FIN GB SWE
Kirjaudu IRMAan
Vasaman kansallinen
Sarja Alue Seura Kilpailijoiden lukumäärä
Sarja H21A
Matka
Osallistujien määrä 20
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Lakanen Jani Koovee 34.44 0.00.00 84.74 83.96
2 Pohjola Lauri S-JKL 37.57 0.03.13 76.94 76.24
3 Tölli Marko S-JKL 38.22 0.03.38 75.50 74.81
4 Manninen Heikki AnttU 39.30 0.04.46 72.75 72.08
5 Laiho Aapo VeVe 40.19 0.05.35 70.70 70.05
6 Pietiläinen Juha RastiE4 40.28 0.05.44 69.86 69.22
7 Sivill Timo VaajTe 41.02 0.06.18 68.33 67.70
8 Valkonen Lauri LS-37 41.09 0.06.25 67.57 66.95
9 Myllymäki Tero VetU 41.10 0.06.26 66.98 66.37
10 Liuha Jari ViPa 41.42 0.06.58 65.57 64.97
11 Alonen Matti S-JKL 41.51 0.07.07 64.78 64.18
12 Sivill Keijo RastiE4 42.21 0.07.37 63.46 62.88
13 Manninen Kalle AnttU 42.59 0.08.15 61.99 61.42
14 Häkkinen Janne PelPo 43.00 0.08.16 61.42 60.86
15 Kettunen Heikki ViPa 43.14 0.08.30 60.55 60.00
16 Väänänen Petri SiiRa 45.26 0.10.42 57.11 56.59
17 Asikainen Saku Hiisi 45.59 0.11.15 55.92 55.41
18 Kariniemi Raimo KuoSu 48.49 0.14.05 52.20 51.72
19 Auvinen Jukka KuoSu 49.30 0.14.46 51.01 50.54
20 Lintula Tapani KärsKa 52.06 0.17.22 48.02 47.58

Sarja H21C
Matka
Osallistujien määrä 1
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Sutinen Lauri KuoSu 37.21 0.00.00

Sarja H35
Matka
Osallistujien määrä 2
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Haapalehto Tuomas VetU 37.18 0.00.00
2 Aalto Erno LipTa 48.02 0.10.44

Sarja H40
Matka
Osallistujien määrä 8
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Heiskanen Ilkka EnonkU 33.29 0.00.00 50.98 50.54
2 Kankkunen Riku KuoSu 33.40 0.00.11 49.62 49.19
3 Partanen Janne S-JKL 37.28 0.03.59 43.61 43.23
4 Vesisenaho Mikko LohiRa 38.56 0.05.27 41.03 40.67
5 Martikainen Juha SonPa 39.39 0.06.10 39.36 39.02
6 Rahkila Pyry VaajTe 41.34 0.08.05 36.67 36.35
7 Saarijärvi Erkki SiiRa 43.16 0.09.47 34.38 34.08
Karjalainen Mikko KuoSu KES -

Sarja H45
Matka
Osallistujien määrä 8
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Laakso Ilkka S-JKL 34.51 0.00.00 44.68 43.33
2 Minkkinen Juha KuoSu 36.24 0.01.33 41.86 40.59
3 Hyvönen Sakari KuoSu 40.40 0.05.49 36.65 35.54
4 Häyrinen Markku RastiE4 41.18 0.06.27 35.28 34.21
5 Torvinen Pekka SiiRa 43.37 0.08.46 32.64 31.65
6 Valkonen Janne ViPa 49.32 0.14.41 28.07 27.22
7 Lång Pekka KuoSu 50.50 0.15.59 26.69 25.88
8 Laitinen Kari SaSu 1.00.23 0.25.32 21.92 21.25

Sarja H50
Matka
Osallistujien määrä 10
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Natunen Timo SaSu 34.00 0.00.00 51.09 47.38
2 Thitz Eero SaSu 34.14 0.00.14 49.89 46.27
3 Ilmonen Matti JRV 34.27 0.00.27 48.74 45.20
4 Nygård Marko KuoSu 37.01 0.03.01 44.58 41.34
5 Itkonen Raimo S-JKL 38.49 0.04.49 41.76 38.73
6 Koistinen Pasi NaTe 39.22 0.05.22 40.45 37.51
7 Tonteri Heikki Navi 40.44 0.06.44 38.38 35.59
8 Leivo Jari RasPi 42.47 0.08.47 35.86 33.26
9 Salonen Arto ViPa 43.31 0.09.31 34.59 32.08
10 Kankkunen Matti SonPa 47.43 0.13.43 30.94 28.69

Sarja H55
Matka
Osallistujien määrä 15
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Valkonen Pasi IHR 32.20 0.00.00 51.67 51.42
2 Särkkä Seppo VaajTe 32.55 0.00.35 50.21 49.97
3 Heiskanen Hannu SonPa 34.25 0.02.05 47.51 47.27
4 Kukkola Pauli SiiRa 34.51 0.02.31 46.40 46.17
5 Partanen Timo RasHy 35.03 0.02.43 45.63 45.40
6 Saatsi Asko RasPi 37.54 0.05.34 41.72 41.52
7 Korhonen Timo Hanka 40.59 0.08.39 38.15 37.96
8 Weide Ilmo AnttU 41.28 0.09.08 37.27 37.09
9 Tyynelä Tarmo S-JKL 43.22 0.11.02 35.22 35.05
10 Koponen Pekka LohiRa 47.42 0.15.22 31.65 31.49
11 Uuttu Risto S-JKL 48.37 0.16.17 30.68 30.53
12 Halonen Jari KajKu 49.03 0.16.43 30.05 29.90
13 Forss Jari HaukivKi 49.21 0.17.01 29.50 29.36
14 Peltonen Timo SonPa 50.57 0.18.37 28.23 28.09
15 Airaksinen Petri KuoSu 54.30 0.22.10 26.06 25.93

Sarja H60
Matka
Osallistujien määrä 14
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Tikkanen Tapio SaSu 24.16 0.00.00 49.38 48.75
2 Vartiainen Börje KR 26.05 0.01.49 45.41 44.83
3 Valkonen Pekka Kalske 26.58 0.02.42 43.41 42.86
4 Tolonen Juha Hanka 27.03 0.02.47 42.76 42.22
5 Kaura-aho Pertti Jyry 27.40 0.03.24 41.31 40.78
6 Häkkinen Kari VaajTe 28.11 0.03.55 40.06 39.55
7 Karhunen Juha KuoSu 29.06 0.04.50 38.32 37.84
8 Högnäs Tore Brahe 31.42 0.07.26 34.74 34.30
9 Huusko Martti IisVi 33.47 0.09.31 32.19 31.78
10 Suhonen Kauko LS-37 34.35 0.10.19 31.05 30.65
11 Huttunen Kalle KuoSu 35.26 0.11.10 29.91 29.53
12 Turunen Esko SonPa 37.59 0.13.43 27.54 27.19
13 Manninen Veli HaukivKi 40.56 0.16.40 25.22 24.90
14 Väätäinen Hannu ViPa 42.03 0.17.47 24.22 23.91

Sarja H65
Matka
Osallistujien määrä 25
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Hyyryläinen Raimo JuvU 23.58 0.00.00 45.88 45.35
2 Hyytiäinen Timo JuvU 25.42 0.01.44 42.52 42.03
3 Keltamäki Seppo JoKu 27.17 0.03.19 39.80 39.34
4 Mourujärvi Kauno KuoSu 28.02 0.04.04 38.49 38.05
5 Virtanen Matti ViPa 28.48 0.04.50 37.23 36.80
6 Alanko Tapio PerhKi 28.49 0.04.51 36.97 36.54
7 Salonen Kauko ViPa 30.04 0.06.06 35.20 34.80
8 Turpeinen Timo VaajTe 30.10 0.06.12 34.86 34.46
9 Liukkonen Leo PiVe 30.11 0.06.13 34.61 34.21
10 Halonen Pauli SäynSa 30.38 0.06.40 33.88 33.49
11 Roivas Matti UrjU 30.49 0.06.51 33.45 33.07
12 Timonen Pertti RAPSU 31.04 0.07.06 32.96 32.58
13 Butilkin Niilo SäynSa 31.28 0.07.30 32.33 31.95
14 Väänänen Matti NilsNu 31.30 0.07.32 32.07 31.70
15 Matilainen Juhani NilsNu 32.27 0.08.29 30.92 30.57
16 Sihvonen Hannu SaSu 32.35 0.08.37 30.59 30.23
17 Lehtiniemi Pekka SaSu 33.11 0.09.13 29.83 29.48
18 Äikäs Esko TikSu 34.12 0.10.14 28.74 28.41
19 Antikainen Raimo KuoSu 37.09 0.13.11 26.27 25.97
20 Hyvönen Markku RasPi 39.13 0.15.15 24.71 24.43
21 Järvenpää Voitto RastiE4 39.14 0.15.16 24.53 24.24
22 Pajamäki Kalevi SäynSa 39.53 0.15.55 23.95 23.68
23 Puolakka Pekka SäynSa 40.53 0.16.55 23.20 22.93
24 Heinonen Kari KuoSu 40.57 0.16.59 22.99 22.73
25 Rahkila Paavo VaajTe 1.01.20 0.37.22 15.24 15.06

Sarja H70
Matka
Osallistujien määrä 13
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Rusko Heikki VaajTe 28.15 0.00.00 41.05 40.12
2 Haaja Reijo VaHa 28.26 0.00.11 40.28 39.36
3 Hyyryläinen Jorma Navi 30.34 0.02.19 36.99 36.15
4 Korhonen Pauli SäynSa 31.56 0.03.41 34.95 34.16
5 Korhonen Mauno KuoSu 33.05 0.04.50 33.30 32.54
6 Tammela Seppo TikSu 34.07 0.05.52 31.87 31.14
7 Nurminen Heikki IPR 35.23 0.07.08 30.32 29.63
8 Karjalainen Seppo KuoSu 35.52 0.07.37 29.50 28.83
9 Karppinen Eino SäynSa 37.39 0.09.24 27.72 27.09
10 Partanen Aimo NilsNu 38.16 0.10.01 26.90 26.29
11 Kaivosaari Viljo RastiE4 43.01 0.14.46 23.59 23.05
12 Lehtonen Matti PiVe 45.19 0.17.04 22.07 21.57
Voutilainen Taisto IPR HYL -

Sarja H75
Matka
Osallistujien määrä 7
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Paavilainen Arvo IPR 34.17 0.00.00 36.68 35.79
2 Salo Jaakko SaPu 34.20 0.00.03 35.71 34.85
3 Tolmunen Tauno SäynSa 40.41 0.06.24 29.37 28.65
4 Keskinen Matti TikSu 42.52 0.08.35 27.14 26.48
5 Salmela Kosti PihtTu 46.47 0.12.30 24.19 23.61
6 Valkonen Paavo Hanka 51.35 0.17.18 21.33 20.81
7 Laine Tapani KuoSu 56.20 0.22.03 18.98 18.51

Sarja H80
Matka
Osallistujien määrä 4
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Moisio Paavo SaPu 35.51 0.00.00 26.19 26.22
2 Puustinen Valto IisVi 37.59 0.02.08 23.48 23.51
3 Häkkinen Tapani IPR 46.33 0.10.42 18.15 18.18
4 Känninen Lauri KuoSu 1.18.03 0.42.12 10.22 10.24

Sarja H18
Matka
Osallistujien määrä 4
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kyrönlahti Tomi S-JKL 35.03 0.00.00 45.00 44.30
2 Sipiläinen Konsta S-JKL 35.32 0.00.29 42.17 41.51
3 Hummelholm Petka KR 44.20 0.09.17 32.02 31.52
4 Natunen Samuli SaSu 46.06 0.11.03 29.08 28.63

Sarja H16
Matka
Osallistujien määrä 1
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Sippo Matias Kalske 28.09 0.00.00

Sarja H14
Matka
Osallistujien määrä 10
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Kirjavainen Santeri KuoSu 14.49 0.00.00
2 Hyvönen Jerry KuoSu 18.11 0.03.22
3 Liuha Otto ViPa 21.46 0.06.57
4 Hämäläinen Kasperi KuoSu 24.40 0.09.51
5 Kirvesmies Atte KuoSu 25.37 0.10.48
6 Malinen Vinski Navi 29.10 0.14.21
7 Kyrönlahti Tatu ViPa 31.10 0.16.21
8 Kemiläinen Jimi KuoSu 44.32 0.29.43
9 Kemiläinen Kimi KuoSu 1.00.20 0.45.31
Tujunen Eetu KuoSu HYL -

Sarja H12TR
Matka
Osallistujien määrä 4
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Martikainen Eemil VierKo 15.08 0.00.00
2 Liuha Matias ViPa 18.50 0.03.42
Hyvönen Otso KuoSu HYL -
Ryynänen Teppo KuoSu HYL -

Sarja H10RR
Matka
Osallistujien määrä 10
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Sivill Tommi S-JKL 11.19 0.00.00
2 Lakanen Lauri Koovee 11.24 0.00.05
3 Kämäräinen Aaro S-JKL 12.54 0.01.35
4 Lång Elmeri KuoSu 13.13 0.01.54
5 Tonteri Juho Navi 16.28 0.05.09
6 Karjalainen Akseli KuoSu 16.30 0.05.11
7 Pasanen Valtteri KuoSu 18.36 0.07.17
8 Alonen Veikko S-JKL 20.15 0.08.56
9 Airaksinen Emil VaHa 39.59 0.28.40
10 Tiikasalo Taisto KuoSu 42.03 0.30.44

Sarja D21A
Matka
Osallistujien määrä 8
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Korhonen Miitu KuoSu 40.31 0.00.00 66.16 61.23
2 Valkonen Oona Kalske 41.08 0.00.37 63.78 59.02
3 Moilanen Anna KuoSu 42.15 0.01.44 60.73 56.20
4 Korhonen Kati S-JKL 46.29 0.05.58 53.96 49.94
5 Kauppinen Satu KeuKi 47.19 0.06.48 51.80 47.94
6 Karhunen Anni HS 47.37 0.07.06 50.27 46.52
7 Nygård Mette KuoSu 49.21 0.08.50 47.34 43.81
8 Partanen Ritva IisVi 50.13 0.09.42 45.38 41.99

Sarja D21C
Matka
Osallistujien määrä 4
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Hyyryläinen Sini Navi 26.53 0.00.00 31.16 31.16
2 Alonen Leena S-JKL 28.58 0.02.05 27.48 27.48
3 Airaksinen Laura VaHa 32.30 0.05.37 23.20 23.20
4 Airaksinen Eveliina LohiRa 36.11 0.09.18 19.68 19.68

Sarja D40
Matka
Osallistujien määrä 5
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Lakanen Reetta Koovee 28.49 0.00.00 57.87 58.63
2 Heiskanen Reetta KuoSu 33.24 0.04.35 48.05 48.68
3 Väätäinen Hanna KuoSu 33.32 0.04.43 46.00 46.60
4 Lång Maija KuoSu 37.09 0.08.20 39.84 40.36
5 Hyytiäinen Tuula Navi 45.52 0.17.03 30.90 31.31

Sarja D45
Matka
Osallistujien määrä 5
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Ilmonen Kirsi JRV 27.49 0.00.00 49.70 49.18
2 Kärkkäinen Varpu ORa 29.11 0.01.22 45.59 45.12
3 Sippo Leena Kalske 34.24 0.06.35 37.17 36.79
4 Turtinen Mari SaPu 47.22 0.19.33 25.90 25.63
5 Pasanen Päivi KuoSu 56.46 0.28.57 20.70 20.48

Sarja D50
Matka
Osallistujien määrä 8
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Turunen Sisko KR 28.51 0.00.00 42.75 41.91
2 Nygård Minna KuoSu 32.47 0.03.56 36.82 36.09
3 Moilanen Ulla KaSu 33.25 0.04.34 35.33 34.63
4 Leppävuori Päivi KuoSu 34.02 0.05.11 33.91 33.25
5 Laitinen Tiina KuoSu 35.16 0.06.25 31.98 31.35
6 Valkonen-Korhonen Minna KuoSu 37.54 0.09.03 29.06 28.49
7 Valkonen Virpi Kalske 38.15 0.09.24 28.10 27.55
Vainikainen Sari IisVi KES -

Sarja D55
Matka
Osallistujien määrä 4
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Airaksinen Merja KuoSu 32.26 0.00.00 40.79 39.93
2 Jurvakainen Tuija RasHy 36.41 0.04.15 34.26 33.54
3 Raatikainen Päivi RastiE4 36.47 0.04.21 32.37 31.68
4 Heikura Aura Kalske 50.28 0.18.02 22.28 21.81

Sarja D60
Matka
Osallistujien määrä 4
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Jämsen Anneli LohiRa 42.04 0.00.00 41.31 40.82
2 Manninen Helena HaukivKi 47.40 0.05.36 34.64 34.22
3 Hyvönen Eija RasPi 57.03 0.14.59 27.42 27.09
Puolakka Päivi SäynSa KES -

Sarja D65
Matka
Osallistujien määrä 5
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kauppinen Kyllikki KR 31.43 0.00.00 36.25 36.24
2 Valkonen Pirjo Hanka 35.22 0.03.39 31.29 31.28
3 Malkki Sisko SaSu 39.26 0.07.43 26.97 26.96
4 Taitto Annikka SKVuoksi 40.11 0.08.28 25.39 25.39
5 Timonen Sirkku RAPSU 57.32 0.25.49 16.98 16.98

Sarja D70
Matka
Osallistujien määrä 1
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Liuha Tuulikki S-JKL 1.42.16 0.00.00

Sarja D20
Matka
Osallistujien määrä 1
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kirvesmies Annika KuoSu 27.42 0.00.00

Sarja D16
Matka
Osallistujien määrä 3
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen Pisteet Maastopisteet
1 Kärnä Nina SonPa 34.01 0.00.00 30.74 31.10
2 Keurulainen Siiri RastiE4 39.31 0.05.30 24.48 24.76
3 Halonen Aada-Loviisa KuoSu 48.15 0.14.14 18.42 18.63

Sarja D14
Matka
Osallistujien määrä 5
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Rasimus Siiri S-JKL 17.44 0.00.00
2 Kärnä Emmi SonPa 22.20 0.04.36
3 Autio Aida KuoSu 29.01 0.11.17
Tiikasalo Ansa KuoSu KES -
Huikko Helmi Kalske HYL -

Sarja D12TR
Matka
Osallistujien määrä 6
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Martikainen Aada VierKo 14.11 0.00.00
2 Laakso Elisa S-JKL 14.57 0.00.46
3 Kankkunen Outi KuoSu 19.07 0.04.56
4 Kylmälä Maire SiiRa 19.20 0.05.09
5 Hyvönen Vilma KuoSu 30.10 0.15.59
Kärnä Alisa SonPa HYL -

Sarja D10RR
Matka
Osallistujien määrä 12
Sija Nimi Seura Aika Ero kärkeen
1 Jetsu Peppi S-JKL 15.51 0.00.00
2 Malinen Fanni Navi 15.55 0.00.04
3 Keurulainen Helmi RastiE4 16.16 0.00.25
4 Lång Emma KuoSu 17.01 0.01.10
5 Huikko Veera Kalske 17.29 0.01.38
6 Kärnä Jonna SonPa 17.43 0.01.52
7 Alonen Eeva S-JKL 20.11 0.04.20
8 Tujunen Anna KuoSu 21.30 0.05.39
9 Ryynänen Peppi KuoSu 24.16 0.08.25
10 Airaksinen Ada VaHa 27.21 0.11.30
11 Malinen Hertta Navi 28.25 0.12.34
12 Huikko Venla Kalske 31.41 0.15.50