FIN GB SWE
Kirjaudu IRMAan
SM-keskimatka R2 finaalit
Sarja Alue Seura Kilpailijoiden lukumäärä
Sarja H35
Matka
Osallistujien määrä 40
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kallio-Könnö Jarno RasKu 29.46 0.00.00 80.46
2 Pajula Harri LapVi 29.58 0.00.12 79.61
3 Toivio Heikki AngA 30.06 0.00.20 78.96
4 Vapa Marko OH 30.20 0.00.34 78.04
5 Hannuksela Jari Pohjant 31.36 0.01.50 74.62
6 Rantala Teemu LapVi 33.01 0.03.15 71.14
7 Laakso Juha-Matti RasKu 33.29 0.03.43 69.88
8 Niskanen Teemu OH 33.40 0.03.54 69.22
9 Fränti Juha RasKu 34.46 0.05.00 66.77
10 Katajisto Teemu KanSu 35.24 0.05.38 65.31
11 Koski Eero YKV 35.43 0.05.57 64.48
12 Oravainen Pasi SiiRa 35.56 0.06.10 63.83
13 Junttila Tero SWE 36.11 0.06.25 63.14
14 Kapiainen Tomi RaKaS 36.40 0.06.54 62.05
15 Hongisto Osmo LoJa 36.57 0.07.11 61.33
16 Anttonen Jari SuomRa 36.58 0.07.12 61.05
17 Vapa Mikko OH 37.18 0.07.32 60.26
18 Kotaniemi Juha KoskRi 38.06 0.08.20 58.75
19 Hyyppä Tuomas KoS 38.40 0.08.54 57.65
20 Marjala Veijo Pohjant 38.56 0.09.10 57.02
21 Rajala Jarkko LaihLu 39.02 0.09.16 56.64
22 Matila Tommi LänRa 39.10 0.09.24 56.21
23 Perä Tapio RasKu 39.18 0.09.32 55.78
24 Kalliokoski Jari HalTo 39.24 0.09.38 55.41
24 Saarilaakso Miko LappRi 39.24 0.09.38 55.41
26 Nurminen Joonas JRV 39.46 0.10.00 54.43
27 Peisa Panu SalRe 39.49 0.10.03 54.14
28 Määttä Jari KemijU 41.31 0.11.45 51.70
29 Hämäläinen Ari JRV 42.14 0.12.28 50.60
30 Lindell Niklas Brahe 42.29 0.12.43 50.09
31 Rinta Toni KoskRi 43.23 0.13.37 48.84
32 Vainio Mikko Koovee 43.32 0.13.46 48.46
33 Pajari Tommi Pohjant 46.42 0.16.56 44.97
34 Kero Mikko HlS 47.32 0.17.46 43.99
35 Ronkainen Markus KoskRi 50.55 0.21.09 40.89
36 Heinikoski Kauko KoskRi 51.29 0.21.43 40.26
37 Halonen Tero KoskRi 52.44 0.22.58 39.13
38 Myllymäki Kari KoS 53.53 0.24.07 38.12
39 Määttä Harri LänRa 1.23.33 0.53.47 24.48
Karppi Tapio LaihLu KES -

Sarja H40
Matka
Osallistujien määrä 46
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Nymalm Sören PIF 28.29 0.00.00 81.35
2 Salo Mikael Orient 28.36 0.00.07 80.75
3 Ylikangas Esko RasKu 29.16 0.00.47 78.65
4 Hölsö Mikko YKV 29.30 0.01.01 77.77
5 Niemelä Hannu RasHy 30.10 0.01.41 75.79
6 Kankaanpää Vesa OK77 30.20 0.01.51 75.12
7 Viippola Ilpo OuTa 31.44 0.03.15 71.56
8 Heikkilä Tero PR 32.16 0.03.47 70.14
9 Donner Mikael OK77 32.49 0.04.20 68.73
10 Perttunen Tapio VePo 33.19 0.04.50 67.47
11 Jokela Jari RaN 33.50 0.05.21 66.21
12 Kivilaakso Janne Lynx 34.04 0.05.35 65.53
13 Grankull Kenneth Kronan 34.05 0.05.36 65.27
14 Rönnemaa Antti SiiRa 34.30 0.06.01 64.26
15 Hytönen Harri RaVa 34.56 0.06.27 63.24
16 Haapasalo Harri Pohjant 36.01 0.07.32 61.12
17 Westerholm Lasse VePo 36.18 0.07.49 60.43
18 Lammi Harri SalRe 36.25 0.07.56 60.03
19 Tohmola Mika VePo 36.32 0.08.03 59.62
20 Isoherranen Sami Lynx 37.20 0.08.51 58.14
21 Pulli Veli-Matti RaVa 37.36 0.09.07 57.52
22 Määttä Janne RasHy 38.00 0.09.31 56.71
23 Kauppila Timo Koovee 38.40 0.10.11 55.53
24 Taulavuori Tero AlatPi 39.04 0.10.35 54.77
25 Hankaniemi Tomi VePo 40.09 0.11.40 53.10
26 Holappa Hannu VePo 40.24 0.11.55 52.58
27 Pihlajaniemi Janne VePo 40.59 0.12.30 51.64
28 Karjalainen Risto LipTa 42.12 0.13.43 49.97
29 Suominen Juha-Matti LaJy 42.24 0.13.55 49.55
30 Qvist Lasse KoskRi 42.57 0.14.28 48.74
31 Ronkainen Tuomas KoskRi 44.07 0.15.38 47.27
32 Leppäniemi Jani VetU 44.09 0.15.40 47.06
33 Jurvakainen Mika KiimU 45.11 0.16.42 45.82
34 Johansson Peter Brahe 45.17 0.16.48 45.54
35 Leppämäki Tero ViiSu 46.28 0.17.59 44.22
36 Kuntola Sami LaihLu 47.28 0.18.59 43.12
37 Lång Pekka KuoSu 48.17 0.19.48 42.23
38 Leppäniemi Esa VetU 48.38 0.20.09 41.77
39 Rantamäki Reko HS 51.44 0.23.15 39.12
40 Kuusikko Marko SalRe 52.56 0.24.27 38.09
41 Kela Marko OulRe 58.29 0.30.00 34.34
42 Tanttinen Ilkka KoS 59.44 0.31.15 33.49
43 Ollonen Petri HaHe 1.01.29 0.33.00 32.41
44 Lahtinen Marcus AlatPi 1.01.47 0.33.18 32.13
45 Veijovaara Mika VaaSu 1.06.55 0.38.26 29.55
46 Sillanpää Tommi Pohjant 1.09.24 0.40.55 28.38

Sarja H45
Matka
Osallistujien määrä 48
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Parkkinen Keijo YlikNM 27.15 0.00.00 82.35
2 Vainionpää Matti RasKu 30.07 0.02.52 74.28
3 Karppinen Timo Pohjant 30.33 0.03.18 72.99
4 Kälviäinen Sami HS 31.05 0.03.50 71.51
5 Virtanen Antti HlS 31.26 0.04.11 70.48
6 Huostila Markku LamSä 32.01 0.04.46 68.97
7 Kuoppala Esa RasKu 32.08 0.04.53 68.50
8 Hyvönen Panu Pohjant 32.15 0.05.00 68.03
9 Reiman Jarmo AngA 32.45 0.05.30 66.77
10 Partanen Juha RasHy 32.47 0.05.32 66.49
11 Oksanen Teijo HS 32.51 0.05.36 66.13
12 Yli-Kauppila Mikko Hiisi 33.06 0.05.51 65.42
13 Grekelä Heikki Pohjant 33.09 0.05.54 65.10
14 Kuusinen Petri HlS 33.20 0.06.05 64.53
15 Tervala Mika RaVa 33.38 0.06.23 63.74
16 Viitanen Reijo RaN 34.02 0.06.47 62.78
17 Niskanen Petteri RasHy 34.42 0.07.27 61.37
18 Stenlund Tom Brahe 34.51 0.07.36 60.90
19 Viitasaari Tommi KoS 35.04 0.07.49 60.32
20 Haajanen Leif Raseborg 35.12 0.07.57 59.89
21 Autero Janne RaN 35.53 0.08.38 58.55
22 Heinilä Hannu RaVa 36.30 0.09.15 57.36
23 Kurhinen Tomi RaVa 36.43 0.09.28 56.83
24 Suominen Jukka LaJy 36.48 0.09.33 56.51
25 Järvenpää Esa S-JKL 36.55 0.09.40 56.13
26 Haaramo Panu EsSu 37.15 0.10.00 55.44
27 Kyhäräinen Jukka HS 37.22 0.10.07 55.07
28 Konttajärvi Seppo VePo 37.31 0.10.16 54.66
28 Veijola Seppo IinYr 37.31 0.10.16 54.66
30 Parttimaa Timo AngA 38.19 0.11.04 53.15
31 Pietiläinen Ilpo Pohjant 38.29 0.11.14 52.73
32 Kahiala Jari Pihkan 38.38 0.11.23 52.34
33 Oikarinen Tarmo OH 38.40 0.11.25 52.11
34 Kerkola Mika SuSi 38.44 0.11.29 51.84
35 Gynther Kimmo IHR 39.22 0.12.07 50.82
36 Lautamäki Asko HlS 40.44 0.13.29 48.94
37 Laitinen Tuomo SäynSa 40.51 0.13.36 48.62
38 Grön Kaj Brahe 40.53 0.13.38 48.41
39 Lauri Hannu OH 41.36 0.14.21 47.40
40 Vuorenpää Asmo LaJy 41.37 0.14.22 47.21
41 Sillanpää Kari MaMa 41.44 0.14.29 46.91
42 Peltoniemi Vesa KPV 42.30 0.15.15 45.89
42 Sopo Marko KuoSu 42.30 0.15.15 45.89
44 Siikaluoma Mika VeVe 45.42 0.18.27 42.37
45 Lehtosaari Jari HaHe 55.55 0.28.40 34.50
Äijälä Timo TP KES -
Karvonen Sami SalRe HYL -
Taskila Sakari LeSi HYL -

Sarja H50
Matka
Osallistujien määrä 49
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Peltola Ilkka IHR 20.40 0.00.00 68.29
2 Stenlund Dan Brahe 21.39 0.00.59 64.99
3 Nurmi Veli-Pekka AngA 21.40 0.01.00 64.73
4 Elo Jussi LaJy 22.08 0.01.28 63.17
5 Lehto Kari TuMe 22.18 0.01.38 62.50
6 Kukkola Pauli SiiRa 22.21 0.01.41 62.16
7 Vantaala Jouni LamSä 22.33 0.01.53 61.41
8 Helander Rolf OuHu 22.52 0.02.12 60.37
8 Laiho Hannu RaVa 22.52 0.02.12 60.37
10 Lammila Jyrki LaJy 22.56 0.02.16 59.81
11 Mäkipää Kalevi Hiisi 23.03 0.02.23 59.32
12 Vuorinen Pekka Orient 23.06 0.02.26 59.00
13 Kärkkäinen Panu JRV 23.17 0.02.37 58.34
14 Laasonen Mauri TP 24.03 0.03.23 56.30
15 Määttä Kimmo OH 24.13 0.03.33 55.73
16 Partanen Timo RasHy 24.14 0.03.34 55.51
17 Räisänen Kari KiimU 24.49 0.04.09 54.03
18 Nyholm Thomas TP 24.52 0.04.12 53.74
19 Patana Pekka LaihLu 25.03 0.04.23 53.17
20 Joensuu Raimo HS 25.14 0.04.34 52.61
21 Oikarinen Jarmo TP 25.18 0.04.38 52.30
22 Rantapelkonen Tuomo ONMKY 25.26 0.04.46 51.85
23 Sippola Asko KuortKu 25.46 0.05.06 51.01
24 Kiviniitty Jyrki HS 25.49 0.05.09 50.74
25 Heikura Jukka TuuSe 26.15 0.05.35 49.73
25 Koskela Heikki RaJu 26.15 0.05.35 49.73
27 Rapakko Mikko OH 26.54 0.06.14 48.20
28 Jylhä Seppo KäTa 27.13 0.06.33 47.48
29 Heiskanen Hannu SonPa 27.42 0.07.02 46.49
30 Toppari Reijo KauWi 27.54 0.07.14 46.00
31 Luodonpää Risto AlatPi 28.10 0.07.30 45.41
32 Hietala Petri LohtVe 28.17 0.07.37 45.07
33 Hakala Heikki KortJV 29.05 0.08.25 43.68
34 Niemelä Urpo Pohjant 30.03 0.09.23 42.12
35 Shnoro Pentti SonPa 30.27 0.09.47 41.43
36 Rankinen Juho SiSe 30.40 0.10.00 40.99
37 Paananen Jarmo SalRe 31.54 0.11.14 39.27
38 Jurvakainen Jari S-JKL 32.03 0.11.23 38.94
39 Ritakallio Timo Lynx 32.18 0.11.38 38.51
40 Rantala Timo KPV 32.36 0.11.56 38.02
41 Teittinen Matti Hiisi 32.59 0.12.19 37.44
42 Ruotsalainen Keijo OYUS 33.49 0.13.09 36.39
43 Koivumäki Kari KoS 34.02 0.13.22 36.03
44 Toivonen Jari EE 34.23 0.13.43 35.53
45 Kaikkonen Taisto OH 38.21 0.17.41 31.74
46 Keränen Kari KEV 39.57 0.19.17 30.36
Kortetjärvi Hannu PäLuLu KES -
Härkönen Juha KajKu HYL -
Piispanen Reima SalRe HYL -

Sarja H55
Matka
Osallistujien määrä 49
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Nissilä Jorma KoS 19.52 0.00.00 68.24
2 Rantio Jukka-Pekka HauSi 19.53 0.00.01 67.97
3 Niemi Kari-Veli LappRi 19.58 0.00.06 67.47
4 Karamo Jouko HS 21.07 0.01.15 63.59
5 Lillandt Stefan Kristina 21.34 0.01.42 62.07
6 Ahonen Pekka HauSi 21.59 0.02.07 60.70
7 Heikka Markku ONMKY 22.33 0.02.41 58.99
8 Salmi Veijo RR 22.39 0.02.47 58.54
9 Tervo Arhi ONMKY 23.06 0.03.14 57.22
10 Korppi Heikki OH 23.07 0.03.15 56.99
11 Kittilä Pekka HlS 23.45 0.03.53 55.29
12 Heimala Juha LappRi 23.47 0.03.55 55.04
13 Arki Hannu TuMe 23.54 0.04.02 54.59
14 Tahkola Tapio KEV 24.03 0.04.11 54.08
14 Routsi Jyrki Hiisi 24.03 0.04.11 54.08
16 Hämäläinen Markku RaVa 24.32 0.04.40 52.67
17 Maajärvi Esa LappRi 24.33 0.04.41 52.46
18 Pensas Esko LaihLu 24.41 0.04.49 52.00
19 Seppänen Ilpo VaKa 24.49 0.04.57 51.55
20 Keski-Ojala Jouko KannUra 24.51 0.04.59 51.31
21 Vairinen Risto KontU 25.07 0.05.15 50.60
22 Wickholm Björn-Erik Raseborg 25.15 0.05.23 50.16
23 Kurkela Reino OH 25.22 0.05.30 49.77
24 Hautala Matti ONMKY 25.28 0.05.36 49.40
25 Turpeinen Seppo KontU 25.35 0.05.43 49.01
26 Asikainen Timo Hiisi 25.53 0.06.01 48.28
27 Lehto Jarmo VeVe 26.02 0.06.10 47.84
28 Jussila Raimo HaapavU 26.14 0.06.22 47.32
29 Kaartinen Pekka KaSu 26.31 0.06.39 46.65
30 Liikkanen Reima RaVa 26.38 0.06.46 46.29
31 Niinimäki Hannu K. LaihLu 26.51 0.06.59 45.76
32 Pulkkinen Erkki RaLu 27.35 0.07.43 44.39
33 Hautala Eero KortJV 27.46 0.07.54 43.94
34 Suorsa Matti PudU 28.04 0.08.12 43.32
35 Laukka John RaVa 28.13 0.08.21 42.94
36 Hattar Allan Falken 29.05 0.09.13 41.51
37 Helenius Roger AOK 30.00 0.10.08 40.10
38 Malinen Jouko HS 30.24 0.10.32 39.44
39 Laakso Antero PunKu 30.42 0.10.50 38.91
40 Halla-Aho Timo AlajA 30.57 0.11.05 38.46
41 Paaso Jouko PeRa 31.09 0.11.17 38.08
42 Rantala Aulis KoS 31.12 0.11.20 37.88
43 Kosonen Hannu ORa 31.16 0.11.24 37.67
44 Mäntykenttä Hannu OYUS 32.42 0.12.50 35.89
45 Grekelä Antti HaHe 34.14 0.14.22 34.15
46 Höglund Risto ORa 34.21 0.14.29 33.92
47 Lahti Juha HlS 35.06 0.15.14 33.07
48 Parkkinen Kauko RR 38.20 0.18.28 30.17
Pietilä Heikki S-2000 KES -

Sarja H60
Matka
Osallistujien määrä 50
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Pietikäinen Markku JoKu 19.07 0.00.00 61.38
2 Hyytiäinen Timo JuvU 19.32 0.00.25 59.89
3 Helkkula Rauli TuMe 20.00 0.00.53 58.31
4 Lövsund Bengt Botnia 20.05 0.00.58 57.89
5 Savonen Esko HlS 20.22 0.01.15 56.91
6 Kokkonen Hannu RasPi 20.26 0.01.19 56.54
7 Keltamäki Seppo JoKu 20.29 0.01.22 56.23
8 Ritanotko Markku TuMe 20.43 0.01.36 55.42
9 Karvonen Jorma SOC 20.55 0.01.48 54.72
10 Udd Esko LänRa 21.04 0.01.57 54.16
11 Päivänranta Pertti JoKu 21.21 0.02.14 53.28
12 Anttila Jouko RasKu 22.02 0.02.55 51.46
13 Forsström Ove Raseborg 22.12 0.03.05 50.91
14 Yli-Kaatiala Jorma KuortKu 22.20 0.03.13 50.45
15 Tervo Vesa RR 22.23 0.03.16 50.17
16 Mäkelä Martti SOC 22.26 0.03.19 49.90
17 Hongisto Keijo LoJa 22.53 0.03.46 48.76
18 Savelainen Jouni HS 22.54 0.03.47 48.57
19 Hyyryläinen Raimo JuvU 23.13 0.04.06 47.75
20 Kronholm Peter Brahe 23.22 0.04.15 47.29
21 Palttala Pekka TurSa 23.23 0.04.16 47.11
22 Nurminen Jouko TP 23.36 0.04.29 46.52
22 Salminen Esko SuSi 23.36 0.04.29 46.52
24 Sipponen Markku PR 23.47 0.04.40 45.86
25 Jylkkä Markku YlivKu 23.54 0.04.47 45.49
26 Vesterinen Paavo LHR 23.55 0.04.48 45.31
27 Ollikainen Seppo JuvU 24.00 0.04.53 45.00
28 Halme Tapio AngA 24.20 0.05.13 44.23
29 Nynäs Henning Brahe 24.32 0.05.25 43.73
30 Nygård Eelis VetU 24.57 0.05.50 42.85
31 Rautanen Pauli JäPa 25.10 0.06.03 42.34
32 Högnäs Tore Brahe 25.28 0.06.21 41.70
33 Tani Ossi KS 25.29 0.06.22 41.53
34 Juujärvi Timo OH 25.47 0.06.40 40.91
35 Valkonen Timo RR 26.15 0.07.08 40.05
36 Toropainen Pauli ONMKY 26.29 0.07.22 39.56
37 Airaksinen Risto OuTa 26.52 0.07.45 38.86
38 Österbacka Bo Minken 27.26 0.08.19 37.93
39 Matilainen Juhani NilsNu 27.41 0.08.34 37.45
40 Liukkala Pekka HauSi 27.45 0.08.38 37.23
41 Vesalainen Markku AngA 28.05 0.08.58 36.67
42 Repo Veikko KajKu 28.45 0.09.38 35.69
43 Koskinen Kaj VaHa 29.05 0.09.58 35.16
44 Koutaniemi Timo LänRa 29.09 0.10.02 34.95
45 Törmälä Samuli YlivKu 30.19 0.11.12 33.49
46 Antikainen Raimo VetU 30.34 0.11.27 33.10
47 Ruokamo Eero ONMKY 30.54 0.11.47 32.63
48 Nyystilä Jukka LaihLu 31.20 0.12.13 32.06
Pienimäki Kari RaJu HYL -
Tahkola Paavo KEV HYL -

Sarja H65
Matka
Osallistujien määrä 50
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Wessman Risto HiKi 19.40 0.00.00 54.83
2 Loukonen Veikko PiKe 19.50 0.00.10 54.20
3 Tolvanen Mauri LeSi 19.56 0.00.16 53.76
4 Jokinen Leo KoS 20.27 0.00.47 52.24
5 Kanste Pekka Raseborg 20.51 0.01.11 51.08
6 Huttunen Kari KeU 20.55 0.01.15 50.76
7 Inkinen Paavo Jyry 21.30 0.01.50 49.23
8 Pitkänen Heikki RaVa 22.05 0.02.25 47.78
9 Hongisto Heimo LoJa 22.21 0.02.41 47.06
10 Sevon Niilo SalRe 22.27 0.02.47 46.71
11 Karvonen Raimo SuSi 22.44 0.03.04 45.98
12 Koivukangas Erkki KäTa 22.45 0.03.05 45.80
12 Haapala Risto KoS 22.45 0.03.05 45.80
14 Lakanen Ensio VaajTe 22.59 0.03.19 45.05
15 Juola Eero KoS 23.15 0.03.35 44.39
16 Mustonen Lauri AlatPi 23.23 0.03.43 43.99
17 Hahto Matti OrPo 23.57 0.04.17 42.82
18 Liitiäinen Reijo AOK 23.59 0.04.19 42.62
19 Moisio Kalevi TuS 24.03 0.04.23 42.36
20 Herttuainen Vesa RaKaS 24.08 0.04.28 42.08
21 Erkinheimo Voitto KortJV 24.09 0.04.29 41.91
22 Orpana Risto SOC 24.10 0.04.30 41.75
23 Immanen Pertti OrPo 24.39 0.04.59 40.80
24 Rautarae Veikko HirvHe 25.01 0.05.21 40.07
25 Peltola Tuomo MSParma 25.10 0.05.30 39.70
26 Sane Kari HS 25.17 0.05.37 39.38
26 Leino Tapio HS 25.17 0.05.37 39.38
28 Haapaniemi Niilo HaHe 25.21 0.05.41 39.02
29 Hautala Olavi RaJu 25.37 0.05.57 38.48
30 Forsblom Lars KS 25.58 0.06.18 37.84
31 Torrkulla Roy Minken 26.16 0.06.36 37.28
32 Sorri Seppo PihtTu 26.18 0.06.38 37.11
33 Niemelä Pentti LaihLu 26.28 0.06.48 36.75
34 Halkosaari Severi NivU 26.41 0.07.01 36.33
35 Tanttinen Tapani KoS 27.10 0.07.30 35.56
36 Kesti Tapani KuortKu 27.53 0.08.13 34.53
37 Tammisaari Pentti HirvHe 27.54 0.08.14 34.39
38 Verha Koitto VaRa 28.04 0.08.24 34.07
39 Karvinen Antero OH 28.05 0.08.25 33.93
40 Pajala Tauno EsSu 29.28 0.09.48 32.22
41 Myllymaa Kauko OulRe 29.32 0.09.52 32.04
42 Peltola Timo MSParma 29.44 0.10.04 31.71
43 Kyyrönen Heikki KS 30.01 0.10.21 31.30
44 Valtee Pertti HS 30.42 0.11.02 30.50
45 Rantakangas Erkki AlajA 35.25 0.15.45 26.34
46 Hanhela Mauno HaHe 43.58 0.24.18 21.15
47 Koistinen Leo VaRa 44.03 0.24.23 21.03
Pajunen Heikki PR KES -
Ansamaa Reino RaN HYL -
Jokinen Pentti KanSu HYL -

Sarja H70
Matka
Osallistujien määrä 50
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Jokinen Juhani MaMa 20.37 0.00.00 52.83
2 Salo Markku LS-37 21.40 0.01.03 50.12
3 Ekström Marcus KauWi 22.08 0.01.31 48.91
4 Partanen Paavo HyRa 22.47 0.02.10 47.37
5 Tiira Pentti Lynx 23.12 0.02.35 46.38
6 Pietiläinen Erkki PeRa 23.14 0.02.37 46.17
7 Elonen Matti RaLu 23.26 0.02.49 45.63
8 Palomäki Mikko HyRa 23.36 0.02.59 45.17
9 Kiiski Osmo SomEsa 23.39 0.03.02 44.93
10 Wastimo Reijo Pihkan 24.10 0.03.33 43.83
11 Österberg Reino LeSi 24.24 0.03.47 43.27
12 Erkkilä Olavi HlS 24.53 0.04.16 42.30
13 Toskala Paavo KoS 25.04 0.04.27 41.86
14 Pelkonen Toivo YlikNM 25.13 0.04.36 41.48
15 Tiili Kauko KontU 25.20 0.04.43 41.15
16 Nieminen Mauno ViiSu 25.54 0.05.17 40.12
17 Salo Jaakko SaPu 26.07 0.05.30 39.66
18 Keskinen Matti TikSu 26.31 0.05.54 38.94
19 Kanerva Unto Jyry 27.23 0.06.46 37.59
20 Kamila Pentti LaihLu 27.44 0.07.07 36.99
21 Rapakko Timo SuSi 27.50 0.07.13 36.74
22 Koivula Keijo HyRa 28.20 0.07.43 35.97
23 Salmela Kosti PihtTu 28.23 0.07.46 35.79
24 Mikkilä Mauno NivU 28.54 0.08.17 35.04
25 Nikula Reino OuTa 28.59 0.08.22 34.82
26 Veijovaara Jorma Pohjant 29.16 0.08.39 34.37
27 Hovikorpi Aarno HlS 29.52 0.09.15 33.57
28 Lampi Eero PäijRa 30.00 0.09.23 33.31
29 Jonkka Arvo RasKa 30.09 0.09.32 33.03
30 Jokela Vesa NivU 31.07 0.10.30 31.90
31 Haaramo Matti EsSu 31.11 0.10.34 31.72
32 Helminen Pentti JRV 31.14 0.10.37 31.56
33 Harvala Asko OH 31.49 0.11.12 30.88
34 Kämäräinen Pentti HiKi 32.45 0.12.08 29.90
35 Grönroos Timo MSParma 33.53 0.13.16 28.80
36 Karppinen Eino SäynSa 34.10 0.13.33 28.46
37 Fränti Eero KoS 35.02 0.14.25 27.67
38 Juntunen Olli HS 35.21 0.14.44 27.32
39 Valtonen Teuvo Hiisi 35.34 0.14.57 27.06
40 Luukko Jukka LS-37 35.46 0.15.09 26.82
41 Isoherranen Seppo HS 35.48 0.15.11 26.70
42 Kukkohovi Reino OSVA 36.20 0.15.43 26.22
43 Paavilainen Arvo IPR 37.05 0.16.28 25.60
44 Männikkö Kalle ONMKY 37.09 0.16.32 25.46
45 Oja Reijo NivU 40.18 0.19.41 23.39
46 Ruotsalainen Reino OH 42.09 0.21.32 22.28
47 Varis Martti OH 43.57 0.23.20 21.29
48 Ronkainen Väinö KEV 1.02.31 0.41.54 14.92
Korhonen Pauli SäynSa KES -
Junttila Olavi HS HYL -

Sarja H75
Matka
Osallistujien määrä 26
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Salminen Pertti HlS 19.55 0.00.00 49.28
2 Houni Mikko EE 20.30 0.00.35 47.59
3 Viiri Jyrki HirvHe 22.05 0.02.10 43.92
4 Kittilä Olavi SalRe 22.15 0.02.20 43.32
5 Lehkonen Reijo MaMa 22.49 0.02.54 41.99
6 Kinnunen Paavo EE 24.27 0.04.32 38.94
7 Salmi Tarmo JoKu 24.48 0.04.53 38.15
8 Myllymäki Antti VaaSu 25.05 0.05.10 37.49
9 Setälä Toivo JäPa 25.20 0.05.25 36.89
10 Hjerpe Lars Femman 25.45 0.05.50 36.06
11 Alakuijala Erkki S-2000 25.55 0.06.00 35.60
12 Ranta Esko LS-37 26.56 0.07.01 34.04
13 Hietaharju Antti ÄhtU 29.28 0.09.33 30.91
14 Ingerttilä Pentti VaKa 29.34 0.09.39 30.61
15 Puusaari Kalevi KaJu 29.43 0.09.48 30.26
16 Brax Asko TP 33.44 0.13.49 26.48
17 Patana Tapio VetU 34.17 0.14.22 25.88
18 Pelkonen Heimo KiimU 35.17 0.15.22 24.98
19 Jalava Reino KeU 35.27 0.15.32 24.70
20 Salmi Aimo VaaSu 35.49 0.15.54 24.28
21 Pyky Esko KiimU 39.58 0.20.03 21.61
22 Kopra Valto OrPo 40.18 0.20.23 21.29
23 Häkkinen Tapani IPR 40.31 0.20.36 21.03
24 Jurvakainen Heino KiimU 42.02 0.22.07 20.13
25 Laine Tapani KuoSu 45.02 0.25.07 18.66
Autio Mauno AlajA HYL -

Sarja H80
Matka
Osallistujien määrä 15
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Laurila Pertti EsSu 17.04 0.00.00 42.28
2 Asikainen Ville XYZ 17.46 0.00.42 40.18
3 Mansikkamäki Lauri KauWi 19.02 0.01.58 37.10
4 Ilonen Tauno TY 19.47 0.02.43 35.30
5 Mård Leo Kristina 20.52 0.03.48 33.10
6 Rantala Mauri KangSK 21.26 0.04.22 31.86
7 Hautala Eelis IisVi 21.27 0.04.23 31.48
8 Liski Eero LHR 21.30 0.04.26 31.05
9 Noponen Arvi SuomRa 22.32 0.05.28 29.28
10 Rajavaara Juhani PudU 25.26 0.08.22 25.64
11 Kilponen Toivo KaSu 27.17 0.10.13 23.61
12 Koivunen Rauno RaJu 31.08 0.14.04 20.45
13 Vartiainen Sulo KiimU 32.00 0.14.56 19.65
14 Snellman Henry Falken 34.40 0.17.36 17.92
Koivunen Matti RaJu HYL -

Sarja H85
Matka
Osallistujien määrä 4
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Lätti Erkki LHR 20.08 0.00.00 13.60
2 Nyystilä Unto LaihLu 35.44 0.15.36 7.28
3 Mäkelä Jouko KaSu 1.05.05 0.44.57 3.79
4 Löfroth Thor Kronan 1.13.47 0.53.39 3.16

Sarja D35
Matka
Osallistujien määrä 31
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Laitinen Kaisa YlikNM 29.14 0.00.00 78.68
2 Rantanen Maaret JRV 31.03 0.01.49 73.70
3 Vaara Annika LapVe 31.06 0.01.52 73.21
4 Laitinen Maria YlikNM 31.53 0.02.39 71.05
5 Lång Maija KuoSu 33.06 0.03.52 68.09
6 Urpalainen Heli SonPa 34.46 0.05.32 64.50
7 Tervakangas Sanna EsSu 36.56 0.07.42 60.40
8 Martinmäki Kaisu Pohjant 37.20 0.08.06 59.45
9 Åstrand Ulla-Maria Botnia 39.20 0.10.06 56.13
10 Marjala Pia-Riitta Pohjant 39.24 0.10.10 55.75
11 Päivinen Sonja KaSu 39.56 0.10.42 54.71
12 Björndahl Lilian Falken 40.49 0.11.35 53.25
13 Vaano Kristiina OK77 41.08 0.11.54 52.56
14 Väänänen Pirjo LapSu 41.12 0.11.58 52.20
15 Niinimäki Riitta Pohjant 41.44 0.12.30 51.25
16 Klasila Satu PeRa 42.35 0.13.21 49.96
17 Huuskonen Taija JRV 43.47 0.14.33 48.33
18 Goman Annukka VePo 43.58 0.14.44 47.86
19 Pasanen Maija SuomRa 44.51 0.15.37 46.67
20 Sandberg Susanna S-2000 47.02 0.17.48 44.25
21 Puro-Aho Veera YKV 47.10 0.17.56 43.89
22 Lauri Laura OH 48.34 0.19.20 42.38
23 Kela Merja OulRe 48.49 0.19.35 41.93
24 Nurmikumpu Melina KoskRi 51.00 0.21.46 39.91
25 Grankull Jaana Kronan 53.23 0.24.09 37.91
26 Kouttu Helena MaMa 58.51 0.29.37 34.20
27 Hannila Outi LänRa 1.00.07 0.30.53 33.28
28 Määttä Annu OH 1.02.47 0.33.33 31.69
29 Yrjänheikki Johanna OH 1.05.04 0.35.50 30.40
30 Lundén Kati MaMa 1.25.20 0.56.06 23.04
31 Aarnio Eija SuomRa 1.26.11 0.56.57 22.68

Sarja D40
Matka
Osallistujien määrä 30
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Mattsson Ingela PIF 27.39 0.00.00 78.75
2 Nymalm Sanna PIF 27.57 0.00.18 77.50
3 Polso Anne VetU 28.19 0.00.40 76.10
4 Saarijärvi Sari TP 29.08 0.01.29 73.58
5 Niittymäki Katri Koovee 30.45 0.03.06 69.35
6 Ketola Heli Koovee 31.09 0.03.30 68.10
7 Rantamäki Pernilla EsSu 31.49 0.04.10 66.31
8 Eskolin Tatjana PIF 31.59 0.04.20 65.62
9 Haataja Mirka EsSu 32.08 0.04.29 64.96
10 Mäki Nina JRV 32.18 0.04.39 64.28
11 Perkkiö Hanna YlivKu 32.20 0.04.41 63.86
12 Torvinen Sirpa OH 32.32 0.04.53 63.12
13 Taipalus Maarika RasKu 32.59 0.05.20 61.92
14 Jussila Tiina TP 33.43 0.06.04 60.24
15 Konttila Minna Koovee 34.10 0.06.31 59.12
16 Salonen Heidi HS 34.56 0.07.17 57.50
17 Karppinen Satu YlikNM 35.08 0.07.29 56.85
18 Takalo Susanna OSVA 35.14 0.07.35 56.37
19 Peltoniemi Anne KPV 35.21 0.07.42 55.86
20 Ojanaho Marja-Leena KemU 35.22 0.07.43 55.52
21 Palmen Virpi EsSu 35.30 0.07.51 54.99
22 Parkkinen Piia YlikNM 36.10 0.08.31 53.67
23 Paavola Mira OuTa 39.02 0.11.23 49.44
24 Rantamäki Karin HS 39.21 0.11.42 48.75
25 Niskanen Kirsi VeVe 41.54 0.14.15 45.52
26 Laaksoviita Katja SuomRa 43.31 0.15.52 43.57
27 Sillanpää Elina Pohjant 52.44 0.25.05 35.74
28 Klemetti Tarja LipTa 1.05.29 0.37.50 28.61
Maijala Mervi OH HYL -
Laurila Sari SalRe HYL -

Sarja D45
Matka
Osallistujien määrä 36
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Mattila Riitta RasTiimi 26.31 0.00.00 73.10
2 Viilo Annika TP 27.41 0.01.10 69.72
3 Toivonen Sirra KangSK 27.43 0.01.12 69.34
4 Hannuksela Eija Pohjant 28.03 0.01.32 68.22
5 Autti Marja-Liisa EsSu 29.12 0.02.41 65.24
6 Turunen Sisko Navi 29.24 0.02.53 64.52
7 Viitanen Kirsi OH 29.41 0.03.10 63.62
8 Taulavuori Tarja AlatPi 29.56 0.03.25 62.81
9 Ala-Kasari Outi RasKu 30.43 0.04.12 60.94
10 Hagman Terése AOK 31.30 0.04.59 59.16
11 Koskinen Sari Hiisi 31.37 0.05.06 58.68
12 Haapasalmi Tuija OH 32.43 0.06.12 56.45
13 Tonder Marja AlatPi 33.27 0.06.56 54.97
13 Kerkola Tiina SuSi 33.27 0.06.56 54.97
15 Lassila Päivi RasTiimi 33.42 0.07.11 54.07
16 Riikola Sirpa YlikNM 33.49 0.07.18 53.63
17 Perkkalainen Johanna EE 33.56 0.07.25 53.21
18 Schoultz von Annika OK77 34.25 0.07.54 52.22
19 Varpula Marjut EsSu 34.30 0.07.59 51.85
20 Westberg-Arrakoski Annika OK77 34.58 0.08.27 50.92
21 Oikkonen Mirka OH 35.01 0.08.30 50.61
22 Haverinen Tuula KaSu 35.38 0.09.07 49.50
23 Suhonen Sirpa KuoSu 36.59 0.10.28 47.47
24 Koskela Sari RaJu 37.22 0.10.51 46.76
25 Koskivaara Eija MSParma 37.46 0.11.15 46.05
26 Lammi Tarja KauWi 39.22 0.12.51 43.96
27 Erkkilä Marja RaJu 40.21 0.13.50 42.69
28 Iso-Koivisto Minna KauWi 40.50 0.14.19 41.98
29 Lotvonen Arja LaiVe 41.56 0.15.25 40.68
30 Paalanen Anne RR 43.41 0.17.10 38.86
31 Kaikkonen Maarit OH 48.34 0.22.03 34.78
32 Pirttilä Lea OH 53.05 0.26.34 31.66
33 Siikaluoma Minna VeVe 55.50 0.29.19 29.96
34 Aikio Outi Pohjant 1.06.39 0.40.08 24.97
35 Bergman Heidi OH 1.16.57 0.50.26 21.52
36 Määttä Anna-Maija OH 1.18.01 0.51.30 21.12

Sarja D50
Matka
Osallistujien määrä 47
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Penger Carola PIF 22.06 0.00.00 68.40
2 Nurmi Anne AngA 22.59 0.00.53 65.56
3 Oikarinen Sirkka TP 23.03 0.00.57 65.16
4 Hovikorpi Auli HlS 23.34 0.01.28 63.52
5 Linjama Mirja EsSu 23.38 0.01.32 63.13
6 Kankaanpää Tarja KauWi 24.09 0.02.03 61.58
7 Nyholm Satu TP 24.12 0.02.06 61.25
8 Airaksinen Merja KuoSu 24.26 0.02.20 60.46
9 Kihlström Kirsi Hanka 24.31 0.02.25 60.05
10 Hokajärvi Raili Pohjant 24.42 0.02.36 59.41
11 Kokkila Marita EsSu 25.00 0.02.54 58.50
12 Lahtinen Terttu IHR 25.08 0.03.02 57.99
13 Katajamäki Tuija KauWi 25.38 0.03.32 56.67
14 Ritakallio Maarit Lynx 25.47 0.03.41 56.15
15 Jokikokko Tarja OuTa 26.04 0.03.58 55.35
16 Keski-Ojala Virpi YlivKu 26.05 0.03.59 55.12
17 Salmi Kirsti RR 26.49 0.04.43 53.43
18 Väärälä Marita OH 26.56 0.04.50 53.02
19 Aho Tuula AlatPi 27.09 0.05.03 52.41
20 Salmenkylä Tuulikki HS 27.22 0.05.16 51.82
21 Linko Rita EsSu 27.59 0.05.53 50.50
22 Jurvakainen Tuija RasHy 28.02 0.05.56 50.23
23 Antikainen-Pauna Heli PIF 28.59 0.06.53 48.42
24 Kärkkäinen Tarja JRV 29.27 0.07.21 47.48
25 Väänänen Mervi OuTa 29.49 0.07.43 46.73
26 Kankaanranta Marja Hanka 30.54 0.08.48 44.94
27 Henriksson Ann-Catherine PIF 31.01 0.08.55 44.61
28 Uusitalo Suvi-Päivikki IHR 32.19 0.10.13 42.66
29 Keränen Leila OuTa 32.28 0.10.22 42.31
30 Kosamo Maire PudU 32.53 0.10.47 41.63
31 Keränen Tarja KEV 34.03 0.11.57 40.05
32 Soininen Ulla SäynSa 34.09 0.12.03 39.79
33 Hyttinen Sointu LipTa 35.10 0.13.04 38.50
34 Ekdahl Pirkko NivU 35.33 0.13.27 37.95
35 Toivonen Merja EE 35.43 0.13.37 37.63
36 Piispanen Eija OuHu 36.27 0.14.21 36.74
37 Heikkinen Jaana KEV 36.53 0.14.47 36.18
38 HAAHTI TARJA OH 40.19 0.18.13 32.97
39 Barsk Anne OH 40.29 0.18.23 32.72
40 Karanta Elina OH 41.01 0.18.55 32.17
41 Rantala Maj-Lis KPV 42.55 0.20.49 30.63
42 Myllymaa Pirkko OulRe 44.09 0.22.03 29.66
43 Mäkelä Anja RiSu 44.19 0.22.13 29.44
44 Vesanen Terhi KangSK 44.30 0.22.24 29.21
45 Jokinen Irma TurSa 45.01 0.22.55 28.76
46 Laurila Saija KangSK 50.08 0.28.02 25.73
47 Haapala Aija LipTa 50.31 0.28.25 25.44

Sarja D55
Matka
Osallistujien määrä 37
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Pelto-Huikko Anne Hiisi 20.14 0.00.00 66.66
2 Jussinniemi Seija SiSe 22.38 0.02.24 59.34
3 Virtanen Marjo Hiisi 22.52 0.02.38 58.49
4 Käkelä Maija PuolRy 23.37 0.03.23 56.39
5 Räikkönen Anneli RaVa 23.56 0.03.42 55.41
6 Määttä Anne KEV 25.28 0.05.14 51.86
7 Lindholm Ann OK77 25.53 0.05.39 50.80
8 Puolakka Päivi SäynSa 26.19 0.06.05 49.75
9 Mikkolainen Mirja VaHa 26.29 0.06.15 49.23
10 Raatikainen Päivi LohiRa 26.47 0.06.33 48.47
11 Laukkanen Raija TP 27.29 0.07.15 47.03
12 Liimatainen Raili RiSu 27.30 0.07.16 46.80
13 Humalamäki Mirja SuomRa 27.53 0.07.39 45.95
14 Soinila Helena TeuRi 28.34 0.08.20 44.65
15 Korpio Aulikki VaHa 28.35 0.08.21 44.43
16 Kuusela Vappu VaKa 28.46 0.08.32 43.95
17 Ylipelkola Eeva-Liisa KortJV 28.49 0.08.35 43.68
18 Lähteenmäki Pirjo PR 29.16 0.09.02 42.82
19 Pöyhönen Lea VetU 29.37 0.09.23 42.12
20 Eisanen Tea MaMa 29.44 0.09.30 41.77
21 Forsström Rita Raseborg 29.58 0.09.44 41.26
22 Saarikoski Päivi Pihkan 30.38 0.10.24 40.17
23 Korhonen Kii OH 31.16 0.11.02 39.18
24 Lehto Ulla KyS 31.58 0.11.44 38.15
25 Jokela Riitta YlikNM 33.01 0.12.47 36.76
26 Moilanen Kirsti MaMa 34.13 0.13.59 35.31
27 Toivanen Tuula RaN 36.30 0.16.16 32.95
28 Puromies Merja EsSu 38.22 0.18.08 31.20
29 Montonen Outi IHR 38.43 0.18.29 30.77
30 Malinen Paula KaSu 40.51 0.20.37 29.03
31 Humalamäki Marja ÄhtU 44.52 0.24.38 26.30
32 Paaso Leena PeRa 49.31 0.29.17 23.72
33 Koskialho Elisabeth RaLu 51.33 0.31.19 22.67
34 Kananen Tuula JRV 59.20 0.39.06 19.61
35 Hautamäki Leena KortJV 1.09.07 0.48.53 16.75
Soanjärvi Tuija Lynx HYL -
Hovirinta Marjo TuMe KES -

Sarja D60
Matka
Osallistujien määrä 37
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Sipponen Airi PR 20.26 0.00.00 61.12
2 Peltola Liisa MSParma 20.27 0.00.01 60.82
3 Nurminen Arja VaHa 20.54 0.00.28 59.26
4 Kauppinen Kyllikki KR 22.09 0.01.43 55.68
5 Korpinen Paula RaLu 22.21 0.01.55 54.95
5 Halme Ritva KiimU 22.21 0.01.55 54.95
7 Putkonen Lea Pohjant 22.22 0.01.56 54.44
8 Ketola Sirkka SaPu 22.25 0.01.59 54.09
9 Björklund Gunilla Falken 22.58 0.02.32 52.57
9 Saari Irmeli HirvHe 22.58 0.02.32 52.57
11 Rajaniemi Anneli OTaru 23.22 0.02.56 51.22
12 Erkinheimo Ritva KortJV 23.30 0.03.04 50.71
13 Siuko Anja SuSe 23.40 0.03.14 50.13
14 Pöntinen Tuula Navi 24.30 0.04.04 48.21
15 Huttunen Kristiina SäynSa 24.42 0.04.16 47.61
16 Stoor Anne KoS 24.57 0.04.31 46.93
17 Kanste Helena Raseborg 27.55 0.07.29 41.75
18 Hyvärinen Vappu SaPu 28.00 0.07.34 41.44
19 Nurminen Eija TP 29.24 0.08.58 39.29
20 Finnilä Katariina VetU 29.31 0.09.05 38.96
21 Bergström Anneli EsSu 29.36 0.09.10 38.68
22 Fred Bodil Femman 30.46 0.10.20 37.04
23 Nylund Marlene Falken 31.42 0.11.16 35.79
24 Kela Mirja OulRe 32.30 0.12.04 34.74
25 Kalliola Pirkko MaMa 33.20 0.12.54 33.72
26 Savonen Leena HlS 33.32 0.13.06 33.36
27 Juujärvi Marketta OH 34.14 0.13.48 32.53
28 Pelkonen Maija OSVA 34.52 0.14.26 31.79
29 Lähdekorpi Kaija Femman 35.36 0.15.10 30.99
30 Berger Gunhild Falken 38.35 0.18.09 28.46
31 Lassila Eija VetU 39.16 0.18.50 27.83
32 Korteniemi Leena S-2000 40.21 0.19.55 26.95
33 Kinnula Irma KEV 44.42 0.24.16 24.21
34 Laasanen Tuula S-2000 46.25 0.25.59 23.21
35 Hyvönen Eija RasPi 51.54 0.31.28 20.65
Köngäs Kaarina PuolRy HYL -
Lakanen Sirpa MuuRa KES -

Sarja D65
Matka
Osallistujien määrä 29
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Korkeakangas Eeva-Liisa RaJu 18.39 0.00.00 56.62
2 Palomäki Eila SuSe 19.56 0.01.17 52.70
3 Kurppa Pirjo MaMa 20.12 0.01.33 51.72
4 Karvinen Tuulikki HS 21.00 0.02.21 49.48
5 Verha Maija VaRa 21.04 0.02.25 49.05
6 Sandgren Ann-Mari NOK 22.05 0.03.26 46.54
7 Mannervesi Helena PR 22.46 0.04.07 44.89
8 Kämäräinen Paula HiKi 23.32 0.04.53 43.19
9 Peltola Kati MSParma 23.40 0.05.01 42.71
10 Salmela Juulia RiSu 24.01 0.05.22 41.85
11 Sulander Mirja-Liisa EE 24.12 0.05.33 41.30
12 Ryytty Raija SKVuoksi 24.42 0.06.03 40.24
13 Maja Alli RaJu 25.59 0.07.20 38.03
14 Taitto Annikka SKVuoksi 26.03 0.07.24 37.72
15 Forsman Brita Falken 27.03 0.08.24 36.11
16 Ohramaa Tuula Jyry 27.26 0.08.47 35.40
17 Kajava Ritva HlS 29.01 0.10.22 33.28
18 Pått Saga Minken 29.08 0.10.29 32.95
19 Särkkä Liisa Navi 29.17 0.10.38 32.59
20 Ahonen Ulla HlS 30.33 0.11.54 31.05
21 Valjakka Leena Navi 32.37 0.13.58 28.91
22 Törrö Maria-Leena VaHa 32.42 0.14.03 28.66
23 Kastemaa Tuuli HirvHe 36.10 0.17.31 25.76
24 Nikula Irma OuTa 38.07 0.19.28 24.29
25 Matila Marja LänRa 38.11 0.19.32 24.10
26 Varis Tuula OH 40.06 0.21.27 22.81
27 Kanerva Marja Raus 1.04.11 0.45.32 14.16
Koivunen Helena RaJu KES -
Havia Tuula MaMa KES -

Sarja D70
Matka
Osallistujien määrä 12
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Tanska Eeva EsSu 21.14 0.00.00 50.45
2 Ruusunen Marja-Liisa EE 21.29 0.00.15 49.18
3 Paatero Leena EsSu 22.04 0.00.50 47.22
4 Vauhkonen Marjatta EE 24.24 0.03.10 42.10
5 Latvasto Pirkko HS 26.04 0.04.50 38.85
6 Isosomppi Terttu VaHa 26.13 0.04.59 38.07
7 Lahtinen Raija VaHa 26.43 0.05.29 36.81
8 Mylly Aira OH 26.45 0.05.31 36.22
9 Isoherranen Kaarina HS 27.14 0.06.00 35.04
10 Lassila Gunvor Falken 27.48 0.06.34 33.80
11 Tiira Anja Lynx 37.08 0.15.54 24.91
12 Keskinen Leila RaJu 42.11 0.20.57 21.58

Sarja D75
Matka
Osallistujien määrä 5
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Pekkarinen Eila KeU 17.11 0.00.00 40.61
2 Holopainen Kaarina KeU 25.50 0.08.39 26.00
3 Brax Leena TP 28.50 0.11.39 22.39
4 Vehmanen Marjatta KeU 29.56 0.12.45 20.69
5 Piskonen Leena Navi 50.33 0.33.22 11.73

Sarja D80
Matka
Osallistujien määrä 3
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Snellman Gunnel Brahe 16.42 0.00.00 13.99
2 Jalava Aune KeU 23.32 0.06.50 9.18
3 Nieminen Sole JRV 24.08 0.07.26 8.23

Sarja H45B
Matka
Osallistujien määrä 13
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Vidqvist Jouni TuMe 28.45 0.00.00 48.82
2 Jylhä Taisto LohtVe 32.23 0.03.38 42.26
3 Holappa Teuvo VePo 32.54 0.04.09 40.53
4 Jussila Jorma JRV 34.13 0.05.28 37.95
5 Virkkala Harri KoS 37.26 0.08.41 33.75
6 Fredriksson Kaj Pohjant 38.01 0.09.16 32.31
7 Hannila Petri LänRa 38.27 0.09.42 31.03
8 Siirilä Jari VetU 39.18 0.10.33 29.47
9 Mourujärvi Petri HaHe 39.53 0.11.08 28.16
10 Nurminen Juha KajKu 41.11 0.12.26 26.42
11 Mutka Kai Pohjant 41.49 0.13.04 25.18
12 Kellokumpu Seppo KaSu 41.53 0.13.08 24.30
13 Holmi Lauri YlikNM 1.05.14 0.36.29 15.06

Sarja H50B
Matka
Osallistujien määrä 7
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Virtanen Markku LamSä 22.35 0.00.00 43.60
2 Huotari Arto KuPe 23.20 0.00.45 40.09
3 Vallbacka Heikki KortJV 23.39 0.01.04 37.47
4 Oikarainen Jari KEV 24.38 0.02.03 33.98
5 Parkkinen Pekka Pohjant 24.59 0.02.24 31.53
6 Juntunen Reijo IinYr 39.03 0.16.28 18.91
7 Airaksinen Petri KuoSu 44.19 0.21.44 15.55

Sarja H55B
Matka
Osallistujien määrä 24
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Linjakumpu Seppo KEV 19.53 0.00.00 56.23
2 Pellinen Jari AngA 19.55 0.00.02 55.41
3 Eriksson Sven GIF 22.52 0.02.59 47.62
4 Karppinen Jouko LaiVe 22.54 0.03.01 46.91
5 Jokinen Arto HlS 23.01 0.03.08 46.04
6 Virtala Arto LaJy 23.04 0.03.11 45.31
7 Leppälä Martti HlS 23.33 0.03.40 43.76
8 Tolppi Juha LänRa 24.03 0.04.10 42.25
9 Laaksonen Lasse SuSi 24.04 0.04.11 41.61
10 Puustinen Tuomo Pihkan 24.33 0.04.40 40.20
11 Juntunen Jarmo RasHy 25.22 0.05.29 38.33
12 Ojanperä Terho YlivKu 25.43 0.05.50 37.24
13 Huttunen Kalle KuoSu 26.10 0.06.17 36.04
14 Nieminen Kimmo KajKu 26.13 0.06.20 35.42
15 Vuori Rauno AngA 27.27 0.07.34 33.29
16 Kivipelto Kalevi AlajA 27.45 0.07.52 32.41
17 Hulkkonen Heikki Pihkan 29.23 0.09.30 30.11
18 Jumppanen Heimo Pihkan 31.41 0.11.48 27.46
19 Ronkainen Timo KEV 33.42 0.13.49 25.39
20 Kurula Juhani Pohjant 37.01 0.17.08 22.72
21 Kotila Harri YlikNM 38.32 0.18.39 21.45
22 Argillander Erkki VaKa 48.43 0.28.50 16.66
Turunen Esko SonPa HYL -
Vilminko Pauli SiSe KES -

Sarja H60B
Matka
Osallistujien määrä 34
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Salonen Kauko ViPa 19.13 0.00.00 41.20
2 Okkonen Eero KaSu 19.27 0.00.14 40.33
3 Pitkänen Reijo HU-46 19.50 0.00.37 39.19
4 Jylhä Kari JoKu 19.54 0.00.41 38.70
5 Nylund Henrik Falken 19.58 0.00.45 38.21
6 Tuohimaa Esko ONMKY 19.59 0.00.46 37.82
7 Köngäs Martti PuolRy 20.02 0.00.49 37.36
8 Määttä Anse S-2000 20.09 0.00.56 36.79
9 Torikka Kullervo KarihKa 20.31 0.01.18 35.78
10 Pöyhönen Hannu VetU 20.36 0.01.23 35.29
11 Malm Lauri Reima 20.38 0.01.25 34.88
12 Nurminen Ari VaHa 20.43 0.01.30 34.39
13 Väänänen Matti NilsNu 20.50 0.01.37 33.85
14 Kalliomaa Lasse LaihLu 20.52 0.01.39 33.46
15 Hongell Harri KoS 21.19 0.02.06 32.41
16 Toppari Pekka PuolRy 21.31 0.02.18 31.78
17 Mikkolainen Matti VaHa 21.57 0.02.44 30.82
18 Puurunen Jorma ONMKY 22.35 0.03.22 29.64
19 Hurskainen Pentti OulRe 23.27 0.04.14 28.24
20 Kämäräinen Erkki OH 23.51 0.04.38 27.46
21 Sivonen Urho SalRe 23.59 0.04.46 27.01
22 Turpeinen Timo VaajTe 24.19 0.05.06 26.34
23 Röytiö Lauri PR 24.22 0.05.09 25.99
24 Puurunen Reijo OuTa 24.44 0.05.31 25.32
25 Humalamäki Hannu ÄhtU 24.54 0.05.41 24.86
26 Hirsimäki Raimo JäPa 25.11 0.05.58 24.29
27 Pöntinen Jorma Navi 25.26 0.06.13 23.77
28 Nieminen Hannu JRV 25.37 0.06.24 23.32
29 Paikkala Jarmo Jyry 27.27 0.08.14 21.50
30 Puolakka Pekka SäynSa 29.26 0.10.13 19.81
31 Hyvönen Markku RasPi 32.10 0.12.57 17.90
32 Kujanpää Heikki AlajA 55.57 0.36.44 10.16
Lassila Vesa M VetU HYL -
Keränen Kauko UrjU HYL -

Sarja H65B
Matka
Osallistujien määrä 40
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Rauma Håkan Botnia 17.07 0.00.00 46.08
2 Partanen Aimo NilsNu 17.42 0.00.35 44.22
3 Holster Paavo OH 18.01 0.00.54 43.10
4 Valta Matti JRV 18.04 0.00.57 42.65
5 Kinnula Ahti KEV 18.33 0.01.26 41.21
6 Lukkarinen Olavi Pohjant 18.36 0.01.29 40.77
7 Backman Sven-Olof Falken 18.56 0.01.49 39.73
7 Taipalus Esko RasKe 18.56 0.01.49 39.73
9 Määttä Seppo KemijU 19.12 0.02.05 38.55
9 Salminen Jorma VaKa 19.12 0.02.05 38.55
11 Jarva Risto OrPo 19.28 0.02.21 37.40
12 Juutinen Hannu Pohjant 19.35 0.02.28 36.87
13 Tammela Seppo TikSu 19.45 0.02.38 36.25
14 Finnilä Mauri VetU 19.50 0.02.43 35.79
15 Kivistö Erkki Pihkan 19.52 0.02.45 35.42
16 Mäkinen Jaakko AngA 19.55 0.02.48 35.03
16 Kaipala Rauno Pohjant 19.55 0.02.48 35.03
18 Mikkonen Antero KoskRi 20.32 0.03.25 33.39
19 Viitasaari Jussi HimU 21.12 0.04.05 32.05
20 Havia Pertti MaMa 21.26 0.04.19 31.42
21 Pelkonen Alpo OSVA 21.28 0.04.21 31.09
21 Lassila Matti SalRe 21.28 0.04.21 31.09
23 Häkkinen Risto ViPa 21.43 0.04.36 30.17
24 Oja Jorma NivU 22.19 0.05.12 29.09
24 Lähdekorpi Mauri Femman 22.19 0.05.12 29.09
26 Tahkola Matti KEV 22.47 0.05.40 27.96
27 Alanissi Olli PäLuLu 22.57 0.05.50 27.49
28 Kuosa Harri LoJa 23.22 0.06.15 26.74
29 Äikäs Esko TikSu 23.48 0.06.41 26.00
30 Latvasto Erkki HS 25.05 0.07.58 24.43
31 Teppo Jaakko KoS 25.20 0.08.13 23.95
32 Mattila Kalle PosPy 25.21 0.08.14 23.69
33 Haase Hannu OH 25.32 0.08.25 23.29
34 Tapaninaho Kalevi ONMKY 25.55 0.08.48 22.71
35 Korhonen Seppo OH 26.17 0.09.10 22.16
36 Runtti Yrjö KiimU 28.38 0.11.31 20.13
37 Määttä Jouko PuolRy 30.26 0.13.19 18.74
38 Liljeström Åge HS 37.36 0.20.29 15.01
39 Kätkä Vesa Reima 45.33 0.28.26 12.25
Railimo Matti SOC HYL -

Sarja H70B
Matka
Osallistujien määrä 17
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Rusko Heikki VaajTe 16.10 0.00.00 41.80
2 Takkinen Esko KiimU 18.09 0.01.59 36.53
3 Alalahti Jaakko ONMKY 18.21 0.02.11 35.45
4 Punkero Toivo HyRa 19.25 0.03.15 32.85
5 Kettunen Seppo Jyry 20.15 0.04.05 30.87
6 Sulander Heikki SahKu 20.21 0.04.11 30.09
7 Jokikuona Toivo RasTiimi 20.25 0.04.15 29.37
8 Sandgren Lars NOK 22.04 0.05.54 26.60
9 Kumara Pentti SievSi 22.09 0.05.59 25.93
10 Luukkonen Taisto PudU 22.34 0.06.24 24.89
11 Jylhä Keijo JRV 24.26 0.08.16 22.47
12 Linna Esko NivU 24.28 0.08.18 21.92
13 Keskinen Jouko RaJu 24.29 0.08.19 21.39
14 Karppinen Pentti HU-46 25.24 0.09.14 20.12
15 Riihonen Taisto KauKa 27.46 0.11.36 17.95
16 Lind Matti KiimU 27.57 0.11.47 17.38
17 Luoma Simo Pihkan 30.30 0.14.20 15.51