FIN GB SWE
Kirjaudu IRMAan
SM-pitkä matka, finaali, viralliset SM-tulokset
Sarja Alue Seura Kilpailijoiden lukumäärä
Sarja H21
Matka
Osallistujien määrä 45
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Ojanaho Olli HS 1.28.11 0.00.00
2 Savolainen Eetu IkNV 1.28.22 0.00.11
3 Kirmula Miika KR 1.28.37 0.00.26
4 Aho Aaro VaHa 1.30.41 0.02.30
5 Syrjäläinen Topi HS 1.31.09 0.02.58
6 Silvennoinen Santeri KR 1.31.47 0.03.36
7 Suutari Matti VeVe 1.34.05 0.05.54
8 Nenonen Lauri KR 1.35.10 0.06.59
9 Hirvikallio Joni Koovee 1.36.13 0.08.02
10 Heinonen Samuel PR 1.36.46 0.08.35
11 Seppä Touko TuS 1.36.51 0.08.40
12 Karppinen Aleksi Navi 1.37.12 0.09.01
13 Heinaro Einari HS 1.37.25 0.09.14
14 Sorsa Aleksi TP 1.37.41 0.09.30
15 Heiska Samu TuMe 1.37.51 0.09.40
16 Kuukka Anton TP 1.38.09 0.09.58
17 Kangas Veli HS 1.38.24 0.10.13
18 Syrjäläinen Arttu HS 1.39.48 0.11.37
19 Eerola Mikko TP 1.40.11 0.12.00
20 Oksanen Teemu IkNV 1.40.26 0.12.15
21 Joensuu Ari-Pekka PR 1.41.10 0.12.59
22 Henriksson Tobias PR 1.41.31 0.13.20
23 Knuuttila Mikko IkNV 1.42.07 0.13.56
24 Arola Topias PR 1.42.25 0.14.14
25 Rauturier Maxime KR 1.43.02 0.14.51
26 Saikko Antti TP 1.43.13 0.15.02
27 Pernu Lari EsSu 1.43.18 0.15.07
28 Huostila Anssi TP 1.44.08 0.15.57
29 Suominen Miika HS 1.44.22 0.16.11
30 Leinonen Pauli LS-37 1.44.53 0.16.42
31 Sopo Aleksi Navi 1.44.56 0.16.45
32 Räsänen Markus KR 1.45.06 0.16.55
33 Silvennoinen Oskari KR 1.45.44 0.17.33
34 Toivonen Eevert KangSK 1.46.07 0.17.56
35 Tonder Aapo KR 1.46.58 0.18.47
36 Lindqvist Arttu KS 1.47.59 0.19.48
37 Stenlund Daniel Brahe 1.48.17 0.20.06
38 Donner Jonny OK77 1.48.35 0.20.24
39 Suna Jussi TuMe 1.48.43 0.20.32
40 Kuningas Janne LappRi 1.49.19 0.21.08
41 Pajunen Jere KR 1.50.32 0.22.21
42 Hapola Tuomas RaKaS 1.52.58 0.24.47
43 Takanen Lari PR 1.53.19 0.25.08
44 Ray Jonathan OK77 1.54.45 0.26.34
45 Senttula Tuukka S-JKL 1.55.27 0.27.16

Sarja D21
Matka
Osallistujien määrä 48
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Harju Venla TP 1.15.43 0.00.00
2 Teini Marika KR 1.16.17 0.00.34
3 Ukskoski Karoliina LS-37 1.18.58 0.03.15
4 Nurmi Kirsi Pohjant 1.19.27 0.03.44
5 Jalava Enni MSParma 1.20.26 0.04.43
6 Haataja Anna Pohjant 1.21.15 0.05.32
7 Mattila Elisa LS-37 1.21.30 0.05.47
8 Haapala Ida EsSu 1.21.38 0.05.55
9 Niittynen Miia KR 1.21.50 0.06.07
10 Nurminen Inka JRV 1.22.13 0.06.30
11 Heittola Suvi RasKa 1.22.17 0.06.34
12 Haanpää Anni TP 1.22.22 0.06.39
13 Kaskinen Mira RasKa 1.24.25 0.08.42
14 Silvennoinen Siiri KR 1.24.26 0.08.43
15 Sianoja Maija MSParma 1.24.40 0.08.57
16 Väätäjä Milja PR 1.24.53 0.09.10
17 Taulavuori Venla JRV 1.25.28 0.09.45
18 Uotila Ulrika KangSK 1.26.54 0.11.11
19 Westerlund Ina PR 1.27.00 0.11.17
20 Kauppila Sanna AngA 1.27.14 0.11.31
21 Schoultz von Katja PIF 1.28.17 0.12.34
22 Oksanen Maiju KangSK 1.29.23 0.13.40
23 Laaksoviita Veera KR 1.30.15 0.14.32
24 Kotkajuuri Anna RasKa 1.30.24 0.14.41
25 Kinni Saila TP 1.30.30 0.14.47
26 Gunell Yvonne PIF 1.30.46 0.15.03
27 Moilanen Anna KR 1.31.55 0.16.12
28 Mäkinen Elisa MSParma 1.33.50 0.18.07
29 Viberg Tuulia MSParma 1.34.48 0.19.05
30 Donner Janina S-JKL 1.36.42 0.20.59
31 Eerola Lotta TP 1.36.56 0.21.13
32 Hämäläinen Roosa HiKi 1.37.32 0.21.49
33 Rajamäki Netta KR 1.39.03 0.23.20
34 Väyrynen Aino KR 1.39.16 0.23.33
35 Hirvonen Milla TP 1.39.30 0.23.47
36 Jussila Ida TP 1.40.10 0.24.27
37 Väisänen Essi TP 1.40.31 0.24.48
38 Hirvonen Eveliina PR 1.40.35 0.24.52
39 Pitkänen Salla TP 1.41.15 0.25.32
39 Julkunen Sonja MSParma 1.41.15 0.25.32
41 Yliluikki Henna AngA 1.43.05 0.27.22
42 Suojanen Laura RasKa 1.43.06 0.27.23
43 Pelkonen Roosa TP 1.46.04 0.30.21
44 Rautasalo Essi LappRi 1.46.59 0.31.16
44 Miettinen Minna MSParma 1.46.59 0.31.16
46 Haavisto Emmi TuS 1.53.10 0.37.27
47 Ruoti Miina VeVe 1.57.01 0.41.18
48 Kinnala Venla TuS 2.02.08 0.46.25

Sarja H20
Matka
Osallistujien määrä 43
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kemppi Topias EsSu 1.11.31 0.00.00 92.20 94.07
2 Fomin Daniil TuS 1.11.55 0.00.24 91.36 93.21
3 Jansson Emil Brahe 1.12.26 0.00.55 90.38 92.22
4 Ronkainen Aarni JRV 1.15.29 0.03.58 86.42 88.17
5 Ojala Aaro KS 1.16.17 0.04.46 85.20 86.93
6 Sorsa Antti EsSu 1.16.30 0.04.59 84.65 86.37
7 Raasakka Jussi HS 1.17.15 0.05.44 83.53 85.22
7 Virtanen Akseli KS 1.17.15 0.05.44 83.53 85.22
9 Syrjälä Niilo LHR 1.17.56 0.06.25 82.19 83.86
10 Kirjavainen Santeri KuoSu 1.19.18 0.07.47 80.48 82.11
11 Locmelis Jekabs VeVe 1.20.35 0.09.04 78.90 80.50
12 Alajoutsi Jasper Koovee 1.21.00 0.09.29 78.21 79.79
13 Still Alec Trian 1.21.12 0.09.41 77.72 79.30
14 Virtala Alex PIF 1.22.01 0.10.30 76.66 78.22
15 Gröhn Riku TP 1.22.41 0.11.10 75.76 77.30
16 Karttila Aleksi MSParma 1.23.52 0.12.21 74.41 75.92
17 Rantala Valtteri VaHa 1.23.59 0.12.28 74.03 75.53
18 Sankelo Sampo LapVi 1.24.09 0.12.38 73.60 75.09
19 Similä Severi Pohjant 1.25.32 0.14.01 72.13 73.60
20 Salonen Seeti VaHa 1.25.41 0.14.10 71.73 73.19
21 Hämäläinen Kasperi KuoSu 1.25.43 0.14.12 71.43 72.88
22 Rokka Tuomas LHR 1.27.15 0.15.44 69.91 71.32
23 Kallela Luca HS 1.29.51 0.18.20 67.62 68.99
24 Korhonen Eetu KS 1.30.57 0.19.26 66.54 67.89
25 Myllärinen Vertti LappRi 1.31.12 0.19.41 66.10 67.44
26 Seppänen Antti ORa 1.32.54 0.21.23 64.64 65.95
27 Lemström Karl Emil Raseborg 1.33.20 0.21.49 64.09 65.39
28 Tukiainen Otso Koovee 1.33.38 0.22.07 63.63 64.92
29 Lautamäki Matias MSParma 1.33.48 0.22.17 63.27 64.55
30 Alajoutsi Oliver Koovee 1.34.18 0.22.47 62.68 63.95
31 Mbembela Karim HS 1.35.31 0.24.00 61.64 62.89
32 Nordgren Simon Trian 1.36.25 0.24.54 60.82 62.05
33 Rousku Samuli MSParma 1.36.33 0.25.02 60.49 61.72
34 Koponen Matias Lynx 1.42.50 0.31.19 56.56 57.71
35 Määttälä Mikko EsSu 1.44.49 0.33.18 55.27 56.39
36 Aaltio Eerik VaHa 1.53.51 0.42.20 50.68 51.71
37 Tamminen Kasperi LappRi 1.55.10 0.43.39 49.89 50.91
38 Nieminen Lauri VaHa 2.05.30 0.53.59 45.60 46.52
39 Tiainen Olli EsSu 2.08.42 0.57.11 44.28 45.18
40 Virtanen Ilari LS-37 2.09.48 0.58.17 43.72 44.61
Maasilta Aapo HS KES -
Rautio Juho JoKu KES -
Laitamäki Wille MSParma HYL -

Sarja H18
Matka
Osallistujien määrä 49
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Muukkonen Topias MSParma 1.04.32 0.00.00 82.69 84.62
2 Aho Rauli VaHa 1.04.39 0.00.07 82.29 84.20
3 Riissanen Pyry EsAk 1.06.10 0.01.38 80.15 82.02
4 Aaltonen Tatu Lynx 1.06.45 0.02.13 79.20 81.04
5 Ankelo Jussi MSParma 1.07.16 0.02.44 78.34 80.17
6 Verove Guilhem AngA 1.07.49 0.03.17 77.46 79.26
7 Ronkainen Elias JRV 1.09.20 0.04.48 75.52 77.28
8 Kuusikko Miska Pohjant 1.09.41 0.05.09 74.91 76.65
9 Lehtonen Elias MSParma 1.09.57 0.05.25 74.38 76.12
10 Malinen Vinski Navi 1.09.58 0.05.26 74.13 75.85
11 Mäenpää Jaakko KR 1.11.30 0.06.58 72.30 73.99
12 Paananen Joonas TuS 1.12.25 0.07.53 71.16 72.82
13 Klemettinen Simo S-JKL 1.12.32 0.08.00 70.81 72.46
14 Ala-Heikkilä Elias AR 1.13.16 0.08.44 69.88 71.51
15 Noponen Juho EsSu 1.15.01 0.10.29 68.02 69.61
16 Lehtomäki Paavo KeuKi 1.15.03 0.10.31 67.77 69.35
17 Sivonen Miro TP 1.16.01 0.11.29 66.69 68.24
18 Aalto Lauri MSParma 1.18.13 0.13.41 64.60 66.11
19 Niemelä Paavo Pohjant 1.18.15 0.13.43 64.36 65.86
20 Jussinmäki Pietari LapVi 1.18.18 0.13.46 64.11 65.60
21 Leinamo Tuomas TP 1.18.29 0.13.57 63.74 65.23
22 Määttänen Markus EsSu 1.19.40 0.15.08 62.59 64.05
23 Simola Jere Koovee 1.19.45 0.15.13 62.31 63.77
24 Lahti Paavo RasKa 1.20.02 0.15.30 61.88 63.33
25 Vepsäläinen Onni KS 1.20.17 0.15.45 61.48 62.92
26 Koivula Emil HS 1.20.35 0.16.03 61.05 62.47
27 Liponkoski Aapo TP 1.21.18 0.16.46 60.31 61.71
28 Länsiluoto Juho HS 1.21.21 0.16.49 60.06 61.46
29 Rannila Oskari LapVi 1.21.31 0.16.59 59.74 61.13
30 Hågensen Sverre PIF 1.22.04 0.17.32 59.13 60.51
31 Ruusu Rasmus EsSu 1.23.53 0.19.21 57.65 59.00
32 Engström Simon PIF 1.24.01 0.19.29 57.36 58.70
33 Niemelä Julius RaN 1.25.12 0.20.40 56.37 57.68
34 Lindroos Elias PIF 1.26.56 0.22.24 55.05 56.34
35 Ahoniemi Santeri HS 1.27.06 0.22.34 54.76 56.03
36 Saarela Thomas LHR 1.27.14 0.22.42 54.48 55.75
37 Taura Kalle VaHa 1.28.47 0.24.15 53.34 54.59
38 Heikkinen Aaro HS 1.29.59 0.25.27 52.45 53.67
39 Udell Oliver Solf 1.30.22 0.25.50 52.04 53.25
40 Vennelä Nuutti KangSK 1.30.39 0.26.07 51.69 52.90
41 Sallinen Eero KangSK 1.37.36 0.33.04 47.84 48.96
42 Kalliokoski Oskari TuS 1.39.43 0.35.11 46.66 47.75
43 Haara Eino HS 1.45.17 0.40.45 44.03 45.06
44 Gustafsson Noel EsSu 1.45.40 0.41.08 43.72 44.74
45 Makkonen Jonne KR 2.46.37 1.42.05 27.62 28.27
Donner Jesper OK77 KES -
Kujansuu Aaro RasKa KES -
Syrjälä Elmeri LHR KES -
Rautio Daniel EsSu HYL -

Sarja H16
Matka
Osallistujien määrä 28
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Fritzen Florian Lynx 47.23 0.00.00 71.64 67.79
2 Hirvilahti Joona VeVe 49.41 0.02.18 67.95 64.29
3 Koskinen Eemil TP 53.34 0.06.11 62.67 59.30
4 Tuominen Rami KanSu 55.14 0.07.51 60.44 57.18
5 Pöytäkangas Elias VaaSu 58.29 0.11.06 56.75 53.70
6 Toivonen Nuutti RR 1.00.06 0.12.43 54.91 51.96
7 Bergström Kasper Brahe 1.01.27 0.14.04 53.40 50.53
8 Jussinmäki Iisakki LapVi 1.01.40 0.14.17 52.91 50.06
9 Pöytäkangas Tuukka VaaSu 1.01.48 0.14.25 52.49 49.66
10 Pinta Leevi Koovee 1.01.51 0.14.28 52.14 49.33
11 Heino Veikka Pohjant 1.02.39 0.15.16 51.17 48.42
12 Lintula Aapo Trian 1.04.00 0.16.37 49.80 47.12
13 Liponkoski Eino TP 1.05.27 0.18.04 48.41 45.80
14 Sorsa Eero SoJy 1.07.43 0.20.20 46.51 44.01
15 Harju Tuomas RaN 1.08.31 0.21.08 45.69 43.23
16 Hyvärilä Touko RR 1.08.40 0.21.17 45.32 42.88
17 Heikkinen Altti SoJy 1.09.57 0.22.34 44.22 41.84
18 Gil Aguilar Yeray S-JKL 1.10.03 0.22.40 43.88 41.52
19 Kallela Lenni HS 1.10.20 0.22.57 43.44 41.10
20 West Viktor Minken 1.13.38 0.26.15 41.24 39.02
21 Hautala Rasmus Femman 1.14.32 0.27.09 40.48 38.31
22 Mjösund Linus EsSu 1.17.01 0.29.38 38.93 36.84
23 Lehtovirta Eetu TP 1.21.26 0.34.03 36.59 34.62
24 Noponen Veeti LapVi 1.21.48 0.34.25 36.20 34.25
25 Haapala Juuso PR 1.59.59 1.12.36 24.52 23.20
Seppälä Matias KyS HYL -
Ritala Arttu TP HYL -
Hauhia Aleksi RaJu HYL -

Sarja H15
Matka
Osallistujien määrä 50
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Töyrylä Rasmus KyS 36.21 0.00.00 73.37 69.95
2 Kemppi Anton EsSu 39.35 0.03.14 67.17 64.04
3 Kuronen Aapo JRV 42.23 0.06.02 62.54 59.62
4 Hellstedt Oliver Lynx 42.29 0.06.08 62.20 59.30
5 Sivill Tommi S-JKL 42.34 0.06.13 61.89 59.00
6 Isoherranen Antti Lynx 48.10 0.11.49 54.53 51.98
7 Haara Väinö HS 48.36 0.12.15 53.87 51.36
8 Vaje Jaakko SKUusi 49.28 0.13.07 52.76 50.30
9 Kivioja Arttu RasKa 49.35 0.13.14 52.47 50.02
10 Suomalainen Vilho LappRi 49.40 0.13.19 52.22 49.78
11 Mäenpää Ilmari KR 50.55 0.14.34 50.78 48.41
12 Koivuniemi Timo LS-37 50.56 0.14.35 50.60 48.24
13 Friman Eemeli HyRa 51.19 0.14.58 50.07 47.73
14 Takanen Eetu VeVe 51.37 0.15.16 49.62 47.30
15 Kuusinen Tuomas Lynx 51.52 0.15.31 49.22 46.92
16 Lakanen Lauri HS 53.43 0.17.22 47.37 45.16
17 Nyman Matias TuS 54.18 0.17.57 46.71 44.53
18 Vartiainen Lukas TuS 54.54 0.18.33 46.05 43.90
19 Paloheimo Lenni ORa 55.21 0.19.00 45.53 43.41
20 Kallio Santeri KoS 56.04 0.19.43 44.80 42.71
21 Saarilaakso Sulo LappRi 56.25 0.20.04 44.38 42.31
22 Kuusinen Karri Lynx 56.45 0.20.24 43.98 41.92
23 Leskinen Eemeli Lynx 57.26 0.21.05 43.31 41.29
24 Oja Lauri LapVi 58.13 0.21.52 42.59 40.60
25 Nyman Elias Lynx 58.21 0.22.00 42.35 40.37
26 Konttinen Otto SaSu 59.29 0.23.08 41.41 39.47
27 Haapala Elias RR 59.32 0.23.11 41.24 39.31
28 Syväterä Sampo TP 1.00.16 0.23.55 40.60 38.70
29 Laisev Vjatseslav Pihkan 1.00.17 0.23.56 40.45 38.56
30 Toivonen Nikolai TuS 1.01.19 0.24.58 39.64 37.79
31 Karjalainen Samuli JRV 1.01.46 0.25.25 39.22 37.38
32 Berg Eelian Botnia 1.03.36 0.27.15 37.96 36.18
33 Malmström Kaapo RR 1.05.39 0.29.18 36.65 34.94
34 Virtanen Topi PR 1.07.10 0.30.49 35.70 34.03
35 Kovanen Sauli S-JKL 1.07.59 0.31.38 35.15 33.51
36 Kukkonen Aaro VeVe 1.10.16 0.33.55 33.89 32.31
37 Pakarinen Jere RaN 1.12.32 0.36.11 32.72 31.19
38 Vartiala Oskari RaN 1.12.48 0.36.27 32.49 30.97
39 Kujansuu Lauri RasKa 1.13.09 0.36.48 32.22 30.72
40 Talka Eero KS 1.15.53 0.39.32 30.95 29.51
Lillqvist Erik TP HYL -
Lautamäki Topias MSParma HYL -
Hannula Hugo Eemil PR HYL -
Anttila Niklas KPV KES -
Kemppainen Aarne EsSu HYL -
Virkajärvi Aapo JRV HYL -
Pajari Antti SKVuoksi HYL -
Ojalainen Matias SKVuoksi HYL -
Mourujärvi Jonne RR HYL -
Länsiluoto Väinö HS HYL -

Sarja D20
Matka
Osallistujien määrä 42
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Hilo Hanne EsSu 57.54 0.00.00 93.65 92.10
2 Ankelo Elsa MSParma 1.00.59 0.03.05 88.59 87.12
3 Tala Emilia HS 1.01.09 0.03.15 88.03 86.57
4 Ojala Jenny RasKa 1.02.14 0.04.20 86.18 84.75
5 Asklöf Aino Lynx 1.03.25 0.05.31 84.26 82.86
6 Häkkinen Pihla TP 1.04.01 0.06.07 83.16 81.78
7 Nurminen Kaarina TP 1.04.49 0.06.55 81.82 80.47
8 Hahn Olivia OK77 1.05.31 0.07.37 80.65 79.31
9 Karppinen Inari EsSu 1.05.37 0.07.43 80.22 78.89
10 Heikkinen Ida VeVe 1.07.02 0.09.08 78.23 76.93
11 Lauri Silja OH 1.07.10 0.09.16 77.78 76.49
12 Mårtenson Lydia OK77 1.07.50 0.09.56 76.72 75.45
13 Hansén Amanda OK77 1.08.34 0.10.40 75.61 74.36
14 Hietala Emmi LapVi 1.09.13 0.11.19 74.62 73.38
15 Ojanaho Ansa-Lotta OH 1.09.21 0.11.27 74.19 72.96
16 Karjalainen Venla-Linnea S-JKL 1.10.54 0.13.00 72.28 71.09
17 Niemi Tiina RasKa 1.10.57 0.13.03 71.95 70.76
18 Peltonen Liisa S-JKL 1.12.04 0.14.10 70.56 69.39
19 Korpi Anna LänRa 1.12.34 0.14.40 69.80 68.65
20 Nietula Minja HS 1.13.16 0.15.22 68.87 67.72
21 Markki Emmi EsSu 1.13.39 0.15.45 68.24 67.11
22 Latvala Matilda Lynx 1.14.27 0.16.33 67.24 66.12
23 Lantta Tinja LappRi 1.14.54 0.17.00 66.57 65.47
24 Kontio Katri KangSK 1.15.03 0.17.09 66.17 65.08
25 Mäkinen Sanni EsSu 1.16.56 0.19.02 64.29 63.23
26 Kuusinen Saana TP 1.17.16 0.19.22 63.76 62.70
27 Riutto Eerika LS-37 1.19.15 0.21.21 61.91 60.89
28 Hoskari Maria RasKa 1.19.58 0.22.04 61.11 60.10
29 Palokangas Mette AlatPi 1.20.34 0.22.40 60.41 59.41
30 Linnainmaa Katja KangSK 1.20.36 0.22.42 60.14 59.14
31 Kärnä Nina KuoSu 1.21.59 0.24.05 58.88 57.91
32 Myrskog Rosa Kronan 1.22.25 0.24.31 58.33 57.37
33 Rasimus Siiri S-JKL 1.23.01 0.25.07 57.67 56.72
34 Haunia Heta RasKa 1.23.55 0.26.01 56.82 55.87
35 Torrkulla Henna Femman 1.27.10 0.29.16 54.47 53.57
36 Pääkkönen Nea SoJy 1.27.38 0.29.44 53.95 53.06
37 Soikkeli Sofia EsSu 1.28.48 0.30.54 53.02 52.14
38 Nurmilaukas Iiris LuuRa 1.32.33 0.34.39 50.66 49.82
39 Laine Anni TP 1.33.21 0.35.27 50.01 49.18
40 Jussinmäki Tuulia S-JKL 1.36.02 0.38.08 48.41 47.61
41 Mattinen Lotta JoKu 1.50.33 0.52.39 41.87 41.18
Pitkänen Helmi JRV HYL -

Sarja D18
Matka
Osallistujien määrä 48
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Ojanaho Eeva-Liina OH 53.44 0.00.00 83.50 81.12
2 Punto Elli EsSu 57.31 0.03.47 77.76 75.54
3 Lillqvist Isabella TP 58.12 0.04.28 76.60 74.41
4 Isoherranen Salla Lynx 58.21 0.04.37 76.16 73.98
5 Pellikka Virna HiKi 59.05 0.05.21 74.97 72.83
6 Kaikkonen Oona Koovee 1.00.28 0.06.44 73.02 70.93
7 Virkajärvi Heta JRV 1.00.53 0.07.09 72.28 70.22
8 Kaiponen Iida-Emilia ORa 1.01.03 0.07.19 71.85 69.80
9 Sallila Katarina HS 1.02.29 0.08.45 69.97 67.98
10 Lindén Amalia KS 1.02.55 0.09.11 69.26 67.29
11 Turakainen Veera Lynx 1.03.45 0.10.01 68.13 66.19
12 Heikkinen Roosa VeVe 1.03.53 0.10.09 67.77 65.83
13 Hyytiäinen Miina KS 1.06.37 0.12.53 64.77 62.92
14 Virtala Emmi PIF 1.06.38 0.12.54 64.54 62.70
15 Julkunen Siiri TP 1.08.25 0.14.41 62.65 60.86
16 Schmidt Emilia TP 1.08.35 0.14.51 62.29 60.51
17 Karkiainen Helmi KeuKi 1.10.00 0.16.16 60.82 59.09
18 Gröhn Ronja TP 1.11.47 0.18.03 59.11 57.43
19 Rantakokko Merianna HS 1.11.52 0.18.08 58.84 57.17
20 Laamanen Emma-Riikka TarpSu 1.12.27 0.18.43 58.17 56.51
21 Miettinen Kiia EsSu 1.12.57 0.19.13 57.58 55.94
22 Pajari Maija SKVuoksi 1.14.26 0.20.42 56.24 54.63
23 Gripenberg Ester OK77 1.14.40 0.20.56 55.87 54.28
24 Berg Nicolina Botnia 1.14.47 0.21.03 55.59 54.01
25 Karttila Inkeri MSParma 1.15.00 0.21.16 55.24 53.66
26 Lakanen Inka PerhKi 1.15.37 0.21.53 54.60 53.04
27 Rehberger Nadja HS 1.16.21 0.22.37 53.89 52.35
28 Ahonen Jutta AngA 1.16.27 0.22.43 53.63 52.10
29 Hyyppä Liina KoS 1.16.32 0.22.48 53.38 51.86
29 Hanhijärvi Maijukka EsAk 1.16.32 0.22.48 53.38 51.86
31 Hämäläinen Elina RR 1.17.24 0.23.40 52.42 50.92
31 Lindfors Karolina Falken 1.17.24 0.23.40 52.42 50.92
33 Delenne Annabelle AngA 1.18.00 0.24.16 51.65 50.17
34 Juntunen Hertta KR 1.18.02 0.24.18 51.44 49.97
35 Talvitie Meri Koovee 1.18.29 0.24.45 50.96 49.51
36 Kulju Eevi HlS 1.19.14 0.25.30 50.30 48.87
37 Hilo Jenny EsSu 1.19.31 0.25.47 49.94 48.52
38 Näsi Minea RaJu 1.20.10 0.26.26 49.36 47.95
39 Jaatinen Ilona Pohjant 1.21.12 0.27.28 48.55 47.17
40 Poijärvi Aino Koovee 1.23.12 0.29.28 47.21 45.87
41 Sipilä Mia KangSK 1.23.52 0.30.08 46.67 45.34
42 Tonder Oona KR 1.24.50 0.31.06 45.97 44.66
43 Vanhala Heidi SKUusi 1.27.12 0.33.28 44.56 43.28
44 Rajala Anni HS 1.27.43 0.33.59 44.13 42.87
45 Rautio Ulrika EsSu 1.34.56 0.41.12 40.62 39.47
46 Kaplas Kerttu JoKu 1.38.52 0.45.08 38.86 37.75
47 Enlund Julia Femman 1.39.01 0.45.17 38.66 37.56
48 Lepo Veera S-JKL 1.51.24 0.57.40 34.23 33.26

Sarja D16
Matka
Osallistujien määrä 31
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Lehtonen Venla MSParma 53.13 0.00.00 72.60 69.87
2 Mäkäräinen Selma Pohjant 53.23 0.00.10 72.01 69.31
3 Viskari Saana Lynx 54.03 0.00.50 70.76 68.11
4 Nordgren Cecilia Trian 54.48 0.01.35 69.44 66.84
5 Heinilä Lumi TP 58.15 0.05.02 65.00 62.56
6 Naskali Johanna KyRa 59.51 0.06.38 62.94 60.57
7 Kurttila Meeri Lynx 1.00.00 0.06.47 62.46 60.11
8 Lukkari Matilda SKUusi 1.00.36 0.07.23 61.52 59.21
9 Hietala Sini LapVi 1.01.00 0.07.47 60.80 58.52
10 Laakso Laura LappRi 1.02.36 0.09.23 58.94 56.73
11 Hoskari Sanni RaJu 1.02.37 0.09.24 58.61 56.41
12 Ryynänen Ella Pihkan 1.03.59 0.10.46 57.06 54.92
13 Elovaara Emma AngA 1.04.21 0.11.08 56.44 54.32
14 Kajander Alli TP 1.04.27 0.11.14 56.05 53.94
15 Salonen Heidi JRV 1.06.37 0.13.24 53.94 51.91
16 Lampinen Siina TP 1.06.46 0.13.33 53.52 51.51
17 Lehtonen Minttu SiiRa 1.10.21 0.17.08 50.52 48.63
18 Raimovaara Emma HlS 1.12.10 0.18.57 48.98 47.14
19 Ojala Aura UlvUra 1.12.47 0.19.34 48.30 46.49
20 Lampinen Pihla TP 1.13.19 0.20.06 47.69 45.90
21 Nieminen Reetta VaHa 1.13.52 0.20.39 47.07 45.30
22 Kuokka Katri IisVi 1.17.34 0.24.21 44.58 42.90
23 Nivukoski Lotta LapVi 1.21.20 0.28.07 42.28 40.69
24 Luhtasaari Nea RaJu 1.24.14 0.31.01 40.59 39.07
25 Suokko Matilda LapVi 1.28.11 0.34.58 38.55 37.11
26 Kriktilä Pihla VeVe 1.29.22 0.36.09 37.83 36.41
27 Tuomaala Ella VaaSu 1.32.35 0.39.22 36.30 34.94
28 Backman Alexandra OK77 1.35.07 0.41.54 35.13 33.82
29 Soikkeli Lauriina EsSu 1.45.26 0.52.13 31.51 30.33
30 Viippola Sofia HS 2.12.26 1.19.13 24.94 24.01
Häkkinen Kaisla TP HYL -

Sarja D15
Matka
Osallistujien määrä 38
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kajander Saana Trian 44.52 0.00.00 71.43 65.80
2 Mäki-Hokkonen Anni RaKaS 45.07 0.00.15 70.75 65.17
3 Nurmela Helmiina LS-37 46.30 0.01.38 68.36 62.97
4 Lehtinen Martta AngA 48.09 0.03.17 65.75 60.56
5 Rajala Maija RaJu 48.18 0.03.26 65.28 60.13
6 Lohtander Eerika RaLu 49.28 0.04.36 63.48 58.47
7 Enroth Emma TarpSu 49.44 0.04.52 62.87 57.91
8 Lehtonen Lilja SKUusi 50.26 0.05.34 61.74 56.87
9 Lång Emma KuoSu 51.16 0.06.24 60.49 55.72
10 Taini Elli JRV 52.18 0.07.26 59.04 54.39
11 Kankaanpää Martta EsSu 52.25 0.07.33 58.66 54.04
12 Lintunen Venla RaKaS 53.02 0.08.10 57.74 53.18
13 Papinaho Enne KeuKi 53.23 0.08.31 57.12 52.61
14 Koski Hanni Koovee 53.33 0.08.41 56.69 52.22
15 Enroth Jenna TarpSu 54.07 0.09.15 55.86 51.45
16 Björkfors Elsie Botnia 54.15 0.09.23 55.48 51.11
17 Ruotsalainen Emma LappRi 54.22 0.09.30 55.13 50.78
18 Peltonen Riikka JRV 55.03 0.10.11 54.21 49.93
19 Mäkelä Ilona Koovee 55.27 0.10.35 53.58 49.35
19 Frondelius Elli RaKaS 55.27 0.10.35 53.58 49.35
21 Malinen Fanni Navi 57.09 0.12.17 51.53 47.47
22 Päärni Iina MSParma 57.58 0.13.06 50.58 46.59
23 Lehtinen Miina AngA 1.00.25 0.15.33 48.32 44.50
24 Mustonen Vilma KangSK 1.00.31 0.15.39 48.02 44.23
25 Sumanen Siiri EsSu 1.00.52 0.16.00 47.53 43.78
26 Vallittu Tuuli KangSK 1.01.03 0.16.11 47.18 43.45
27 Mariani Sandra Koovee 1.01.22 0.16.30 46.72 43.04
28 Ahlfors Erika TP 1.01.30 0.16.38 46.41 42.75
29 Ylilehto Emilia TP 1.02.13 0.17.21 45.66 42.06
30 Niemenmaa Meeri IkNV 1.04.11 0.19.19 44.06 40.59
31 Kaplas Martta JoKu 1.04.30 0.19.38 43.65 40.20
32 Liukkonen Veera AnttU 1.06.21 0.21.29 42.23 38.90
33 Linnamäki Kerttu AngA 1.07.47 0.22.55 41.15 37.90
34 Palomäki Emilia UlvUra 1.11.01 0.26.09 39.09 36.01
35 Löfqvist Linn Femman 1.11.03 0.26.11 38.89 35.82
36 Määttälä Selma KoS 1.13.14 0.28.22 37.55 34.59
37 Ekström Saana-Mari MSParma 1.29.39 0.44.47 30.53 28.12
38 Enlund Isabella Femman 1.30.11 0.45.19 30.21 27.82

Sarja H35
Matka
Osallistujien määrä 15
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Hall Andreas Femman 1.16.26 0.00.00 90.57 90.15
2 Oikarinen Lauri S-JKL 1.16.36 0.00.10 89.41 88.99
3 Tommila Juha Hiisi 1.18.47 0.02.21 85.99 85.59
4 Fabritius Mikael LS-37 1.19.11 0.02.45 84.62 84.22
5 Åbacka Tommy Brahe 1.23.40 0.07.14 79.19 78.83
6 Istolahti Jaakko KangSK 1.24.01 0.07.35 77.98 77.62
7 Ruokamo Ville-Petteri HS 1.26.40 0.10.14 74.74 74.40
8 Forsström Calle Raseborg 1.27.03 0.10.37 73.56 73.22
9 Kleemola Lauri Lynx 1.27.11 0.10.45 72.60 72.26
10 Lehtola Tomi KR 1.29.34 0.13.08 69.84 69.51
11 Lassila Mikko HS 1.32.42 0.16.16 66.68 66.37
12 Manninen Kalle AnttU 1.33.16 0.16.50 65.48 65.17
13 Torniainen Heikki LappRi 1.38.36 0.22.10 61.18 60.90
14 Kokkinen Kari LaTa 1.41.42 0.25.16 58.59 58.32
Pajunen Jari PertPe HYL -

Sarja H40
Matka
Osallistujien määrä 37
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Mäkelä Tuomo AngA 1.07.51 0.00.00 84.17 85.50
2 Lakanen Jonne LappRi 1.09.39 0.01.48 81.66 82.95
3 Mertanen Simo LappRi 1.11.09 0.03.18 79.60 80.86
4 Rautanen Mika TuuSe 1.13.27 0.05.36 76.78 78.00
5 Pohjola Lauri S-JKL 1.14.18 0.06.27 75.58 76.78
6 Detkov Sergei Hiisi 1.17.45 0.09.54 71.92 73.06
7 Pukema Hannu-Pekka RR 1.18.20 0.10.29 71.09 72.21
8 Jansson Sören Falken 1.20.09 0.12.18 69.18 70.27
9 Katajisto Jukka-Pekka RaJu 1.24.12 0.16.21 65.57 66.60
10 Ikävalko Petri KangSK 1.24.41 0.16.50 64.91 65.94
11 Haarlaa Tapio HS 1.24.57 0.17.06 64.43 65.45
12 Wester Sebastian Trian 1.25.56 0.18.05 63.41 64.42
13 Lassila Juha VetU 1.26.13 0.18.22 62.93 63.92
14 Nurminen Janne HS 1.26.30 0.18.39 62.45 63.43
15 Kettunen Pyry SäynSa 1.29.12 0.21.21 60.29 61.24
16 Kivioja Jussi RasKa 1.29.38 0.21.47 59.73 60.68
17 Kapiainen Tomi RaKaS 1.30.35 0.22.44 58.84 59.77
18 Hyytiäinen Antti KangSK 1.30.44 0.22.53 58.49 59.41
19 Hämäläinen Ari LS-37 1.31.39 0.23.48 57.64 58.55
20 Penttinen Jaakko VaajTe 1.31.49 0.23.58 57.28 58.18
21 Myllymäki Tero VetU 1.33.04 0.25.13 56.25 57.14
22 Laisev Aleksei Pihkan 1.34.47 0.26.56 54.98 55.85
23 Forsström Ville Raseborg 1.37.34 0.29.43 53.17 54.01
24 Niemenmaa Jari IkNV 1.38.21 0.30.30 52.50 53.33
25 Soini Jussi KS 1.38.52 0.31.01 51.99 52.81
26 Siivola Jarno HS 1.40.01 0.32.10 51.15 51.96
27 Rajala Jarkko RaJu 1.44.03 0.36.12 48.94 49.72
28 Hakkarainen Tuomas EsAk 1.44.50 0.36.59 48.35 49.11
29 Korhonen Teemu EsAk 1.48.18 0.40.27 46.58 47.32
30 Nurmela Heikki Pihkan 1.48.33 0.40.42 46.26 46.99
31 Sauso Riku HS 1.52.46 0.44.55 44.31 45.01
32 Närvä Juha VaaSu 1.53.29 0.45.38 43.83 44.52
33 Huttunen Matti LappRi 1.55.10 0.47.19 42.98 43.66
34 Lassila Jussi PiTa 1.59.11 0.51.20 41.33 41.98
35 Gripenberg Mattias Brahe 2.02.10 0.54.19 40.13 40.76
Pärssinen Matti Pihkan KES -
Kemppainen Antti EsSu KES -

Sarja H45
Matka
Osallistujien määrä 49
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Lakanen Jani HS 1.05.05 0.00.00 75.70 76.26
2 Martomaa Simo KR 1.08.48 0.03.43 71.39 71.91
3 Muukkonen Petteri Trian 1.08.59 0.03.54 70.98 71.50
4 Mjösund Asgeir EsSu 1.10.55 0.05.50 68.83 69.33
5 Pikkarainen Toni HS 1.11.04 0.05.59 68.46 68.97
6 Kankaanpää Vesa OK77 1.13.48 0.08.43 65.72 66.20
7 Ritasalo Teemu EsAk 1.15.08 0.10.03 64.35 64.82
8 Kallio Kari S-JKL 1.15.51 0.10.46 63.54 64.00
9 Nurminen Ilkka HS 1.16.10 0.11.05 63.07 63.53
10 Ahola Janne Navi 1.16.34 0.11.29 62.54 63.00
11 Toivio Heikki AngA 1.17.08 0.12.03 61.88 62.34
12 Koivula Jeppe HS 1.20.51 0.15.46 58.85 59.28
13 Virtanen Matti RaPi 1.22.00 0.16.55 57.83 58.26
14 Huovila Miikka KaRa 1.22.13 0.17.08 57.49 57.92
15 Rautanen Marko TuuSe 1.22.18 0.17.13 57.25 57.67
16 Hämäläinen Jani LS-37 1.22.55 0.17.50 56.64 57.05
17 Äyräs Vesa MSParma 1.23.29 0.18.24 56.07 56.48
18 Nyman Jonas Botnia 1.23.45 0.18.40 55.71 56.11
19 Mäkäräinen Jouni Pohjant 1.23.57 0.18.52 55.39 55.80
20 Riissanen Jani EsAk 1.24.21 0.19.16 54.94 55.35
21 Nikkola Hannu RaJu 1.26.01 0.20.56 53.70 54.09
22 Myllärinen Aki JoKu 1.27.06 0.22.01 52.86 53.24
23 Packalen Totte Lynx 1.27.07 0.22.02 52.67 53.06
24 Sarkkinen Timo LaTa 1.27.09 0.22.04 52.47 52.86
25 Husu Heikki SKVuoksi 1.27.40 0.22.35 51.99 52.37
26 Hongisto Osmo LoJa 1.28.02 0.22.57 51.60 51.97
27 Saarinen Sauli MU 1.29.05 0.24.00 50.82 51.19
28 Salo Markus PunKu 1.29.33 0.24.28 50.38 50.75
29 Vaherlehto Tuomas EsAk 1.30.57 0.25.52 49.43 49.80
30 Kemppi Joni EsSu 1.30.59 0.25.54 49.25 49.61
31 Tuviala Vesa KS 1.32.02 0.26.57 48.52 48.87
32 Heikkinen Jussi-Pekka TuuSe 1.33.01 0.27.56 47.84 48.19
33 Hyyppä Tuomas KoS 1.33.40 0.28.35 47.34 47.69
34 Hämäläinen Esa KanSu 1.34.09 0.29.04 46.94 47.28
35 Kaplas Jarkko JoKu 1.35.45 0.30.40 45.99 46.33
36 Jarva Jukka OrPo 1.36.12 0.31.07 45.62 45.95
37 Höysniemi Matti Pihkan 1.36.42 0.31.37 45.22 45.55
38 Karttila Jussi MSParma 1.37.11 0.32.06 44.84 45.17
39 Nykänen Ville LappRi 1.39.46 0.34.41 43.52 43.84
40 Seppälä Ville KyS 1.39.54 0.34.49 43.31 43.63
41 Hautala Jari Femman 1.43.07 0.38.02 41.81 42.12
42 Gröhn Timo TP 1.45.26 0.40.21 40.74 41.04
43 Ryynänen Tuukka Pihkan 1.45.33 0.40.28 40.55 40.85
44 Marttinen Jarno AnttU 1.52.51 0.47.46 37.79 38.07
45 Palokangas Markus AlatPi 1.53.39 0.48.34 37.39 37.67
46 Tonder Mika SKVuoksi 1.55.49 0.50.44 36.56 36.83
47 Pulli Veli-Matti LappRi 1.58.10 0.53.05 35.70 35.96
48 Tuomaala Ville VaaSu 2.24.45 1.19.40 29.04 29.25
Lilja Arto AnttU KES -

Sarja H50
Matka
Osallistujien määrä 50
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Noponen Petri AnttU 56.04 0.00.00 72.74 71.31
2 Pesu Raino Hiilto 56.17 0.00.13 72.24 70.82
3 Kettunen Heikki VaajTe 56.37 0.00.33 71.60 70.19
4 Loukkalahti Marko HiKi 58.05 0.02.01 69.57 68.21
5 Sivill Keijo UurU 59.41 0.03.37 67.50 66.17
6 Kyyrönen Samuli RR 59.58 0.03.54 66.97 65.65
7 Tala Tuomas HS 59.59 0.03.55 66.74 65.43
8 Sivill Timo VaajTe 1.00.26 0.04.22 66.04 64.74
9 Virtanen Antti HlS 1.00.51 0.04.47 65.38 64.10
10 Salonen Mikko HS 1.01.54 0.05.50 64.07 62.81
11 Nymalm Sören PIF 1.02.18 0.06.14 63.46 62.21
12 Gusev Ilya LappRi 1.03.23 0.07.19 62.18 60.96
13 Asklöf Tom Lynx 1.03.56 0.07.52 61.45 60.24
14 Jääskeläinen Iiro VeVe 1.04.06 0.08.02 61.09 59.89
15 Ahtiainen Akseli KR 1.04.51 0.08.47 60.20 59.01
16 Rönnemaa Antti SiiRa 1.04.52 0.08.48 59.99 58.81
17 Lantela Jaani EsSu 1.04.59 0.08.55 59.69 58.51
18 Numminen Mika UrjU 1.05.02 0.08.58 59.45 58.28
19 Torrkulla Jan Femman 1.05.19 0.09.15 59.00 57.84
20 Länsiluoto Jaakko HS 1.08.14 0.12.10 56.30 55.19
21 Forsblom Vesa LS-37 1.08.19 0.12.15 56.04 54.94
22 Korhonen Mika SKVuoksi 1.09.11 0.13.07 55.16 54.08
23 Kurhinen Tomi KS 1.09.26 0.13.22 54.78 53.71
24 Taskila Sakari LeSi 1.09.35 0.13.31 54.49 53.42
25 Holm Jari ViiSu 1.09.40 0.13.36 54.24 53.18
26 Ruuska Vesa KangSK 1.09.42 0.13.38 54.04 52.97
27 Larmala Juha-Pekka EsSu 1.11.05 0.15.01 52.81 51.77
28 Haaramo Panu EsSu 1.11.58 0.15.54 51.99 50.97
29 Mannervesi Mika AngA 1.13.13 0.17.09 50.93 49.93
30 Ryyppö Jarkko RaVa 1.14.27 0.18.23 49.92 48.94
31 Palmen Henrik EsSu 1.14.37 0.18.33 49.64 48.66
32 Rajala Marko HS 1.14.51 0.18.47 49.32 48.35
33 Friman Sami HyRa 1.15.14 0.19.10 48.90 47.94
34 Venäläinen Toni VaHa 1.15.15 0.19.11 48.72 47.77
35 Ojala Marko UlvUra 1.15.40 0.19.36 48.29 47.34
36 Liljeström Kimmo HS 1.15.55 0.19.51 47.97 47.02
37 Heikkinen Jarkko VeVe 1.16.07 0.20.03 47.68 46.74
38 Oksanen Tuomo Navi 1.16.14 0.20.10 47.44 46.51
39 Ojala Jari PirHi 1.17.31 0.21.27 46.49 45.58
40 Koistinen Janne Uolevi SalVil 1.17.41 0.21.37 46.23 45.32
41 Anttonen Mikael KaRa 1.19.10 0.23.06 45.21 44.32
42 Lehtonen Timo LS-37 1.19.40 0.23.36 44.77 43.89
43 Ikäheimonen Jari EsSu 1.20.51 0.24.47 43.96 43.10
44 Saalasti Petri MulPa 1.21.18 0.25.14 43.56 42.71
45 Isoherranen Sami Lynx 1.24.45 0.28.41 41.64 40.82
46 Kerkola Mika SuSi 1.26.22 0.30.18 40.72 39.92
47 Nieminen Jyrki LHR 1.27.08 0.31.04 40.22 39.43
48 Kuosmanen Tuomo Pihkan 1.28.30 0.32.26 39.45 38.68
49 Mauriala Jarmo Koovee 1.31.22 0.35.18 38.08 37.33
Suominen Juha-Matti LaJy HYL -

Sarja H55
Matka
Osallistujien määrä 47
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Koskinen Juha VaajTe 53.54 0.00.00 68.48 67.88
2 Karppinen Timo Pohjant 54.29 0.00.35 67.53 66.93
3 Helin Timo VaRa 57.35 0.03.41 63.68 63.12
4 Donner Jan OK77 58.01 0.04.07 63.00 62.44
5 Enroth Vesa TarpSu 58.15 0.04.21 62.54 61.99
6 Inkeri Pekka ORa 59.53 0.05.59 60.63 60.10
7 Gynther Kimmo IHR 1.00.23 0.06.29 59.93 59.40
8 Noponen Pekka S-JKL 1.00.42 0.06.48 59.42 58.90
9 Laaksonen Petri UNO 1.01.27 0.07.33 58.50 57.98
10 Jaakkola Jari MaMa 1.02.02 0.08.08 57.76 57.25
11 Kahiala Jari Pihkan 1.02.59 0.09.05 56.69 56.19
12 Oksanen Teijo HS 1.04.22 0.10.28 55.29 54.80
13 Heinola Ari VeVe 1.05.44 0.11.50 53.96 53.48
14 Kälviäinen Sami HS 1.06.48 0.12.54 52.92 52.45
15 Enroth Eero KangSK 1.07.02 0.13.08 52.55 52.09
16 Hintsanen Harri IHR 1.08.12 0.14.18 51.48 51.02
17 Haajanen Leif Raseborg 1.08.19 0.14.25 51.21 50.76
18 Karjalainen Harri EsSu 1.08.39 0.14.45 50.79 50.34
19 Ojanen Tuomas HS 1.08.54 0.15.00 50.43 49.98
20 Heikkilä Ossi S-JKL 1.09.06 0.15.12 50.11 49.67
21 Niskanen Petteri RasHy 1.09.19 0.15.25 49.78 49.34
22 Ekström Thomas MSParma 1.10.20 0.16.26 48.89 48.46
23 Rahkola Mika OH 1.10.26 0.16.32 48.65 48.22
24 Kiljunen Juha LS-37 1.10.40 0.16.46 48.32 47.89
25 Heinilä Hannu RaVa 1.10.50 0.16.56 48.03 47.61
26 Suominen Jukka LaJy 1.11.28 0.17.34 47.44 47.02
27 Niinimäki Risto Pihkan 1.12.19 0.18.25 46.71 46.30
28 Lohikainen Timo RaVa 1.12.25 0.18.31 46.48 46.07
29 Thitz Eero SaSu 1.13.22 0.19.28 45.72 45.31
30 Virta Marko TuS 1.13.25 0.19.31 45.52 45.12
31 Ojalainen Jorma SKVuoksi 1.14.22 0.20.28 44.78 44.38
32 Savilahti Petri Lynx 1.15.20 0.21.26 44.05 43.66
33 Mattinen Reijo JoKu 1.15.53 0.21.59 43.57 43.18
34 Hakulinen Pekka EsSu 1.15.55 0.22.01 43.39 43.01
35 Laasonen Mauri TP 1.16.34 0.22.40 42.86 42.49
36 Lauri Hannu OH 1.17.30 0.23.36 42.19 41.82
37 Stenlund Tom Brahe 1.17.40 0.23.46 41.95 41.58
38 Natunen Timo SaSu 1.18.17 0.24.23 41.46 41.10
39 Mutka Jouni S-JKL 1.19.45 0.25.51 40.55 40.19
40 Koskela Heikki RaJu 1.20.23 0.26.29 40.08 39.73
41 Laasanen Juha KauWi 1.23.40 0.29.46 38.36 38.02
42 Hauhia Teemu RaJu 1.26.44 0.32.50 36.87 36.54
43 Jussila Jorma JRV 1.27.17 0.33.23 36.50 36.18
44 Brink Anders PIF 1.28.06 0.34.12 36.02 35.71
45 Karling Harri Pihkan 1.31.01 0.37.07 34.74 34.43
Jäppinen Jyrki OK77 HYL -
Kyhäräinen Jukka HS HYL -

Sarja H60
Matka
Osallistujien määrä 55
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Peltola Ilkka IHR 57.05 0.00.00 62.55 62.23
2 Heiskanen Hannu SonPa 58.09 0.01.04 61.23 60.92
3 Vuorinen Pekka Trian 58.57 0.01.52 60.23 59.93
4 Vestola Heikki NaTe 59.26 0.02.21 59.57 59.27
5 Junkala Eero KannUra 59.34 0.02.29 59.27 58.98
6 Aalto Aimo RaN 59.36 0.02.31 59.07 58.78
7 Helander Rolf OuHu 59.57 0.02.52 58.56 58.27
8 Kuusinen Mikko Lynx 1.00.18 0.03.13 58.06 57.77
9 Markki Tapio EsSu 1.00.34 0.03.29 57.64 57.35
10 Kauppinen Tuomo HyRa 1.00.38 0.03.33 57.41 57.12
11 Kärkkäinen Panu JRV 1.00.52 0.03.47 57.03 56.74
12 Laiho Hannu RaVa 1.01.34 0.04.29 56.22 55.94
13 Stenlund Dan Brahe 1.03.02 0.05.57 54.75 54.48
14 Nyholm Thomas Trian 1.03.10 0.06.05 54.48 54.21
15 Mäkikyrö Jukka OH 1.03.18 0.06.13 54.21 53.94
16 Silvennoinen Jussi KR 1.03.52 0.06.47 53.57 53.31
17 Paganus Ari AngA 1.05.08 0.08.03 52.38 52.12
18 Airosalo Jarmo Navi 1.05.10 0.08.05 52.20 51.94
19 Tuomisto Juha VaaSu 1.05.23 0.08.18 51.88 51.62
20 Valkonen Pasi IHR 1.06.25 0.09.20 50.92 50.66
21 Virtanen Markku LamSä 1.06.52 0.09.47 50.43 50.18
22 Vornanen Pekka SuoVa 1.07.35 0.10.30 49.75 49.50
23 Jeskanen Taito IlU 1.08.41 0.11.36 48.81 48.56
24 Huotari Arto KuPe 1.10.38 0.13.33 47.32 47.08
24 Hirvensalo Jorma SaPu 1.10.38 0.13.33 47.32 47.08
26 Forss Jari SaSu 1.11.07 0.14.02 46.72 46.48
27 Penttinen Tapani AnttU 1.12.33 0.15.28 45.66 45.43
28 Asikainen Timo Hiisi 1.13.20 0.16.15 45.04 44.81
29 Laine Kimmo KyS 1.13.37 0.16.32 44.73 44.50
30 Hänninen Jukka RaN 1.13.41 0.16.36 44.55 44.33
31 Kosonen Hannu ORa 1.13.53 0.16.48 44.30 44.08
32 Salonen Timo VaHa 1.14.16 0.17.11 43.94 43.71
33 Virtala Markku PIF 1.17.34 0.20.29 41.94 41.73
34 Frilander Heikki Trian 1.17.47 0.20.42 41.69 41.48
35 Martiskainen Juho SKVuoksi 1.18.20 0.21.15 41.27 41.07
36 Laukkarinen Kari SKUusi 1.18.55 0.21.50 40.84 40.64
37 Kortetjärvi Hannu PäLuLu 1.19.29 0.22.24 40.43 40.22
38 Tiusanen Hannu SaSu 1.21.00 0.23.55 39.55 39.35
39 Parnetti Roy Navi 1.23.16 0.26.11 38.35 38.16
40 Viinikainen Mikko EsSu 1.24.07 0.27.02 37.85 37.66
41 Toivonen Jari EE 1.25.04 0.27.59 37.31 37.12
42 Arki Hannu TuMe 1.27.22 0.30.17 36.21 36.03
43 Hirvonen Petteri TuMe 1.27.34 0.30.29 36.02 35.84
44 Piispanen Reima OuHu 1.28.04 0.30.59 35.70 35.52
45 Puustinen Tuomo Pihkan 1.28.28 0.31.23 35.43 35.25
46 Kylliäinen Seppo LappRi 1.30.39 0.33.34 34.46 34.29
47 Vainio Kari TuMe 1.30.56 0.33.51 34.25 34.07
48 Lampinen Raino HS 1.31.58 0.34.53 33.75 33.58
49 Järvinen Jari HlT 1.36.47 0.39.42 31.97 31.81
50 Ritakallio Timo Lynx 1.38.48 0.41.43 31.22 31.06
51 Liukkonen Jari IHR 1.46.03 0.48.58 28.99 28.85
52 Syrjänen Jukka Koovee 1.56.22 0.59.17 26.34 26.20
53 Honkanen Jarmo LieRa 2.38.36 1.41.31 19.26 19.16
Ahvonen Jyrki HS KES -
Oikarinen Jarmo TP KES -

Sarja H65
Matka
Osallistujien määrä 48
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Nissilä Jorma KoS 54.49 0.00.00 55.56 55.91
1 Fincke Pekka VeVe 54.49 0.00.00 55.56 55.91
3 Rantio Jukka-Pekka HauSi 57.04 0.02.15 53.02 53.37
4 Toivonen Esa TarpSu 57.07 0.02.18 52.81 53.15
5 Karamo Jouko HS 57.30 0.02.41 52.29 52.62
6 Kekoni Lauri HS 57.31 0.02.42 52.10 52.44
7 Hyppänen Timo EKSu 58.08 0.03.19 51.38 51.71
8 Vennelä Simo-Pekka NaTe 58.20 0.03.31 51.04 51.37
9 Niemi Arto RR 58.28 0.03.39 50.76 51.09
10 Tikkanen Tapio SaSu 58.29 0.03.40 50.58 50.90
11 Kaura-aho Pertti Jyry 59.15 0.04.26 49.76 50.08
12 Pelkonen Heikki NaTe 1.02.50 0.08.01 46.77 47.07
13 Kiiskinen Arto TP 1.04.50 0.10.01 45.17 45.47
14 Högnäs Tore Brahe 1.04.55 0.10.06 44.97 45.26
15 Kronholm Peter Brahe 1.05.07 0.10.18 44.68 44.97
16 Halme Tapio AngA 1.06.00 0.11.11 43.93 44.22
17 Saramäki Jukka Lynx 1.07.01 0.12.12 43.12 43.40
18 Nieminen Tapio JRV 1.07.08 0.12.19 42.90 43.18
19 Töyrylä Teuvo VeVe 1.07.39 0.12.50 42.43 42.70
20 Liikkanen Reima LaTa 1.08.31 0.13.42 41.75 42.02
21 Malinen Jouko RR 1.09.08 0.14.19 41.24 41.51
22 Saarimäki Ilkka AngA 1.09.17 0.14.28 41.01 41.27
23 Vehmaa Hannu EE 1.09.21 0.14.32 40.83 41.09
24 Helle Markku SaPu 1.10.12 0.15.23 40.20 40.46
25 Yli-Kaatiala Jorma KuortKu 1.10.19 0.15.30 39.99 40.25
26 Parkkinen Kauko RR 1.10.27 0.15.38 39.78 40.04
26 Linjala Pekka SaSu 1.10.27 0.15.38 39.78 40.04
28 Tervo Arhi ONMKY 1.10.59 0.16.10 39.21 39.46
29 Turpeinen Seppo KontU 1.11.14 0.16.25 38.93 39.18
30 Ritanotko Markku TuMe 1.12.12 0.17.23 38.28 38.52
31 Forsström Ove Raseborg 1.12.38 0.17.49 37.91 38.16
32 Wickholm Björn-Erik Raseborg 1.13.15 0.18.26 37.46 37.70
33 Ojapalo Ilkka RR 1.15.32 0.20.43 36.20 36.43
34 Pulkkinen Erkki RaLu 1.15.57 0.21.08 35.87 36.11
35 Valkonen Timo RR 1.16.36 0.21.47 35.44 35.67
36 Jokinen Matti TuVi 1.18.14 0.23.25 34.58 34.80
37 Joki Sauli VetU 1.19.36 0.24.47 33.86 34.08
38 Lindroos Mårten KSF 1.19.57 0.25.08 33.59 33.81
39 Kurkela Reino OH 1.20.44 0.25.55 33.15 33.36
40 Tuononen Ismo KS 1.20.55 0.26.06 32.95 33.16
41 Värtö Simo JoKu 1.23.03 0.28.14 31.99 32.19
42 Kumpulainen Olli JäPa 1.23.38 0.28.49 31.65 31.85
43 Pensas Esko LaihLu 1.24.04 0.29.15 31.37 31.57
44 Nurisalo Seppo KoS 1.24.14 0.29.25 31.19 31.39
45 Vainikka Jari Pihkan 1.25.01 0.30.12 30.79 30.99
46 Paunonen Hannu Koovee 1.26.37 0.31.48 30.11 30.30
47 Lepistö Heikki OrPo 1.40.06 0.45.17 25.96 26.12
Vilminko Pauli SiSe KES -

Sarja H70
Matka
Osallistujien määrä 53
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kemppainen Taisto VaKa 50.42 0.00.00 51.19 53.86
2 Saarinen Heikki MU 50.57 0.00.15 50.79 53.44
3 Hyyryläinen Raimo JuvU 53.30 0.02.48 48.23 50.74
4 Tervo Vesa RR 54.42 0.04.00 47.03 49.49
5 Turunen Erkki SuSe 55.57 0.05.15 45.85 48.24
6 Keltamäki Seppo JoKu 56.34 0.05.52 45.22 47.58
7 Ollikainen Seppo JuvU 56.47 0.06.05 44.91 47.26
8 Pulkkinen Heimo HS 56.55 0.06.13 44.68 47.01
9 Helkkula Simo PiTa 57.08 0.06.26 44.38 46.69
10 Käyhkö Kari LS-37 57.45 0.07.03 43.77 46.06
11 Kokkonen Hannu AR 57.47 0.07.05 43.62 45.89
12 Rautanen Pauli JäPa 58.48 0.08.06 42.74 44.97
13 Rauhamäki Kimmo JRV 58.53 0.08.11 42.55 44.77
14 Rantapuska Seppo PetPe 59.23 0.08.41 42.06 44.26
15 Pienimäki Kari RaJu 59.25 0.08.43 41.91 44.10
16 Hintukainen Keijo TuS 1.00.29 0.09.47 41.05 43.19
17 Helkkula Rauli TuMe 1.00.44 0.10.02 40.76 42.89
18 Laine Harri KauKa 1.01.15 0.10.33 40.29 42.39
19 Butilkin Niilo SäynSa 1.02.17 0.11.35 39.50 41.57
20 Lakanen Ensio VaajTe 1.02.31 0.11.49 39.24 41.28
21 Lavikainen Jussi KangSK 1.05.19 0.14.37 37.44 39.39
22 Salminen Esko TurSa 1.05.25 0.14.43 37.27 39.21
23 Mäkelä Martti SOC 1.05.55 0.15.13 36.87 38.80
24 Eklund Ralf RaLu 1.05.58 0.15.16 36.73 38.65
25 Töyrylä Hannu KS 1.06.13 0.15.31 36.48 38.38
26 Lahti Jaakko S-JKL 1.06.26 0.15.44 36.25 38.14
27 Tani Ossi KS 1.06.29 0.15.47 36.11 37.99
28 Kyckling Veli-Matti HS 1.08.22 0.17.40 35.00 36.83
29 Lakkinen Keijo SuSe 1.08.23 0.17.41 34.89 36.71
30 Ilmakunnas Pekka Pihkan 1.09.05 0.18.23 34.42 36.22
31 Pusa Raimo OrPo 1.09.24 0.18.42 34.16 35.94
32 Arvola Paavo TurSa 1.09.34 0.18.52 33.97 35.74
33 Nieminen Pertti RR 1.11.24 0.20.42 32.99 34.71
34 Tolvanen Mauri LeSi 1.11.26 0.20.44 32.87 34.59
35 Parjanne Mikko EsSu 1.12.10 0.21.28 32.43 34.13
36 Salmenoja Pertti HirvHe 1.12.24 0.21.42 32.23 33.91
37 Myllymäki Ari KPV 1.12.55 0.22.13 31.90 33.56
38 Tarvainen Juhani PiTa 1.13.11 0.22.29 31.68 33.33
39 Miettinen Kauko SuoVa 1.17.10 0.26.28 29.95 31.51
40 Lassila Heikki PiTa 1.19.24 0.28.42 29.01 30.52
41 Nisonen Tapani Navi 1.20.14 0.29.32 28.61 30.11
42 Lindqvist Pekka RaKaS 1.23.49 0.33.07 27.30 28.73
43 Kaukiainen Raimo HU-46 1.24.01 0.33.19 27.15 28.56
44 Espo Matti KS 1.27.21 0.36.39 26.03 27.38
45 Laine Jaakko HS 1.33.57 0.43.15 24.12 25.38
46 Puolakka Pekka SäynSa 3.05.11 2.14.29 12.20 12.83
Tarvonen Keijo Kalske HYL -
Hongisto Keijo LoJa KES -
Ryynänen Jorma Pihkan HYL -
Turpeinen Timo VaajTe KES -
Pöllönen Tenho LappRi KES -
Liukkala Pekka HauSi KES -
Kerkola Pekka HlT KES -

Sarja H75
Matka
Osallistujien määrä 51
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Inkinen Paavo Jyry 47.37 0.00.00 45.53 44.54
2 Kanste Pekka PeRa 47.41 0.00.04 45.33 44.35
3 Peltola Timo MSParma 47.51 0.00.14 45.03 44.06
4 Tammisaari Pentti HirvHe 49.21 0.01.44 43.53 42.59
5 Valtee Pertti HS 49.38 0.02.01 43.15 42.22
6 Jokinen Leo KoS 50.36 0.02.59 42.20 41.29
7 Ansamaa Reino RaN 51.09 0.03.32 41.62 40.72
8 Koistinen Leo VaRa 53.53 0.06.16 39.39 38.53
9 Pajala Tauno EsSu 53.57 0.06.20 39.22 38.37
10 Hongisto Heimo LoJa 54.08 0.06.31 38.96 38.12
11 Rautarae Veikko HirvHe 55.19 0.07.42 38.01 37.19
12 Wessman Risto HiKi 56.29 0.08.52 37.11 36.31
13 Mäkinen Juhani SalRe 57.22 0.09.45 36.43 35.64
14 Mustranta Antti HS 57.33 0.09.56 36.20 35.42
15 Liljeström Åge HS 58.23 0.10.46 35.57 34.80
16 Herttuainen Vesa RaKaS 1.01.13 0.13.36 33.82 33.09
17 Kivistö Erkki Pihkan 1.02.05 0.14.28 33.24 32.52
18 Lågland Henry Malax 1.02.27 0.14.50 32.94 32.23
19 Moisio Kalevi TuS 1.03.10 0.15.33 32.47 31.76
20 Lukkarinen Olavi Pohjant 1.03.33 0.15.56 32.17 31.47
21 Partanen Paavo HyRa 1.04.27 0.16.50 31.62 30.93
22 Soimasuo Juhani Eräp 1.04.40 0.17.03 31.41 30.73
23 Leppäkorpi Eero IHR 1.05.14 0.17.37 31.04 30.37
24 Kyöstilä Matti RaKaS 1.06.00 0.18.23 30.58 29.92
25 Sane Kari HS 1.06.27 0.18.50 30.27 29.62
26 Mäkilä Ilmari EsSu 1.07.07 0.19.30 29.88 29.23
27 Rönkkö Paavo EsSu 1.07.22 0.19.45 29.67 29.03
28 Palo Hannu Navi 1.08.37 0.21.00 29.03 28.41
29 Mattila Pertti HS 1.09.15 0.21.38 28.67 28.05
30 Orrensalo Reijo TuVi 1.10.16 0.22.39 28.17 27.56
31 Backman Sven-Olof Falken 1.10.42 0.23.05 27.90 27.30
32 Virtanen Kalle RaLu 1.10.58 0.23.21 27.71 27.11
33 Pöyhiä Jorma JoKu 1.11.36 0.23.59 27.37 26.78
34 Mannervesi Simo RaLu 1.12.08 0.24.31 27.08 26.49
35 Kemppi Jorma Navi 1.12.25 0.24.48 26.88 26.30
36 Tammela Seppo TikSu 1.12.58 0.25.21 26.59 26.01
37 Kyyrönen Heikki KS 1.14.25 0.26.48 25.98 25.42
38 Ekholm Hans AOK 1.14.27 0.26.50 25.89 25.33
39 Valta Matti JRV 1.15.19 0.27.42 25.50 24.95
40 Jolanki Jorma Navi 1.18.31 0.30.54 24.38 23.85
41 Verha Koitto VaRa 1.19.44 0.32.07 23.93 23.41
42 Hedenström Rauno MaMa 1.19.47 0.32.10 23.83 23.31
43 Paukkunen Ossi RaKaS 1.30.45 0.43.08 20.88 20.43
44 Kuosa Harri LoJa 1.31.41 0.44.04 20.59 20.15
45 Niinimäki Jukka HyRa 1.32.00 0.44.23 20.45 20.01
46 Hartikainen Pertti S. RiSu 1.35.22 0.47.45 19.66 19.24
47 Kotikoski Juhani TP 1.37.13 0.49.36 19.22 18.81
48 Kytöjoki Juhani Jyry 1.37.42 0.50.05 19.06 18.65
49 Kykkänen Herkko KaaRa 1.38.57 0.51.20 18.75 18.35
Rusko Heikki VaajTe KES -
Seitsonen Kauko KS KES -

Sarja H80
Matka
Osallistujien määrä 20
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Junttila Olavi HS 36.20 0.00.00 44.01 44.20
2 Rantala Heikki EE 42.15 0.05.55 37.55 37.71
3 Åberg Karl-Erik EsSu 45.26 0.09.06 34.64 34.79
4 Kilo Esko LappRi 46.36 0.10.16 33.50 33.64
5 Palomäki Mikko HyRa 47.31 0.11.11 32.59 32.73
6 Elomaa Pekka EsSu 47.35 0.11.15 32.28 32.42
7 Hovikorpi Aarno HlT 47.36 0.11.16 32.01 32.14
8 Karjalainen Jouko HS 50.43 0.14.23 29.79 29.91
9 Salo Markku LS-37 51.12 0.14.52 29.26 29.38
10 Kvick Aimo IHR 51.35 0.15.15 28.80 28.92
11 Hakio Risto HS 51.44 0.15.24 28.47 28.59
12 Erkkilä Olavi HlS 53.32 0.17.12 27.28 27.39
13 Nieminen Mauno ViiSu 55.54 0.19.34 25.90 26.01
14 Karnaattu Mauri KS 59.23 0.23.03 24.17 24.27
15 Mattsson Per-Åke KSF 59.58 0.23.38 23.72 23.82
16 Salmi Tarmo JoKu 1.00.40 0.24.20 23.24 23.34
17 Saario Pentti LoJa 1.01.06 0.24.46 22.87 22.96
18 Repo Voitto RaKaS 1.05.36 0.29.16 21.11 21.19
Tahvanainen Veijo LS-37 HYL -
Tolonen Kalle Mesik KES -

Sarja H85
Matka
Osallistujien määrä 9
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Ranta Esko LS-37 43.56 0.00.00 35.80 34.12
2 Hietaharju Antti ÄhtU 47.20 0.03.24 32.61 31.08
3 Patana Tapio VetU 47.25 0.03.29 31.93 30.43
4 Matikainen Martti KeKaRa 52.15 0.08.19 28.41 27.08
5 Kontunen Pauli MiehVi 55.57 0.12.01 26.00 24.78
6 Suutari Veikko JoKu 56.10 0.12.14 25.38 24.19
7 Jokinen Eino HyRa 58.34 0.14.38 23.84 22.72
8 Laurila Pertti EsSu 1.01.44 0.17.48 22.13 21.10
Ryyppö Toivo RaKaS KES -

Sarja D35
Matka
Osallistujien määrä 21
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Dambe Inga PR 53.38 0.00.00 102.30 93.85
2 Kriikkula Johanna RaJu 56.40 0.03.02 96.10 88.16
3 Taanila Marjo S-JKL 1.00.01 0.06.23 90.05 82.61
4 Lax Sara VetU 1.02.58 0.09.20 85.18 78.14
5 Kangasaho Essi HiKi 1.03.30 0.09.52 83.81 76.89
6 Tervo Susanna RR 1.04.09 0.10.31 82.32 75.52
7 Rinkineva Laura RaJu 1.05.04 0.11.26 80.53 73.88
8 Rinkineva Elina RaJu 1.05.41 0.12.03 79.15 72.61
9 Ritanotko Johanna TP 1.06.48 0.13.10 77.21 70.83
10 Finnäs Jenny Malax 1.06.50 0.13.12 76.56 70.23
11 Vääränen Sari KS 1.06.57 0.13.19 75.81 69.54
12 Tarkiainen Tia JRV 1.08.45 0.15.07 73.22 67.17
13 Turkka Saara KS 1.10.29 0.16.51 70.84 64.98
14 Paunonen Tuuli Koovee 1.13.24 0.19.46 67.46 61.89
15 Andelin Sanna LaTa 1.13.51 0.20.13 66.50 61.00
16 Tuominen Lotta RaJu 1.14.56 0.21.18 64.98 59.61
17 Puhakka-Asikainen Mari JoKu 1.16.48 0.23.10 62.87 57.67
18 Tomash Dasha UKR 1.24.24 0.30.46 56.72 52.03
19 Höglund Henna ORa 1.28.26 0.34.48 53.67 49.23
20 Pensas Johanna TuS 1.32.21 0.38.43 50.95 46.74
21 Lindfors Lina Falken 1.34.21 0.40.43 49.43 45.35

Sarja D40
Matka
Osallistujien määrä 24
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Heittola Satu S-JKL 54.51 0.00.00 77.69 81.69
2 Väänänen Mari KR 54.58 0.00.07 77.02 80.99
3 Lindholm Sara Raseborg 56.07 0.01.16 74.95 78.81
4 Autio Päivi Hiisi 57.12 0.02.21 73.04 76.80
5 Kiuru Veera RaKaS 57.56 0.03.05 71.64 75.33
6 Korhonen Kati S-JKL 58.26 0.03.35 70.55 74.18
7 Lakanen Laura LappRi 59.03 0.04.12 69.34 72.91
8 Noponen Heli AnttU 59.25 0.04.34 68.45 71.97
9 Leskinen Anne-Mari Lynx 1.00.41 0.05.50 66.56 69.99
10 Pajula Mari KangSK 1.00.56 0.06.05 65.83 69.22
11 Liuha Riina KangSK 1.00.57 0.06.06 65.36 68.72
12 Tuokko Mari LS-37 1.01.28 0.06.37 64.36 67.67
13 Lehtikangas Katri KS 1.04.26 0.09.35 60.96 64.10
14 Taini Mia JRV 1.06.26 0.11.35 58.71 61.73
15 Mononen Hanna KR 1.07.13 0.12.22 57.61 60.58
16 Kovalainen Ulla-Maria TP 1.11.54 0.17.03 53.47 56.22
17 Hartikainen Elina IisVi 1.15.02 0.20.11 50.87 53.49
18 Harjula Terhi KS 1.15.51 0.21.00 49.95 52.53
19 Lammi-Mihaljov Heidi TP 1.18.13 0.23.22 48.09 50.56
20 Tuomisto Hanna EsAk 1.22.14 0.27.23 45.40 47.74
21 Rantanen Sinikka KyS 1.25.33 0.30.42 43.31 45.55
22 Lehtoranta Leena VeVe 1.32.38 0.37.47 39.70 41.75
23 Vanhala Annastiina KuPe 1.34.19 0.39.28 38.70 40.69
Lilja Salla AnttU HYL -

Sarja D45
Matka
Osallistujien määrä 42
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Paukkunen Sanna MSParma 51.02 0.00.00 75.60 80.52
2 Sane Mari HS 53.23 0.02.21 72.01 76.70
3 Laukkanen Marja KS 53.44 0.02.42 71.28 75.92
4 Lakanen Reetta S-JKL 57.06 0.06.04 66.83 71.18
5 Heikkinen Paula RaKaS 57.25 0.06.23 66.21 70.53
6 Huuskonen Taija JRV 57.41 0.06.39 65.66 69.94
7 Väisänen Mari KR 58.39 0.07.37 64.34 68.53
8 Ryyppö Minna HS 58.56 0.07.54 63.79 67.94
9 Ikäheimonen Taru EsSu 59.27 0.08.25 63.00 67.10
10 Ojalainen Sini EsSu 59.32 0.08.30 62.67 66.75
11 Wartiainen Piritta EsSu 1.00.07 0.09.05 61.83 65.86
12 Kyckling Katja Lynx 1.02.03 0.11.01 59.68 63.56
13 Vuorela Hanna EsAk 1.02.06 0.11.04 59.40 63.27
14 Rannila Tanja VetU 1.02.09 0.11.07 59.13 62.98
15 Malmi Päivi HS 1.02.27 0.11.25 58.62 62.43
16 Männikkö Niina RR 1.02.39 0.11.37 58.20 61.99
17 Kiiski Johanna HS 1.02.57 0.11.55 57.70 61.46
18 Huusari Heidi InkTe 1.03.10 0.12.08 57.28 61.01
19 Palomäki Sanna RasKu 1.04.00 0.12.58 56.31 59.98
20 Marttila Outi EsSu 1.04.37 0.13.35 55.56 59.18
21 Sivill Saana S-JKL 1.04.49 0.13.47 55.17 58.76
22 Viskari Tanja Lynx 1.05.01 0.13.59 54.78 58.35
23 Rintamäki Riina Pihkan 1.05.18 0.14.16 54.33 57.87
24 Torvela Tiina KuoSu 1.05.54 0.14.52 53.62 57.11
25 Eeva Jonna KangSK 1.05.56 0.14.54 53.38 56.85
26 Pallonen Heli SonPa 1.06.28 0.15.26 52.74 56.17
27 Niittymäki Johanna Hiilto 1.09.19 0.18.17 50.37 53.65
28 Kirves Hetti SKUusi 1.09.52 0.18.50 49.77 53.01
29 Tervakangas Sanna EsSu 1.11.08 0.20.06 48.68 51.85
30 Nybakken Line EsSu 1.11.49 0.20.47 48.02 51.15
31 Karppinen Satu YlikNM 1.13.29 0.22.27 46.74 49.79
32 Mashina Anna LS-37 1.14.33 0.23.31 45.88 48.87
33 Valkonen Anu HS 1.14.47 0.23.45 45.55 48.52
34 Päivinen Sonja KR 1.16.37 0.25.35 44.28 47.16
35 Savikkomaa Sanna SiiRa 1.19.45 0.28.43 42.36 45.12
36 Karru Tuulikki VaRa 1.20.45 0.29.43 41.66 44.37
37 Palo Unna-Sisko HS 1.21.43 0.30.41 41.00 43.67
38 Hilander Mirva KuUS 1.23.50 0.32.48 39.79 42.38
39 Sillanpää Hanna Lynx 1.24.13 0.33.11 39.44 42.01
40 Määttälä Johanna EsSu 1.24.56 0.33.54 38.94 41.48
41 Lång Maija KuoSu 1.28.22 0.37.20 37.27 39.70
42 Kilpinen-Suurnäkki Heidi KuUS 1.31.08 0.40.06 35.99 38.33

Sarja D50
Matka
Osallistujien määrä 37
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Mjösund Katja EsSu 54.28 0.00.00 74.59 72.47
2 Salonen Heidi HS 56.13 0.01.45 71.96 69.92
3 Nymalm Sanna PIF 56.31 0.02.03 71.28 69.26
4 Pietilä-Annala Jaana KangSK 57.49 0.03.21 69.39 67.42
5 Toivonen Sirra KangSK 59.31 0.05.03 67.12 65.22
6 Mattsson Ingela PIF 1.00.14 0.05.46 66.04 64.17
7 Saarijärvi Sari RaN 1.00.26 0.05.58 65.54 63.68
8 Niskanen Kirsi VeVe 1.02.12 0.07.44 63.41 61.61
9 Hirvonen Leena AR 1.03.31 0.09.03 61.83 60.07
10 Salorinne Satu VeVe 1.03.44 0.09.16 61.35 59.61
11 Laurila Anneli Trian 1.04.19 0.09.51 60.53 58.81
12 Pulli Tessa LappRi 1.04.28 0.10.00 60.13 58.42
13 Koivuniemi Kirsi LS-37 1.05.35 0.11.07 58.85 57.18
14 Tonder Mari SKVuoksi 1.07.29 0.13.01 56.94 55.32
15 Ilmonen Kirsi JRV 1.09.26 0.14.58 55.10 53.53
16 Isoherranen Kirsi Lynx 1.09.28 0.15.00 54.83 53.27
17 Karppinen Riikka EsAk 1.09.31 0.15.03 54.54 53.00
18 Mäki-hokkonen Saarinka RaKaS 1.09.43 0.15.15 54.14 52.61
19 Tiitola-Savilahti Annamari Lynx 1.09.51 0.15.23 53.80 52.27
20 Heikkinen Anniina VeVe 1.10.21 0.15.53 53.18 51.67
21 Pikkarainen Anu HS 1.11.12 0.16.44 52.30 50.82
22 Kotro Pia KyS 1.13.42 0.19.14 50.30 48.87
23 Pötry Mervi KR 1.14.01 0.19.33 49.85 48.44
24 Peltola Heli KeuKi 1.14.14 0.19.46 49.48 48.08
25 Pylvänen Katri KuUS 1.16.44 0.22.16 47.65 46.30
26 Åberg Inga-Lill Trian 1.18.05 0.23.37 46.61 45.29
27 Lintunen Sirpa SiiRa 1.18.33 0.24.05 46.12 44.81
28 Vesterinen Kirsi HlS 1.20.22 0.25.54 44.86 43.59
29 Lintula Kirsi Trian 1.20.27 0.25.59 44.61 43.34
30 Savolainen Varpu ORa 1.20.51 0.26.23 44.18 42.92
31 Torp-Donner Heidi OK77 1.21.18 0.26.50 43.72 42.48
32 Hautaniemi Marjaana RaKaS 1.22.06 0.27.38 43.09 41.87
33 Turakainen Irene Lynx 1.30.38 0.36.10 38.85 37.74
34 Tervonen Tarja IPR 1.37.09 0.42.41 36.07 35.04
35 Hakuli Mia SKUusi 1.39.28 0.45.00 35.06 34.06
36 Salminen Jonna KuUS 1.54.08 0.59.40 30.40 29.54
37 Udell Tina Solf 2.22.22 1.27.54 24.26 23.57

Sarja D55
Matka
Osallistujien määrä 33
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Viilo Annika TP 47.54 0.00.00 68.43 66.55
2 Rantalainen Anna-Lea LS-37 51.06 0.03.12 63.85 62.09
3 Tonder Marja SKVuoksi 51.30 0.03.36 63.05 61.32
4 Autti Marja-Liisa EsSu 53.14 0.05.20 60.71 59.04
5 Turunen Sisko KR 53.48 0.05.54 59.78 58.14
6 Silvennoinen Tarja KR 54.16 0.06.22 58.99 57.36
7 Koskinen Sari Hiisi 56.10 0.08.16 56.72 55.16
8 Lassila Päivi RasTiimi 56.12 0.08.18 56.41 54.86
9 Ljungqvist-Sarparant Nina Lynx 57.18 0.09.24 55.06 53.55
10 Kerkola Tiina SuSi 57.38 0.09.44 54.48 52.98
11 Remahl Virpi LS-37 57.51 0.09.57 54.01 52.52
12 Molnar Pia LS-37 59.59 0.12.05 51.83 50.40
13 Lepo Tarja S-JKL 1.02.17 0.14.23 49.67 48.30
14 Savolainen Paula PR 1.02.18 0.14.24 49.41 48.05
15 Rantala Eija EsSu 1.03.40 0.15.46 48.11 46.78
16 Koistinen Aija KR 1.07.03 0.19.09 45.45 44.20
17 Liukka Heli KR 1.08.56 0.21.02 43.98 42.77
18 Mäkelä Tiina RaTU 1.11.10 0.23.16 42.39 41.22
19 Juote Taina Pihkan 1.13.03 0.25.09 41.09 39.96
20 Moilanen Ulla RaKaS 1.13.59 0.26.05 40.36 39.25
21 Koskela Sari RaJu 1.15.59 0.28.05 39.09 38.02
22 Lankinen Pauliina HS 1.17.56 0.30.02 37.92 36.88
23 Harjula Oili KuUS 1.20.47 0.32.53 36.39 35.39
24 Filipsson-Korento Lena OK77 1.21.33 0.33.39 35.86 34.87
25 Kallela Sari HS 1.24.24 0.36.30 34.47 33.52
26 Kinnunen Virpi ORa 1.25.48 0.37.54 33.73 32.80
27 Punta Eeva KR 1.26.58 0.39.04 33.10 32.19
28 Paalanen Anne RR 1.27.44 0.39.50 32.63 31.74
29 Meriläinen-Ruokolainen Eija NurmSe 1.36.22 0.48.28 29.55 28.74
30 Launis Teija Raus 1.36.23 0.48.29 29.39 28.58
31 Franssila Hanna AngA 1.36.56 0.49.02 29.06 28.26
32 Järvinen Tuija HlT 1.39.15 0.51.21 28.23 27.45
33 Pelkonen Päivi KeKaRa 1.47.08 0.59.14 26.01 25.29

Sarja D60
Matka
Osallistujien määrä 37
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Juutilainen Virpi SKVuoksi 52.40 0.00.00 63.44 61.77
2 Kottonen Annariitta Lynx 53.16 0.00.36 62.46 60.82
3 Pelto-Huikko Anne Hiisi 55.03 0.02.23 60.18 58.60
4 Puromies Merja EsSu 55.24 0.02.44 59.55 57.99
5 Aalto Pirjo RaN 55.43 0.03.03 58.96 57.41
6 Mäntynen Anne KR 57.01 0.04.21 57.38 55.87
7 Rajamäki Terhi KangSK 58.01 0.05.21 56.15 54.67
8 Laasonen Kirsi TP 59.22 0.06.42 54.64 53.20
9 Einonen Päivi LS-37 59.45 0.07.05 54.05 52.63
10 Sani Tuula HU-46 1.00.13 0.07.33 53.40 52.00
11 Linko Rita EsSu 1.00.31 0.07.51 52.91 51.52
12 Oikarinen Sirkka TP 1.00.53 0.08.13 52.36 50.98
13 Kihlström Kirsi RastiE4 1.01.25 0.08.45 51.68 50.32
14 Raatikainen Päivi RastiE4 1.02.43 0.10.03 50.39 49.06
15 Kerkola Maija HlT 1.03.06 0.10.26 49.86 48.55
16 Kokkila Marita EsSu 1.03.31 0.10.51 49.31 48.01
17 Juga Liisa SKUusi 1.03.53 0.11.13 48.81 47.53
18 Laurila Saija KangSK 1.06.14 0.13.34 46.87 45.64
19 Ilmakunnas Seija Pihkan 1.06.31 0.13.51 46.46 45.24
20 Jalanto Terttu KangSK 1.07.13 0.14.33 45.77 44.57
21 Mäkelä Anja HyRa 1.08.28 0.15.48 44.73 43.55
22 Lahtinen Terttu IHR 1.08.38 0.15.58 44.42 43.25
23 Haajanen Ulrika Raseborg 1.09.13 0.16.33 43.84 42.69
24 Pajunen Tarja Navi 1.09.22 0.16.42 43.55 42.40
25 Antikainen-Pauna Heli PIF 1.11.02 0.18.22 42.33 41.22
26 Henriksson Ann-Catherine PIF 1.11.08 0.18.28 42.08 40.97
27 Kärkkäinen Tarja JRV 1.11.27 0.18.47 41.69 40.60
28 Vehomäki Pirkko ORa 1.12.39 0.19.59 40.81 39.74
29 Uusitalo Suvi-Päivikki IHR 1.13.33 0.20.53 40.13 39.07
30 Linjama Mirja EsSu 1.14.27 0.21.47 39.45 38.41
31 Sulavuori Eija TuMe 1.14.49 0.22.09 39.07 38.05
32 Toivonen Merja EE 1.14.56 0.22.16 38.83 37.81
33 Töyrylä Marja KyS 1.15.18 0.22.38 38.45 37.44
34 Airaksinen Merja KuoSu 1.16.41 0.24.01 37.58 36.59
35 Piispanen Eija OuHu 1.19.35 0.26.55 36.03 35.09
36 Tammisalo Netta KangSK 1.37.20 0.44.40 29.32 28.55
37 Heinilä Seija RiSu 1.57.43 1.05.03 24.12 23.49

Sarja D65
Matka
Osallistujien määrä 33
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kukkasjärvi Elina RR 42.55 0.00.00 59.27 56.63
2 Lonka Hennariikka KR 44.45 0.01.50 56.57 54.06
3 Raiko Erja HyRa 45.40 0.02.45 55.18 52.72
4 Pajunen Arja OrPo 46.06 0.03.11 54.40 51.98
5 Puolakka Päivi SäynSa 46.27 0.03.32 53.73 51.34
6 Forsström Rita Raseborg 47.49 0.04.54 51.95 49.64
7 Seppänen Leila Trian 48.42 0.05.47 50.76 48.50
8 Kalliola Pirkko MaMa 48.48 0.05.53 50.41 48.17
9 Niemi Tuire TP 49.44 0.06.49 49.23 47.04
10 Räikkönen Anneli RaVa 49.46 0.06.51 48.95 46.78
11 Kattelus Airi KS 50.39 0.07.44 47.86 45.73
12 Kattelus Helena KS 50.47 0.07.52 47.50 45.39
13 Hakomäki Kirsi HS 52.00 0.09.05 46.16 44.11
14 Korpio Aulikki VaHa 52.14 0.09.19 45.73 43.69
15 Virtanen Marjo Hiisi 52.27 0.09.32 45.31 43.30
16 Juura Maarit KanSu 52.30 0.09.35 45.04 43.04
17 Wickholm Rita Trian 53.44 0.10.49 43.79 41.84
18 Parjanne Marja-Liisa EsSu 54.11 0.11.16 43.20 41.28
19 Liimatainen Raili HyRa 54.48 0.11.53 42.50 40.61
19 Lähteenmäki Pirjo PR 54.48 0.11.53 42.50 40.61
21 Lavikainen Pirjo KangSK 57.59 0.15.04 39.75 37.99
22 Leskinen Tiina Lynx 59.05 0.16.10 38.81 37.09
23 Jumppanen Helena Pihkan 59.23 0.16.28 38.42 36.71
24 Soanjärvi Tuija KonnU 1.00.23 0.17.28 37.58 35.91
25 Kiiskinen Gunnevi TP 1.01.20 0.18.25 36.81 35.17
26 Turunen Päivi-Kaarina SuSe 1.02.03 0.19.08 36.19 34.58
27 Antila Suvi PäLuLu 1.08.49 0.25.54 32.46 31.01
28 Toivanen Tuula RaN 1.09.23 0.26.28 32.02 30.59
29 Laukkanen Kirsti HlT 1.11.07 0.28.12 31.07 29.69
30 Mikkolainen Mirja VaHa 1.11.31 0.28.36 30.73 29.36
31 Kekki Päivi KS 1.13.58 0.31.03 29.55 28.24
32 Ahlqvist Kristiina RiSu 1.16.33 0.33.38 28.40 27.14
33 Ojapalo Anneli RR 1.25.48 0.42.53 25.20 24.08

Sarja D70
Matka
Osallistujien määrä 17
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Hyvärinen Vappu SaPu 39.55 0.00.00 53.02 51.56
2 Saari Irmeli HirvHe 41.59 0.02.04 49.94 48.56
3 Purhonen Kaija HU-46 43.08 0.03.13 48.15 46.82
4 Ketola Sirkka SaPu 45.52 0.05.57 44.85 43.61
5 Björklund Gunilla Falken 46.07 0.06.12 44.17 42.95
6 Fred Bodil Femman 47.37 0.07.42 42.36 41.20
7 Tikka Eija RaKaS 47.41 0.07.46 41.89 40.73
8 Salmenoja Hely HirvHe 50.53 0.10.58 38.87 37.79
9 Lakanen Sirpa RaKaS 51.21 0.11.26 38.13 37.07
10 Salonen Marja-Liisa HauSi 52.19 0.12.24 37.04 36.02
11 Kanste Helena PeRa 56.52 0.16.57 33.73 32.80
12 Lindqvist Ulla RaKaS 1.04.43 0.24.48 29.33 28.52
13 Eriksson-Kronberg Monica Femman 1.07.42 0.27.47 27.75 26.98
14 Kukkonen Marja RaKaS 1.08.02 0.28.07 27.32 26.56
15 Yliniemi Kaisa NiS 1.13.56 0.34.01 24.87 24.18
16 Heimonen Arja Navi 1.17.53 0.37.58 23.35 22.71
17 Juvonen Marja RaKaS 1.19.10 0.39.15 22.72 22.10

Sarja D75
Matka
Osallistujien määrä 10
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Verha Maija VaRa 35.45 0.00.00 45.53 43.31
2 Karvinen Tuulikki HS 36.26 0.00.41 43.93 41.79
3 Paatero Leena EsSu 37.21 0.01.36 42.13 40.07
4 Ojamaa Marja-Liisa SalVie 39.05 0.03.20 39.57 37.64
5 Mannervesi Helena RaLu 39.23 0.03.38 38.58 36.69
6 Sulander Mirja-Liisa EE 39.38 0.03.53 37.65 35.81
7 Tanska Eeva EsSu 42.21 0.06.36 34.59 32.90
8 Salmela Juulia RiSu 43.34 0.07.49 33.00 31.39
9 Särkkä Liisa Navi 43.44 0.07.59 32.26 30.68
10 Ohramaa Tuula Jyry 55.35 0.19.50 24.89 23.68

Sarja D80
Matka
Osallistujien määrä 3
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Pelkonen Elli KeKaRa 36.30 0.00.00 26.74 14.34
2 Ruusunen Marja-Liisa EE 37.35 0.01.05 24.02 12.88
3 Tahvanainen Pirkko HU-46 41.03 0.04.33 20.21 10.84

Sarja D85
Matka
Osallistujien määrä 2
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Piskonen Leena Navi 51.16 0.00.00
2 Pekkarinen Eila KeU 1.00.38 0.09.22

Sarja H21B1
Matka
Osallistujien määrä 33
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Vuori Justus TuS 1.18.38 0.00.00
2 Taanila Vesa IkNV 1.19.02 0.00.24
3 Valtonen Luukas HS 1.19.11 0.00.33
4 Aho Ilmari VaHa 1.20.16 0.01.38
5 Lapila Eero MSParma 1.21.40 0.03.02
6 Sevelius Emil OK77 1.22.28 0.03.50
7 Talja Eljas OK77 1.22.41 0.04.03
8 Pajukangas Mikko LapVi 1.23.05 0.04.27
9 Peltola Samuli JRV 1.23.13 0.04.35
10 Parkkinen Jarno Koovee 1.23.19 0.04.41
11 Koivumäki Olli LapVi 1.23.55 0.05.17
12 Kinnunen Valtteri LS-37 1.23.59 0.05.21
13 Sirén Mikko AngA 1.24.13 0.05.35
14 Hytönen Juho-Veikko IkNV 1.25.14 0.06.36
15 Gripenberg Otto Brahe 1.25.32 0.06.54
16 Lepistö Oskari MSParma 1.25.45 0.07.07
17 Jern Tobias OK77 1.26.03 0.07.25
18 Nokka Atte LappRi 1.26.48 0.08.10
19 Palmen Alvar EsSu 1.27.07 0.08.29
20 Suominen Eemeli HiKi 1.27.26 0.08.48
21 Tani Jukka KS 1.29.07 0.10.29
22 Väyrynen Antti VeVe 1.29.51 0.11.13
23 Hällström af Fabian OK77 1.30.07 0.11.29
24 Saikko Ville LappRi 1.30.24 0.11.46
25 Huila Joona Hiisi 1.30.41 0.12.03
26 Hjulgren Markus EsAk 1.31.12 0.12.34
27 Kommio Jere AngA 1.32.25 0.13.47
28 Pitkänen Jonne S-JKL 1.32.26 0.13.48
29 Pasanen Ville KR 1.33.22 0.14.44
30 Etula Atte LS-37 1.35.35 0.16.57
31 Nissinen Niko RaJu 1.40.28 0.21.50
32 Istolahti Tuomo KangSK 1.40.44 0.22.06
Holmback Hannes OK77 KES -

Sarja H21B2
Matka
Osallistujien määrä 32
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Sankelo Antton LapVi 1.02.25 0.00.00
2 Mäkinen Tuukka MSParma 1.02.39 0.00.14
3 Sipponen Jere PR 1.03.26 0.01.01
4 Ketonen Miikka LapVi 1.04.16 0.01.51
5 Järvenpää Antti OK77 1.04.17 0.01.52
6 Kronberg Christian Femman 1.04.37 0.02.12
7 Tala Miika HS 1.07.03 0.04.38
8 Kerkola Nico AngA 1.07.04 0.04.39
9 Mattila Pyry KS 1.07.09 0.04.44
10 Pousi Juho VeVe 1.07.28 0.05.03
11