 Paldanius Jorma TuS 32.20 0.08.49 37.32 37.32
32 Lassila Heikki PiTa 32.38 0.09.07 36.90 36.90
33 Salmenoja Pertti HirvHe 32.46 0.09.15 36.67 36.67
34 Jarva Risto OrPo 32.54 0.09.23 36.44 36.44
35 Turunen Kauko LS-37 32.55 0.09.24 36.34 36.34
36 Hahto Matti OrPo 33.01 0.09.30 36.15 36.15
37 Mäkinen Jaakko AngA 33.26 0.09.55 35.62 35.62
38 Rautarae Veikko HirvHe 33.27 0.09.56 35.52 35.52
39 Pitkänen Heikki JRV 34.03 0.10.32 34.82 34.82
40 Reinikainen Pentti Jyry 34.26 0.10.55 34.36 34.36
41 Holappa Paavo TVV 34.33 0.11.02 34.16 34.16
42 Pusa Raimo ViRuS 34.41 0.11.10 33.96 33.96
43 Saarinen Pertti SalVie 35.04 0.11.33 33.51 33.51
44 Reijula Tapio Mesik 35.24 0.11.53 33.12 33.12
45 Koivula Jouko HS 35.34 0.12.03 32.89 32.89
46 Ilonen Kalevi Orient 35.51 0.12.20 32.56 32.56
47 Lahtonen Tapio TP 36.14 0.12.43 32.14 32.14
48 Kuhmonen Kalle HS 36.25 0.12.54 31.90 31.90
49 Kytöjoki Juhani Jyry 37.20 0.13.49 31.05 31.05
50 Kaarnijärvi Seppo OrPo 37.25 0.13.54 30.91 30.91
51 Valta Matti JRV 38.03 0.14.32 30.33 30.33
52 Leino Tapio HS 38.23 0.14.52 29.99 29.99
53 Kervinen Unto JäPa 38.29 0.14.58 29.85 29.85
54 Kangasaho Simo HiKi 38.51 0.15.20 29.50 29.50
55 Halkosaari Severi NiS 39.04 0.15.33 29.27 29.27
56 Heinonen Heikki LHR 39.45 0.16.14 28.70 28.70
57 Korhonen Seppo OH 39.51 0.16.20 28.56 28.56
58 Orrensalo Reijo TuVi 40.39 0.17.08 27.93 27.93
59 Ryynänen Jorma Pihkan 41.09 0.17.38 27.53 27.53
60 Hotti Reino HS 41.22 0.17.51 27.32 27.32
61 Mörsky Aarne LTH 41.37 0.18.06 27.09 27.09
62 Helin Jorma Jyry 42.45 0.19.14 26.31 26.31
63 Hartikainen Pertti S. RiSu 42.53 0.19.22 26.17 26.17
64 Rajamäki Jussi HS 43.10 0.19.39 25.94 25.94
65 Aho Olavi HS 43.31 0.20.00 25.67 25.67
66 Kuosa Harri LoJa 44.15 0.20.44 25.18 25.18
67 Varonen Arto LeSi 46.41 0.23.10 23.81 23.81
68 Reponen Jouko Raus 47.57 0.24.26 23.13 23.13
69 Partanen Risto HyRa 49.37 0.26.06 22.30 22.30
70 Huttunen Kari KeU 51.19 0.27.48 21.51 21.51
71 Eklund Rolf HS 51.26 0.27.55 21.41 21.41
72 Laine Jaakko HS 1.02.32 0.39.01 17.57 17.57
Nippala Juhani Jyry HYL -
Uljas Risto Jyry HYL -

Sarja H70
Matka
Osallistujien määrä 49
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Haaja Reijo VaHa 25.39 0.00.00 50.72 50.72
2 Jokinen Juhani MaMa 27.20 0.01.41 47.45 47.45
3 Valtee Pertti HS 28.06 0.02.27 46.01 46.01
4 Tiira Pentti Lynx 28.22 0.02.43 45.43 45.43
5 Rapakko Timo SuSi 28.53 0.03.14 44.48 44.48
6 Sirola Risto KeU 29.31 0.03.52 43.39 43.39
7 Torvikoski Jouko JäPa 29.34 0.03.55 43.18 43.18
8 Koivula Keijo HyRa 30.41 0.05.02 41.47 41.47
9 Laine Eero RaVi 31.52 0.06.13 39.81 39.81
10 Junttila Olavi HS 32.06 0.06.27 39.39 39.39
11 Rusko Heikki VaajTe 32.15 0.06.36 39.08 39.08
12 Kemppi Jorma Navi 32.34 0.06.55 38.58 38.58
13 Karvonen Raimo SuSi 33.07 0.07.28 37.81 37.81
14 Kinnari Seppo Pihkan 33.21 0.07.42 37.43 37.43
15 Urhonen Seppo TuS 33.29 0.07.50 37.16 37.16
16 Rönn Ralf AOK 34.12 0.08.33 36.26 36.26
17 Kanerva Unto Jyry 34.44 0.09.05 35.58 35.58
18 Pohjola Eino Mesik 35.03 0.09.24 35.15 35.15
19 Grönroos Timo MSParma 35.19 0.09.40 34.77 34.77
20 Punkero Toivo LS-37 36.23 0.10.44 33.64 33.64
21 Isoherranen Seppo HS 36.27 0.10.48 33.46 33.46
22 Kiiski Osmo SomEsa 37.34 0.11.55 32.36 32.36
23 Österberg Reino LeSi 38.05 0.12.26 31.81 31.81
24 Etholen Börje HS 38.12 0.12.33 31.61 31.61
25 Pöyhiä Jorma RaKaS 38.29 0.12.50 31.27 31.27
26 Syväterä Pekka RiSu 38.53 0.13.14 30.85 30.85
27 Salminen Kari MikVa 39.27 0.13.48 30.30 30.30
28 Kämäräinen Pentti HiKi 39.29 0.13.50 30.17 30.17
29 Latvasto Erkki HS 41.27 0.15.48 28.64 28.64
30 Mäkinen Matti Mesik 43.09 0.17.30 27.42 27.42
31 Rytkölä Reijo SV 43.12 0.17.33 27.29 27.29
32 Jalkanen Erkki VaHa 43.53 0.18.14 26.78 26.78
33 Salmela Markku RiSu 44.34 0.18.55 26.27 26.27
34 Paasonen Seppo Pihkan 47.09 0.21.30 24.75 24.75
35 Kallio-Könnö Aarno KauKa 48.22 0.22.43 24.04 24.04
36 Lindeman Osmo HS 48.37 0.22.58 23.83 23.83
37 Jylhä Keijo JRV 49.04 0.23.25 23.53 23.53
38 Nuotio Olli SomEsa 49.48 0.24.09 23.10 23.10
39 Kuusisto Kalevi HlT 52.03 0.26.24 22.03 22.03
40 Karila Veijo Pihkan 53.51 0.28.12 21.22 21.22
41 Teppo Jaakko KoS 55.48 0.30.09 20.40 20.40
42 Kemppainen Eero HS 57.31 0.31.52 19.72 19.72
43 Ollikainen Eero HS 59.04 0.33.25 19.14 19.14
44 Seppä Matti HS 59.31 0.33.52 18.92 18.92
45 Hovinen Simo KeU 1.18.13 0.52.34 14.35 14.35
46 Mattila Pertti HS 1.26.18 1.00.39 12.96 12.96
Karjalainen Jouko HS HYL -
Laakso Raimo HaHa HYL -
Peitsala Osmo HS HYL -

Sarja H75
Matka
Osallistujien määrä 21
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Erkkilä Olavi HlS 37.02 0.00.00 44.79 44.65
2 Setälä Toivo JäPa 38.19 0.01.17 42.96 42.83
3 Tuominen Niilo R-P 39.34 0.02.32 41.29 41.17
4 Salmi Tarmo JoKu 41.31 0.04.29 39.05 38.94
5 Ruokonen Keijo HS 42.03 0.05.01 38.26 38.15
6 Viiri Jyrki HirvHe 42.23 0.05.21 37.67 37.55
7 Hurme Heikki HPV 43.46 0.06.44 36.19 36.08
8 Salminen Pertti HlS 45.31 0.08.29 34.53 34.42
9 Lainema Matti MSParma 46.46 0.09.44 33.34 33.24
10 Hakala Rauno EE 47.30 0.10.28 32.56 32.46
11 Rantala Heikki EE 47.53 0.10.51 32.04 31.95
12 Ranta Esko LS-37 48.11 0.11.09 31.58 31.49
13 Pohjanpelto Pekka LS-37 49.02 0.12.00 30.78 30.69
14 Kuutti Jorma PertPe 51.02 0.14.00 29.33 29.24
15 Juntunen Olli HS 54.22 0.17.20 27.30 27.22
16 Haarlaa Rihko HS 59.49 0.22.47 24.61 24.54
17 Sukki Martti LHR 1.02.30 0.25.28 23.35 23.28
18 Virtanen Ilari HlS 1.02.34 0.25.32 23.13 23.06
19 Paananen Aapo R-P 1.13.05 0.36.03 19.63 19.57
Juhonsalo Matti LHR HYL -
Jokinen Eino HyRa HYL -

Sarja H80
Matka
Osallistujien määrä 9
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Asikainen Ville XYZ 42.23 0.00.00 35.30 35.30
2 Lahti Heikki LeSi 43.04 0.00.41 34.09 34.09
3 Aho Mauri HPV 44.32 0.02.09 32.34 32.34
4 Liski Eero LHR 52.33 0.10.10 26.87 26.87
5 Vanhala Toivo Pihkan 58.28 0.16.05 23.67 23.67
6 Jakoaho Taisto HyRa 1.02.03 0.19.40 21.85 21.85
7 Salmenkylä Juhani HS 1.30.01 0.47.38 14.75 14.75
8 Koivisto Johan TapTa 1.45.06 1.02.43 12.37 12.37
9 Ijas Johannes KeU 1.46.15 1.03.52 11.97 11.97

Sarja H20
Matka
Osallistujien määrä 6
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Salervo Mikko OK77 31.49 0.00.00 75.27 74.70
2 Kangas Veli HS 32.30 0.00.41 71.47 70.94
3 Leirimaa Tatu RaVa 34.08 0.02.19 65.95 65.45
4 Hasu Simo Orient 38.28 0.06.39 56.65 56.23
5 Pöyhönen Petja RasKa 38.44 0.06.55 54.41 54.00
6 Haapakoski Heikki RasKa 38.50 0.07.01 52.42 52.02

Sarja H18
Matka
Osallistujien määrä 10
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kuukka Anton TP 29.23 0.00.00 64.48 63.86
2 Tulonen Benjamin HiKi 30.19 0.00.56 61.46 60.86
3 Puputti Tuomas HiKi 32.48 0.03.25 55.84 55.30
4 Lavikainen Lauri KyS 35.52 0.06.29 50.19 49.70
5 Ray Jonathan OK77 36.28 0.07.05 48.49 48.02
6 Louhi Johannes HS 38.02 0.08.39 45.67 45.22
7 Koskenmäki Erno PorvU 40.52 0.11.29 41.73 41.32
8 Visuri Kare OK77 42.18 0.12.55 39.57 39.18
9 Ursin Antti Lynx 52.05 0.22.42 31.53 31.22
10 Björklöf Tomas KarjUra 57.58 0.28.35 27.78 27.51

Sarja H16
Matka
Osallistujien määrä 8
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Niskanen Janne VeVe 29.23 0.00.00 55.00 54.88
2 Westerlund Linus Raseborg 33.19 0.03.56 47.47 47.37
3 Lahtinen Vesa HiKi 33.53 0.04.30 45.65 45.55
4 Talja Eljas OK77 34.42 0.05.19 43.58 43.49
5 Mårtenson Valter OK77 35.08 0.05.45 42.05 41.97
6 Reijonen Kasperi PorvU 35.47 0.06.24 40.32 40.24
7 Holmback Hannes Femman 36.56 0.07.33 38.13 38.05
8 Mustonen Teemu HS 41.07 0.11.44 33.41 33.34

Sarja H14
Matka
Osallistujien määrä 9
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Jern Linus OK77 20.08 0.00.00
2 Roine Leevi HiKi 20.23 0.00.15
3 Rautio Mikael EsSu 22.58 0.02.50
4 Tervakangas Mikko EsSu 23.32 0.03.24
5 Lamberg Benjamin SKUusi 24.10 0.04.02
6 Viinikainen Vilppu EsSu 27.28 0.07.20
7 Salo Juho-Pekka Lynx 31.27 0.11.19
8 Reinivuo Aleksi PR 38.48 0.18.40
Kettunen Atte EsSu KES -

Sarja H13
Matka
Osallistujien määrä 8
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Donner Jonny OK77 14.22 0.00.00
2 Reijonen Oskari PorvU 15.20 0.00.58
3 Shirinian Alexey RUS 16.30 0.02.08
4 Varjo Veeti EsAk 18.28 0.04.06
5 Virrankoski Iiro EsSu 18.46 0.04.24
6 Turkkila Eero EsSu 19.08 0.04.46
7 Erkkilä Eelis EsSu 21.11 0.06.49
8 Tikkanen Elias EsSu 25.39 0.11.17

Sarja H12
Matka
Osallistujien määrä 15
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Laitamäki Wille HiKi 8.36 0.00.00
2 Koskenvuo Aku EsSu 8.55 0.00.19
3 Myllärinen Vertti LappRi 9.05 0.00.29
4 Laakso Ilari RR 10.00 0.01.24
5 Pajuoja Otso EsSu 10.38 0.02.02
6 Tiainen Olli EsSu 10.47 0.02.11
7 Paavola Eetu SKUusi 11.26 0.02.50
8 Hursti Otso EsSu 11.49 0.03.13
9 Rönkkö Leevi EsSu 13.25 0.04.49
10 Laatu Antti HS 13.38 0.05.02
11 Ojala Akseli EsSu 14.09 0.05.33
12 Riiheläinen Juuso OK77 14.22 0.05.46
13 Riissanen Miska EsAk 16.58 0.08.22
14 Keronen Otto EsSu 17.23 0.08.47
15 Jylhä Leo EsSu 36.11 0.27.35

Sarja H12TR
Matka
Osallistujien määrä 6
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Rajamäki Niilo HS 20.44 0.00.00
2 Mäkelä Elias Lynx 23.07 0.02.23
3 Reinivuo Valtteri PR 28.48 0.08.04
Erkkilä Lassi EsSu HYL -
Kosola Atte EsSu HYL -
Porthin Rasmus EsSu HYL -

Sarja H10
Matka
Osallistujien määrä 5
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Rautio Daniel EsSu 10.24 0.00.00
2 Aaltonen Tatu Lynx 10.52 0.00.28
3 Donner Jesper OK77 11.30 0.01.06
4 Karelo Luukas EsSu 13.33 0.03.09
5 Määttänen Markus EsSu 16.43 0.06.19

Sarja H10RR
Matka
Osallistujien määrä 36
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Fritzen Florian KarjUra 11.19 0.00.00
2 Hursti Juho EsSu 12.56 0.01.37
3 Määttä Max SV 13.03 0.01.44
4 Riissanen Pyry EsAk 13.07 0.01.48
5 Tuovinen Viljami OK77 13.09 0.01.50
6 Mäkelä Topias Lynx 14.07 0.02.48
7 Paananen Joonas TuS 14.55 0.03.36
8 Töyrylä Rasmus KyS 15.02 0.03.43
9 Isokangas Ville AlajA 15.56 0.04.37
10 Veikkola Matias EsAk 16.26 0.05.07
11 Sumanen Heikki EsAk 16.27 0.05.08
12 Musse Samiir HS 16.37 0.05.18
13 Carlsson Oliver EsAk 16.38 0.05.19
14 Huostila Sampo LamSä 16.48 0.05.29
15 Kuusinen Karri Lynx 16.55 0.05.36
16 Toivonen Niko EsSu 17.13 0.05.54
16 Hietala Joni EsSu 17.13 0.05.54
18 Korjamo Santtu EsSu 17.31 0.06.12
19 Teuri Lukas EsSu 17.53 0.06.34
20 Lakanen Lauri S-JKL 18.30 0.07.11
21 Ruusu Rasmus EsSu 18.34 0.07.15
22 Ekwik Niclas Lynx 18.35 0.07.16
23 Kuusinen Tuomas Lynx 18.49 0.07.30
24 Brenner Otto OK77 18.52 0.07.33
25 Packalen Kasper Lynx 18.53 0.07.34
26 Kallström Risto EsSu 19.15 0.07.56
27 Saranen Mikael HS 19.40 0.08.21
28 Pekkala Miikka EsSu 21.18 0.09.59
29 Frilander Emil SV 21.41 0.10.22
30 Tiainen Antti EsSu 22.28 0.11.09
31 Hyvärinen Luukas EsSu 22.54 0.11.35
32 Kesälahti Joona EsSu 25.05 0.13.46
33 Suni Elias EsSu 25.34 0.14.15
34 Emaldynov Artur AngA 26.23 0.15.04
35 Miettinen Vili Lynx 31.25 0.20.06
36 Gustafsson Noel Lynx 41.38 0.30.19

Sarja D21A
Matka
Osallistujien määrä 33
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Rantanen Merja JRV 37.06 0.00.00 84.27 84.19
2 Kuuselo Riina TP 37.32 0.00.26 82.90 82.83
3 Iso-Markku Paula KR 38.26 0.01.20 80.58 80.51
4 Mjösund Katja MSParma 39.26 0.02.20 78.16 78.09
5 Väänänen Mari KR 39.58 0.02.52 76.75 76.68
6 Simonsén Suvi RasKa 40.46 0.03.40 74.89 74.82
7 Kauppila Sanna AngA 41.09 0.04.03 73.84 73.77
8 Heittola Satu RasKu 41.21 0.04.15 73.12 73.06
8 Rintamäki Riina SKUusi 41.21 0.04.15 73.12 73.06
10 Höstman Victoria Femman 41.49 0.04.43 71.61 71.54
11 Taini Mia JRV 42.01 0.04.55 70.92 70.85
12 Rozova Tatiana SV 42.10 0.05.04 70.32 70.25
13 Ahonen Laura KangSK 42.24 0.05.18 69.58 69.52
14 Hartvik Heli PR 44.08 0.07.02 66.52 66.46
15 Luoma Katja KS 44.57 0.07.51 64.99 64.93
16 Liubov Kutsenina TuS 45.38 0.08.32 63.69 63.63
17 Sundbäck Jasmin SV 46.01 0.08.55 62.84 62.78
18 Temjakova Nina PR 47.13 0.10.07 60.93 60.88
19 Jauhiainen Lena SV 47.28 0.10.22 60.30 60.25
20 Papinsaari Niina KangSK 47.44 0.10.38 59.66 59.61
21 Fincke Matleena KR 48.32 0.11.26 58.38 58.32
22 Paunonen Tuuli Koovee 49.10 0.12.04 57.33 57.27
23 Laakso Niina HiKi 49.23 0.12.17 56.78 56.73
24 Lindeqvist Matleena PR 51.28 0.14.22 54.19 54.14
25 Stenlund Hilla PR 51.54 0.14.48 53.46 53.41
26 Latva-Kiskola Piia RasKu 52.11 0.15.05 52.89 52.84
27 Seppänen Mari SV 52.28 0.15.22 52.32 52.28
28 Julku Päivi KyS 53.54 0.16.48 50.66 50.61
29 Åkermarck-Mähönen Ramona HS 57.15 0.20.09 47.44 47.40
30 Ruokolainen Miina OK77 57.41 0.20.35 46.83 46.79
31 Grahn Elina NOK 58.39 0.21.33 45.81 45.77
32 Lahtinen Katja HS 58.56 0.21.50 45.34 45.30
33 Nyholm Tanja KaRa 1.02.38 0.25.32 42.43 42.39

Sarja D21AL
Matka
Osallistujien määrä 20
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Vilska Tiina RR 30.13 0.00.00 66.54 66.25
2 Murtola Elisa VeVe 31.11 0.00.58 63.97 63.68
3 Karhunen Anni HS 31.22 0.01.09 63.09 62.81
4 Orkola Saana HiKi 31.46 0.01.33 61.80 61.52
4 Salmi Maria LappRi 31.46 0.01.33 61.80 61.52
6 Kauppila Terhi HS 33.11 0.02.58 58.20 57.94
7 Pulli Liisa TP 33.26 0.03.13 57.29 57.04
8 Mäkelä Joosefiina AngA 34.20 0.04.07 55.33 55.08
9 Saramäki Sara HS 35.12 0.04.59 53.51 53.27
10 Ruhanen Hanna HS 35.43 0.05.30 52.30 52.06
11 Salonen Kirsi AR 35.48 0.05.35 51.73 51.50
12 Mäkilä Sohvi LS-37 36.47 0.06.34 49.92 49.69
13 Laine Matilda RaVi 39.11 0.08.58 46.45 46.25
14 Lahtinen Sonja HS 40.57 0.10.44 44.06 43.86
15 Erämaja Henna HlT 41.46 0.11.33 42.82 42.63
16 Meriheinä Sabrina SKUusi 42.00 0.11.47 42.20 42.02
17 Taanila Maria KanSu 45.20 0.15.07 38.75 38.58
18 Mäkelä Anni AngA 45.52 0.15.39 37.95 37.78
19 Rautanen Eeva TuuSe 48.20 0.18.07 35.69 35.53
20 Erämaja Johanna HlT 50.51 0.20.38 33.61 33.46

Sarja D35
Matka
Osallistujien määrä 14
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Rantanen Maaret JRV 33.42 0.00.00 80.93 80.93
2 Kivelä Riikka VeVe 38.22 0.04.40 70.27 70.27
3 Hartonen Anne RR 39.18 0.05.36 67.80 67.80
4 Lakanen Reetta VeVe 42.31 0.08.49 61.93 61.93
5 Routsi Anastasia Hiisi 45.56 0.12.14 56.64 56.64
6 Ekwik Micaela Lynx 46.47 0.13.05 54.94 54.94
7 Kangasaho Hanna Lynx 47.16 0.13.34 53.71 53.71
8 Vaara Inga-Maria RaVi 47.56 0.14.14 52.30 52.30
9 Kriktilä Leena-Maija VeVe 48.11 0.14.29 51.38 51.38
10 Isoniemi Tiina Jyry 48.19 0.14.37 50.59 50.59
11 Wiklund Anna RaHa 53.48 0.20.06 44.85 44.85
12 Arjamaa Heidi HS 54.32 0.20.50 43.67 43.67
13 Väli-Klemelä Maiju KaRa 1.06.03 0.32.21 35.58 35.58
14 Jarolf Tanja PorvU 1.06.42 0.33.00 34.76 34.76

Sarja D40
Matka
Osallistujien määrä 13
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Palomäki Sanna LapVi 33.56 0.00.00 67.19 66.46
2 Polso Anne VetU 39.58 0.06.02 56.33 55.72
3 Niskanen Kirsi VeVe 40.15 0.06.19 55.23 54.63
4 Tiira Hannele Lynx 42.08 0.08.12 52.08 51.52
5 Salonen Heidi HS 43.06 0.09.10 50.25 49.71
6 Erola Petra HS 45.06 0.11.10 47.39 46.88
7 Tiitola-Savilahti Annamari Lynx 48.05 0.14.09 43.86 43.39
8 Lehto Salla Lynx 48.36 0.14.40 42.81 42.34
9 Hovinen Mari KeU 49.27 0.15.31 41.49 41.05
10 Rajamäki Sohvi HS 50.35 0.16.39 40.00 39.57
11 Oja Iina Pihkan 51.50 0.17.54 38.49 38.07
12 Vaho Hilleriikka HS 1.11.36 0.37.40 27.46 27.17
13 Hosio Sanna KarjUra 1.11.39 0.37.43 27.05 26.76

Sarja D45
Matka
Osallistujien määrä 16
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Vierikko Annamari HS 30.22 0.00.00 63.67 63.50
2 Yli-Kauppila Marika Hiisi 31.58 0.01.36 59.88 59.72
3 Remahl Virpi LS-37 33.12 0.02.50 57.07 56.92
4 Matilainen Mirja HS 34.09 0.03.47 54.92 54.77
5 Viitanen Kirsi OH 35.15 0.04.53 52.65 52.51
6 Hagman Terése AOK 35.17 0.04.55 52.06 51.92
7 Myllys Leena HS 35.33 0.05.11 51.12 50.99
8 Torp-Donner Heidi OK77 35.38 0.05.16 50.46 50.32
9 Guseff Virpi HirvHe 37.04 0.06.42 47.99 47.86
10 Österberg Monika OK77 37.13 0.06.51 47.27 47.15
11 Lankinen Hanna HS 38.15 0.07.53 45.49 45.37
12 Havia-Kinnala Helena AngA 39.06 0.08.44 44.01 43.89
13 Vesisenaho Anu SaPu 40.24 0.10.02 42.11 42.00
14 Kivilaakso Sari Lynx 1.04.12 0.33.50 26.20 26.13
Franssila Hanna PorvU HYL -
Pääkkönen Tarja KarjUra KES -

Sarja D50
Matka
Osallistujien määrä 13
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Ljungqvist-Sarparant Nina Lynx 30.43 0.00.00 66.27 66.25
2 Lankinen Pauliina HS 32.03 0.01.20 62.72 62.70
3 Nyholm Satu RaN 33.05 0.02.22 59.99 59.97
4 Sipponen Eija PR 33.55 0.03.12 57.76 57.75
5 Suhonen Sirpa KuoSu 35.46 0.05.03 54.06 54.05
6 Juga Liisa KeU 36.58 0.06.15 51.62 51.61
7 Aalto Pirjo RaN 37.37 0.06.54 50.05 50.04
8 Airaksinen Merja KuoSu 39.46 0.09.03 46.71 46.70
9 Ritakallio Maarit Lynx 39.53 0.09.10 45.93 45.92
10 Mäkelä Anja RiSu 40.21 0.09.38 44.77 44.76
11 Maijala Sari EE 42.38 0.11.55 41.78 41.77
12 Järvinen Tuija HlT 43.26 0.12.43 40.42 40.41
13 Hulmi Sini OK77 45.18 0.14.35 38.19 38.18

Sarja D55
Matka
Osallistujien määrä 22
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kihlström Kirsi Hanka 30.52 0.00.00 59.85 59.85
2 Korpio Aulikki VaHa 35.12 0.04.20 52.11 52.11
3 Forsström Rita Raseborg 35.45 0.04.53 50.94 50.94
4 Jumppanen Helena Pihkan 36.40 0.05.48 49.30 49.30
5 Laaksonen Anita TarpSu 36.49 0.05.57 48.74 48.74
6 Liimatainen Raili RiSu 37.03 0.06.11 48.08 48.08
7 Meriheinä Maire Pihkan 37.30 0.06.38 47.15 47.15
8 Sani Tuula HU-46 37.56 0.07.04 46.26 46.26
9 Vaara Marjatta KanSu 42.43 0.11.51 40.77 40.77
10 Hakomäki Kirsi HS 42.52 0.12.00 40.32 40.32
11 Hovirinta Marjo TuMe 43.55 0.13.03 39.06 39.06
12 Soini Tarja TarpSu 43.58 0.13.06 38.72 38.72
13 Saarikoski Päivi Pihkan 44.10 0.13.18 38.24 38.24
14 Leskinen Tiina Lynx 44.33 0.13.41 37.62 37.62
15 Töyrylä Marja KyS 46.45 0.15.53 35.56 35.56
16 Ojajärvi Seija HS 47.59 0.17.07 34.37 34.37
17 Kiiskinen Gunnevi TP 48.46 0.17.54 33.55 33.55
18 Kangasaho Sirpa HiKi 50.06 0.19.14 32.40 32.40
19 Talja Katri OK77 54.27 0.23.35 29.57 29.57
20 Saarimäki Helena AngA 1.00.38 0.29.46 26.33 26.33
Lehto Ulla KyS KES -
Lallo Tuula JoKu KES -

Sarja D60
Matka
Osallistujien määrä 25
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Illaru Sinikka PePo 31.07 0.00.00 57.48 57.48
2 Laine Irmeli KaRa 32.20 0.01.13 54.97 54.97
3 Salmenoja Hely HirvHe 34.12 0.03.05 51.64 51.64
4 Kanste Helena Raseborg 34.28 0.03.21 50.92 50.92
5 Ahlqvist Kristiina Raus 34.34 0.03.27 50.45 50.45
6 Lappeteläinen Raija HyRa 35.28 0.04.21 48.85 48.85
7 Turku Kaija HS 36.30 0.05.23 47.16 47.16
8 Savonen Leena HlS 37.43 0.06.36 45.35 45.35
9 Pulkkinen Arja JoKu 38.30 0.07.23 44.13 44.13
10 Suna Eija MSParma 39.04 0.07.57 43.21 43.21
11 Raiko Erja HyRa 39.09 0.08.02 42.83 42.83
12 Kurvinen Ulla HiKi 39.32 0.08.25 42.13 42.13
13 Lavikainen Pirjo KangSK 40.16 0.09.09 41.09 41.09
14 Strang Heidi HyRa 40.47 0.09.40 40.29 40.29
15 Haatio Pirkko HS 40.49 0.09.42 39.98 39.98
16 Tikka Eija RaKaS 43.14 0.12.07 37.49 37.49
17 Pajunen Arja OrPo 44.26 0.13.19 36.23 36.23
18 Koivula Sirpa RasKa 46.35 0.15.28 34.31 34.31
19 Malkki Sisko SaSu 47.26 0.16.19 33.46 33.46
20 Nurminen Eija TP 49.49 0.18.42 31.64 31.64
21 Kämäräinen Helena LS-37 51.08 0.20.01 30.61 30.61
22 Tienari Pauliina KyRa 51.59 0.20.52 29.89 29.89
23 Turunen Päivi-Kaarina SuSe 52.01 0.20.54 29.66 29.66
24 Olli Tuija TarpSu 53.50 0.22.43 28.45 28.45
25 Hyvönen Eija RasPi 1.02.10 0.31.03 24.45 24.45

Sarja D65
Matka
Osallistujien määrä 23
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Korkeakangas Eeva-Liisa RaJu 34.51 0.00.00 50.87 50.87
2 Kämäräinen Paula HiKi 35.15 0.00.24 49.95 49.95
3 Toivonen Vellamo OK77 37.04 0.02.13 47.17 47.17
4 Rahkasuo Kaarina Rasti88 37.24 0.02.33 46.43 46.43
5 Etholen Rose-Marie HS 41.52 0.07.01 41.19 41.19
6 Torp Tytti HS 41.57 0.07.06 40.82 40.82
7 Ojamaa Marja-Liisa SalVie 42.04 0.07.13 40.42 40.42
8 Salmela Juulia RiSu 42.18 0.07.27 39.91 39.91
9 Eskola Pirkko Rasti88 43.07 0.08.16 38.87 38.87
10 Koivula Åsa HS 43.25 0.08.34 38.32 38.32
11 Sundberg Liisa Lynx 43.47 0.08.56 37.73 37.73
12 Åsten Salme Raseborg 43.50 0.08.59 37.41 37.41
13 Venäläinen Kaija VaHa 45.31 0.10.40 35.76 35.76
14 Ryytty Raija SKVuoksi 45.45 0.10.54 35.31 35.31
15 Rajamäki Vuokko HS 45.53 0.11.02 34.95 34.95
16 Pitkänen Eila JRV 47.23 0.12.32 33.59 33.59
17 Malmsten Beatrice Lynx 49.17 0.14.26 32.05 32.05
18 Kuutti Kirsti PertPe 49.26 0.14.35 31.70 31.70
19 Reinikainen Pirjo Jyry 51.50 0.16.59 30.00 30.00
20 Saarinen Pirjo SalVie 57.40 0.22.49 26.76 26.76
21 Taitto Annikka SKVuoksi 1.00.47 0.25.56 25.19 25.19
22 Lindsten Ulla Jyry 1.01.55 0.27.04 24.53 24.53
23 Särkkä Liisa Navi 1.10.47 0.35.56 21.29 21.29

Sarja D70
Matka
Osallistujien määrä 14
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Karvinen Tuulikki HS 35.34 0.00.00 45.34 44.66
2 Reeni Eva RiSu 35.35 0.00.01 44.80 44.12
3 Muikku Rauni Navi 42.41 0.07.07 36.91 36.35
4 Isoherranen Kaarina HS 47.21 0.11.47 32.88 32.38
5 Lindeman Gunnel HS 52.13 0.16.39 29.46 29.01
6 Tulokas Tuula SuSi 53.14 0.17.40 28.55 28.11
7 Jalkanen Marke VaHa 54.36 0.19.02 27.49 27.08
8 Kiiski Eira SomEsa 57.20 0.21.46 25.86 25.47
9 Syväterä Hillevi RiSu 58.25 0.22.51 25.06 24.68
10 Vauhkonen Marjatta EE 59.40 0.24.06 24.22 23.85
11 Raatikka Marja HS 1.02.01 0.26.27 23.00 22.66
12 Havukorpi Airi RaVi 1.04.59 0.29.25 21.67 21.34
13 Tiira Anja Lynx 1.05.30 0.29.56 21.21 20.89
14 Hovinen Riitta KeU 1.05.34 0.30.00 20.91 20.59

Sarja D75
Matka
Osallistujien määrä 5
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Pekkarinen Eila KeU 43.58 0.00.00 43.13 43.13
2 Jakoaho Ritva HyRa 51.42 0.07.44 35.30 35.30
3 Holopainen Kaarina KeU 55.09 0.11.11 31.81 31.81
4 Raunemaa PIrkko HS 1.14.13 0.30.15 22.68 22.68
5 Ollikainen Helvi HS 1.20.51 0.36.53 19.94 19.94

Sarja D80
Matka
Osallistujien määrä 2
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Lahti Kaija LeSi 58.20 0.00.00
2 Ikkala Leena HS 1.11.03 0.12.43

Sarja D85
Matka
Osallistujien määrä 1
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Nieminen Sole JRV 59.07 0.00.00

Sarja D20
Matka
Osallistujien määrä 12
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Turunen Maaret RR 33.23 0.00.00 78.20 77.04
2 Suhonen Anniina HS 34.15 0.00.52 75.18 74.07
3 Kymäläinen Sanni TP 35.14 0.01.51 72.08 71.01
4 Sågfors Emilia Botnia 35.24 0.02.01 70.73 69.68
5 Heikkilä Venla HS 36.04 0.02.41 68.44 67.42
6 Minkkinen Sirkku RR 36.23 0.03.00 66.86 65.87
7 Haapakoski Tiina RasKa 37.07 0.03.44 64.58 63.62
8 Suominen Marika RR 38.13 0.04.50 61.79 60.87
9 Jalanto Essi KangSK 43.44 0.10.21 53.18 52.39
10 Hietanen Pinja KS 53.38 0.20.15 42.70 42.07
11 Jylhä Henna KoS 1.09.46 0.36.23 32.32 31.84
Rauttola Tiia-Maria HiKi KES -

Sarja D18
Matka
Osallistujien määrä 4
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Varmavuo Iida RR 40.36 0.00.00 39.89 39.89
2 Donner Isabel OK77 41.53 0.01.17 36.74 36.74
3 Heiskanen Iida HS 58.12 0.17.36 25.05 25.05
4 Rouhiainen Meri PorvU 1.05.41 0.25.05 20.96 20.96

Sarja D16
Matka
Osallistujien määrä 8
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Koskinen Pinja RR 26.23 0.00.00 53.88 54.00
2 Hasu Iina Orient 28.44 0.02.21 48.41 48.52
3 Donner Janina OK77 28.53 0.02.30 47.11 47.21
4 Kääriä Venla KyS 30.34 0.04.11 43.52 43.61
5 Tulonen Jenna HiKi 33.11 0.06.48 39.17 39.25
6 Roine Veera HiKi 33.41 0.07.18 37.68 37.76
7 Avelin Melina HlS 39.34 0.13.11 31.31 31.38
8 Weiss Michaela OK77 43.31 0.17.08 27.77 27.83

Sarja D14
Matka
Osallistujien määrä 2
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Bartholdi Jessica EsAk 45.04 0.00.00
2 Calderara Pia Lynx 47.08 0.02.04

Sarja D13
Matka
Osallistujien määrä 3
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Karjalainen Mikaela PäijRa 12.13 0.00.00
2 Virtanen Heta HlS 15.18 0.03.05
3 Heiskanen Eevi HS 20.15 0.08.02

Sarja D12
Matka
Osallistujien määrä 10
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Mårtenson Lydia OK77 9.52 0.00.00
2 Peura Kerttu EsSu 11.02 0.01.10
3 Tulonen Anna HiKi 11.21 0.01.29
4 Calderara Anna Lynx 11.26 0.01.34
5 Varmavuo Emma RR 11.38 0.01.46
6 Laitamäki Liina HlS 13.31 0.03.39
7 Virtanen Reeta HlS 13.45 0.03.53
8 Lappi Essi EsSu 14.59 0.05.07
9 Savilahti Anna HS 19.56 0.10.04
10 Tormilainen Helmi Lynx 32.48 0.22.56

Sarja D12TR
Matka
Osallistujien määrä 4
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Viinikainen Vilja EsSu 13.50 0.00.00
2 Sorjonen Siiri EsSu 15.10 0.01.20
3 Rantakokko Merianna HS 17.07 0.03.17
4 Haikari Kerttu HS 19.14 0.05.24

Sarja D10
Matka
Osallistujien määrä 3
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Rautio Ulrika EsSu 19.51 0.00.00
2 Lindroth Siiri KaRa 20.46 0.00.55
3 Laitamäki Lotta HlT 23.44 0.03.53

Sarja D10RR
Matka
Osallistujien määrä 23
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Aaltonen Nelli Lynx 13.47 0.00.00
2 Hosio Iris KarjUra 14.07 0.00.20
3 Turkkila Liisa EsSu 16.23 0.02.36
4 Hirvensalo Vilhelmiina SKUusi 17.06 0.03.19
5 Rehberger Nadja RaHa 17.34 0.03.47
6 Ahtola Suvi EsAk 17.49 0.04.02
7 Ahtola Kaisa EsAk 18.02 0.04.15
8 Karelo Olivia EsSu 18.58 0.05.11
9 Lukkari Matilda SKUusi 19.17 0.05.30
10 Emaldynova Alisa AngA 19.46 0.05.59
10 Roine Meeri HiKi 19.46 0.05.59
12 Varmavuo Maija RR 20.10 0.06.23
13 Rönkkö Liine EsSu 20.24 0.06.37
14 Teuri Venla EsSu 21.44 0.07.57
15 Hursti Hilma EsSu 21.45 0.07.58
16 Hasu Aino Orient 23.34 0.09.47
17 Soikkeli Lauriina EsSu 25.15 0.11.28
18 Soikkeli Linnea EsSu 25.36 0.11.49
19 Varjo Venla EsAk 26.14 0.12.27
20 Korjamo Pinja EsSu 27.09 0.13.22
21 Rajamäki Helvi HS 28.46 0.14.59
22 Kankaanpää Martta EsSu 29.23 0.15.36
23 Koskenvuo Ada EsSu 34.00 0.20.13